Co musíte ráno vědět (1. července)

| redakce

Jak zakončily akcie v Evropě i zámoří první pololetí, co budí Maria Draghiho ze spaní a o čem je ve skutečnosti Vlk z Wall Street? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí hledaly směr, kvartál i pololetí však pro ně byly ziskové

Americké akcie v pondělí hledaly směr. Investoři čekají na zveřejnění makrodat tento týden, především indexů nákupních manažerů a zprávy o zaměstnanosti za červen. Dow v pondělí ztratil 0,15 %, S&P 500 zakončil lehce pod nulou se ztrátou 0,04 % a Nasdaq zpevnil o 0,23 %. V indexu Dow si v pondělí nejlépe vedly akcie Cisco Systems, Visa a Walt Disney, přes procento naopak ztrácely Microsoft, Boeing a United Technologies.

Nej(ne)klidnější dny na Wall Street

V květnu ubylo nákupů akcií na dluh. Blíží se korekce?

2. Evropské akcie si připsaly čtvrtý růstový kvartál v řadě

Evropské akcie v úvodu týdne kolísaly kolem nuly, regionální index Stoxx Europe 600 si však i tak připsal čtvrtý kvartální zisk v řadě. Britský FTSE 100 ztratil 0,20 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,32 % a německý DAX zpevnil o 0,18 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,1 %, nejvíce se dařilo chemickému sektoru a sektoru finančních služeb, ztrácely naopak banky.

Marion Mühlberger (Deutsche Bank): Středoevropské ekonomiky s eurem spěchat nemusejí. Nyní je klíčový pokrizový růstový model

3. České akcie se v úvodu týdne obchodovaly kolem nuly

Index PX v pondělí připsal 0,13 % na 1 009,24 bodu. Největší zisk si připsaly akcie developerské společnosti Orco, které zpevnily o více než 5 %. Dařilo se i mediální CME, jejíž cenné papíry posílily o téměř 3 %. Nejčastěji obchodovanou akcií dne byla skupina ČEZ, jejíž akcie připsaly 0,17 % a zastupovaly čtyři pětiny veškerých obchodů. Druhým nejoblíbenějším titulem byla Erste Group Bank, která zakončila prakticky na nule se ziskem 0,02 %, a třetí nejčastěji obchodovanou emisí byla Komerční banka se ztrátou 0,80 %. Objem obchodování na pražské burze poslední den prvního pololetí přesáhl miliardu korun. Akcie Tatry Mountain Resorts, která v pondělí reportovala 61% pokles zisku v prvním pololetí, zakončily na zelené nule, protože s nimi neproběhl jediný obchod.

Rekapitulace a výhled: Vítězem prvního pololetí na pražské burze je ČEZ. Kdo vyhraje druhý poločas?

Co může nová dozorčí rada ČEZ znamenat pro akcionáře

4. Očekávané události

Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů jak v Evropě, Japonsku a Číně, tak Spojených státech. USA odhalí index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru jak od agentury Markit (odhad červen: 57,5 bodu, květen: 56,4 bodu), tak od institutu ISM (odhad červen: 55,9 bodu, květen: 55,4 bodu). Navrch k tomu vyjdou stavební výdaje (odhad květen: +0,5 % meziměsíčně, duben: +0,2 % meziměsíčně). Eurozóna navíc zveřejní celkovou míru nezaměstnanosti (odhad květen: 11,7 %, duben: 11,7 %), stejně tak Německo (odhad květen: 6,7 %, duben: 6,7 %). Vše podstatné, co se tento týden děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. V květnu ubylo nákupů akcií na dluh. Blíží se korekce?

Americké akcie se již řadu dnů tak trochu plácají okolo historických maxim. Čerstvá data o takzvaném margin debt, tedy penězích, které si členové NYSE půjčují na nákupy akcií, ukazují po dlouhé době na mírné ochlazení zájmu o cenné papíry. Potvrdí se v příštích dnech spekulace o blížící se korekci?

6. Největším Draghiho problémem není inflace, ale půjčky soukromému sektoru

Podle předběžných dat statistického úřadu Eurostat inflace v eurozóně v červnu stagnovala na květnové úrovni 0,5 % meziročně. Přestože se jedná o tragicky nízké číslo, které by mělo šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho budit ze spaní, mnohem horší data přináší samotná ECB. Půjčky soukromému sektoru přes veškerou snahu ECB trh podporovat neustále klesají, úvěry poskytované domácnostem dokonce v květnu klesly nejvíce v historii.

7. Podle Mezinárodního měnového fondu by měnová politika České republiky měla být nadále uvolněná

Mezinárodní měnový fond České republice doporučil, aby její měnová politika byla nadále uvolněná a aby vláda přijala fiskální politiku podporující hospodářský růst. Inflace podle mise MMF poroste ke svému cíli a měla by se mu přiblížit už v příštím roce, zároveň Česká republika odvrátila riziko spadnutí do deflační spirály.

8. Société Générale: Vyostření situace v Iráku by mohlo cenu ropy Brent vyhnat až na 150 dolarů za barel

Cena ropy Brent by se podle banky Société Générale mohla vyšplhat až na 150 dolarů za barel, pokud konflikt v Iráku zasáhne provoz hlavní ropných polí na jihu země, která zásobují terminály v Perském zálivu.

Bonus

O čem je Vlk z Wall Street?

Skupina tvořící Honest Trailers, tedy "Pravdivé trailery", populární seriál na kanálu Screen Junkies na YouTube, si vzala na paškál Vlka z Wall Street. O čem tento film "skutečně" je?

S myšlenkou pravdivých trailerů přišli Andy Signore a Brett Weiner a jejich tým se postupně rozrostl o tři další stálé členy a několik externích spolupracovníků.

reklama
reklama