Exporty sílí, koruna je slabá: Jak se zajistit, když věříte, že ČNB nepustí kormidlo z ruky?

| Miroslav Plojhar

České exporty jsou po letech ve výhodné konstelaci, kdy zahraniční poptávka sílí a koruna je slabá. Přemýšlíte-li o zajištění kurzu koruny na roky 2015 či 2016, zvažte strategie, které umožňují participaci na slabší koruně a současně započítávají, že ČNB nenechá korunu posílit neomezeně. Zvažte strategie Seagull a KIKO.

České vývozy jsou ve výhodné konstelaci vlivů – zahraniční poptávka sílí po dvou recesích a koruna je slabá. To je patrné nejen z celé řady makroekonomických dat, ale i ze všeobecné nálady v ekonomice. Silná měna je na samém dnu překážek rozvoje podnikání v průzkumech. Nesetkali jsme se s jediným exportérem, pro kterého by nyní byla koruna příliš silná.

Podobná situace sílících exportů a slabé koruny tu byla pouze třikrát – v letech 1999 až 2000, 2003 až 2004 a v roce 2009. Ve všech případech byly nasnadě silné důvody předpokládat, že koruna nebude následovat sílící exportní ekonomiku. Bylo to hlavně přesvědčení, že dohánění evropských ekonomik ve výkonnosti i cenové hladině je u konce a česká ekonomika na silnější korunu zkrátka nemá. V těch dobách nebylo slyšet o příliš silné koruně jako problému pro české exportéry. **Koruna se naopak stala miláčkem trhů a likvidačním problémem pro vývozce, když byl posilující trend zdálky viditelný, a paradoxně, když vývozy slábly (2002, 2008, částečně 2011).

Poptávka po exportech sílí a koruna zůstává slabá

ČNB překážkou silnější koruny

Aktuálně je hlavním důvodem, proč koruna nenásleduje sílící exportní ekonomiku, loňské listopadové rozhodnutí centrální banky, a vedle toho skepse ohledně dohánění výkonnosti ekonomik na západ od nás.** ČNB sice od listopadu na trhu koruny neprodává, ale masivní objem intervence v objemu 7,5 miliardy eur odebral z trhu velkou část exportů, které nyní vidíme ve statistikách. ČNB drží korunu nad 27 EUR/CZK již téměř 8 měsíců a je pravděpodobné, že svou strategii jen tak neopustí.

Představitelé ČNB opakují, že banka sice neukotvila korunu nastálo, ale nechtějí velkou volatilitu (tedy posílení), až pustí bariéru na 27 EUR/CZK. Naši ekonomové předpovídají, že tento moment přijde v polovině příštího roku.

Zajištění na roky 2015 a 2016

Co dělat, aby příznivá konstelace pro vývozy vydržela co nejdéle? Zajistit, že rostoucí zahraniční poptávka vydrží, bohužel neumíme. Umíme však zajistit, abyste měnili eura v budoucnu za výhodný kurz do korun. A to za horizont poloviny roku 2015, kdy podobnou službu pro celou ekonomiku nabízí Česká národní banka.

Uvažujete, co dělat s otevřenou devizovou pozicí, která vznikne v příštích dvou letech? Nabízí se v zásadě tři možnosti:

  • Nechat vše osudu s mottem "co rozhodnutí ČNB dalo, to zase vezme". Stane-li se v budoucnu koruna opět miláčkem trhů a likvidačním problémem pro exportéry, bude hodně času a prostoru hořekovat jako v letech 2002 či 2008, či zajišťovat ve spěchu na silnějším kurzu.

  • Zajistit budoucí prodej eur "natvrdo" forwardem. Ten sice vychází trochu hůře než aktuální spotový kurz, ale výrazně lépe, než kde by koruna byla bez intervence ČNB.

  • Zajistit budoucí prodej eur "naměkko" strategií, která umožňuje participaci na slabší koruně.

  • 1
  • 2
reklama
reklama