Stříbro LONG: Cesta výše je otevřená, zdola kov "chrání" silná hladina podpory

| Vít Jedlička

Udrží stříbro silný support z uplynulého roku? A podpoří poptávka po nedostatkovém kovu cenu v jejím růstu?

Zlato i stříbro zažily v roce 2013 obdobný propad ceny. Zlato zlevnilo o 28 %, stříbro dokonce o 36 %. Jako hlavní důvod snížení ceny zlata se uvádí výprodej zlata ze strany ETF, které prodaly 33 % svých zásob, tedy 28 milionů uncí.

Cena stříbra se propadla navzdory faktu, že investoři zůstali ETF věrní a své investice do stříbrných fondů i přes propad ceny zvýšili o 24 %. Meziročně se také v loni zvýšila dle údajů společnosti Silver Institute poptávka po stříbrných špercích o 10 %. Poptávku táhla spotřeba z Indie, kde objem nákupů šperků vzrostl téměř o třetinu.

Celosvětová poptávka po stříbrných mincích se také zvýšila o třetinu. Nákup stříbrných slitků vzrostl dvojnásobně na 3 956 tun. Nabídka recyklovaného stříbra klesla o 24 %, což způsobilo největší deficit stříbra na trhu od roku 2008.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena mini kontraktu stříbra obchodovaného na burze NYSE Liffe v Londýně by měla přestat klesat a v nejbližších třech až šesti měsících očekáváme růst na úroveň 22 dolarů za unci.

Na úrovni 18,7 USD za unci se nachází silná podpůrná úroveň. Cena je teď v její blízkosti. Stříbro se dostalo na svoji nejnižší úroveň 18,7 USD za unci v loňském roce 28. června. Od té doby však nebylo schopné prorazit hranici 5. července, 31. prosince ani 1. května letošního roku. Očekáváme, že trh tuto psychologickou hranici udrží a nepropadne pod ni. Je to i vhodná úroveň pro umístění případného stop-lossu.

reklama
reklama