Tak přece jeden argument pro korekci na americkém akciovém trhu

| Petr Fiala

Podařilo se mi z našich dat vydolovat jeden dlouhodobější graf. Jde o oscilátor vytvořený z údajů o poptávce primárních dealerů Fedu (bank) po penězích. Jde o poptávku po produktech, jako jsou TOMO, POMO a security lending.

Myslím si, že graf je dost vypovídající. Podle něj bych se bál - bez ohledu na relativně nízké Net SHORT pozice bank dle zpráv COT -, že přece jen určitý pokles cen amerických akcií hrozí. Zvláště červnu, který je tradičně pro akcie nepříznivý.

Poptávka bank po penězích a S&P 500
Poptávka bank po penězích a S&P 500Zdroj: FineCharts.cz

POMO (Permanent Open Market Operations) - Fed průběžně prodává a nakupuje cenné papíry, aby ovlivňoval míru rezerv, které má americký bankovní systém k dispozici.

TOMO (Temporary Open Market Operations) - Fed nárazově prodává a nakupuje cenné papíry, aby ovlivňoval míru rezerv, které má americký bankovní systém k dispozici.

Securities lending - Fed půjčuje bankám cenné papíry, čímž jim dodává "materiál" na vzájemný platební styk, clearing, kolaterál a podobně.

Běžně by součet takto rozdílných instrumentů nebyl možný. Jde ale o indikativní graf, z kterého je patrné, že banky zkrátka "šlapou na brzdu".

2000, 2007, 2014: Do třetice všeho zlého, nebo dostanou akcie nový impulz? Banky jim věří, jsou LONG 2000, 2007, 2014: Do třetice všeho zlého, nebo dostanou akcie nový impulz? Banky jim věří, jsou LONG Sezónní faktory osobně pokládám za velice důležité. Myslím si, že se jimi spekulanti řídí stále ...
reklama
reklama