Anketa: Přehlídka letních investičních rizik

| Roman Chlupatý

Chaotická Ukrajina a asertivní Čína jsou zdroje potenciálního napětí, na které by investoři ve svých prázdninových plánech neměli zapomenout. Dopady rozhodnutí ECB o uvolnění měnové politiky teprve začneme sledovat, protivítr ale může zavanout portfoliím investorů z mnoha stran. Kde vidí rizika námi oslovení experti v pokračování miniankety?

Petr Gapko

Petr Gapko (GE Money Bank)

Stále nelze podceňovat možnost eskalace krize na Ukrajině, což je více než vojenské riziko politické. Z trochu jiného soudku je druhé riziko, které je spojeno s americkou ekonomikou. Ta v současnosti kolísá, takže se teoreticky může změnit datum, kdy za oceánem skončí kvantitativní uvolňování. Obě tato rizika v případě naplnění mohou mít vliv na měny, akcie i komodity.

James Knightley

James Knightley (ING)

Přetrvávají obavy z bankrotů a bublin na trhu s bydlením v některých oblastech Číny. Toto riziko si uvědomuje prakticky celý trh. Na druhou stranu je pravda, že čínská ekonomika nadále roste. To ale jednoho dne nemusí platit a můžeme se dočkat toho, že Čína sešlápne globální brzdu. Pokud se k tomu patřičně nepřistoupí. A právě to je jeden z nejvýznamnějších otazníků, možná i strašáků, které aktuálně nad trhy visí.

Václav Kmínek

Václav Kmínek (Česká spořitelna)

Napadají mě dva zdroje potenciálního nebezpečí. Zaprvé, geopolitická situace, což z evropského pohledu znamená zejména situaci na Ukrajině a v Turecku, eventuálně na severu Afriky. V případě asijských trhů představuje riziko zejména Thajsko, kde probíhá státní převrat. A zadruhé, je potřeba sledovat zátěžové testy ECB, to je hrozba zejména pro evropský bankovní sektor.

Chádí El-Moussawi

Chádí El-Moussawi (Verdi Capital)

Mezi největší hrozby následujících měsíců řadíme pokračující normalizaci ekonomiky v Číně, která se snaží o přeměnu z politiky vysokých kapitálových výdajů, tedy od stavebnictví a těžkého průmyslu, na spotřební ekonomiku. Společně s tím se musí vypořádat s vysoký nárůstem zadlužení, které v posledních letech dosáhlo přes 200 % HDP, a se stínovým bankovním sektorem. S ohledem na velikost čínské ekonomiky a její spotřebu komodit by se případné tvrdé přistání mohlo projevit i v dalších částech světa, především v ekonomikách s vysokým podílem exportů komodit, jako jsou Brazílie a Austrálie.

Nick Beecroft
Nick Beecroft

Nick Beecroft (Saxo Bank)

Příčinou jisté nervozity na trhu jsou geopolitická rizika, která číhají v podstatě všude. Na Ukrajině je příliš brzy na nějaké vydechnutí. Doufá se, že nová administrativa bude mít dobré vztahy s Ruskem, zároveň je jasné, že se Moskvě nebude líbit, když Kyjev příliš rychle obrátí pozornost na Západ, tedy na EU. Právě to celý problém odstartovalo. Vedle toho je potřeba pozorně sledovat Čínu a její okolí. Nedávno došlo k eskalaci napětí mezi Čínou a Vietnamem, spory mezi Čínou a Japonskem trvají delší dobu. Těchto dvou oblastí se v tuto chvíli bojím více než Blízkého východu, o kterém přitom v poslední době část trhu mluví možná nejvíce.

Anketa: Jan Čermák

Jan Čermák (ČSOB)

Vzhledem k tomu, že se ukrajinský konflikt dostal po prezidentských volbách do pozadí, budou v centru pozornosti spíše události na hlavních trzích. Klíčovými faktory by měly být akce ECB a Fedu, vývoj na americkém trhu práce a výsledková sezóna za druhé čtvrtletí. Za dlouhodobé riziko, které je nutné sledovat, je situace ve finančním, potažmo realitním sektoru v Číně. Z geopolitických rizik bych namísto Ukrajiny doporučil sledovat narůstající asertivitu Číny a počínání jejího válečného námořnictva v mořích, které zemi obklopují.

reklama
reklama