Dividendové akcie nejsou v období rostoucích sazeb nejlepší sázka

| redakce

Díky možnostem reinvestování dividend a složené míře výnosu mohou dividendy zvýšit hodnotu portfolia rychleji než indexové investice. V dlouhodobém horizontu dividendové tituly výkonem navíc drtivě porážejí ostatní akcie. Velkými poraženými jsou ale v dobách, kdy centrální banky zvyšují sazby.

Průměrný výnos akcií v obdobích růstu, stagnace a poklesu úrokových sazeb
Průměrný výnos akcií v obdobích růstu, stagnace a poklesu úrokových sazebZdroj: Morningstar

Graf zobrazuje, jak se akciím rozřazeným do čtyř skupin podle dividendového výnosu daří v různých prostředích úrokových sazeb. Největší skupina (s 30% podílem) zahrnuje akcie s nejvyšším dividendovým výnosem. V dalších skupinách se postupně dividendový výnos snižuje až k těm, které nevyplácejí žádnou dividendu, ty jsou označeny červeně.

Výnos akcií ve vztahu k úrokovým sazbám byl sledován pro období mezi lety 1927 a 2013. Na skupinu klesajících úrokových sazeb připadá 20 % měsíců. Za období neutrálních sazeb je považováno 60 % měsíců. Úplně vlevo pak máme 20% skupinu, kdy docházelo k nejvyššímu růstu sazeb. Ze seskupení sloupečků pak snadno vyčteme, jak se různým typům akcií v různých prostředích úrokových sazeb dařilo.

Během celé periody nabízely akcie s nejvyššími dividendami v průměru nejlepší výnosy, nicméně v období rostoucích sazeb byly svým výkonem ve vztahu k ostatním akciím nejhorší. Akcie společností nevyplácejících dividendy je v těchto obdobích překonaly s velkým náskokem.

Zdroj: Morningstar

reklama
reklama