Burzovní kalendář (9. 6. - 13. 6. 2014)

| redakce

Maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra v USA by měly potvrdit zlepšující se kondici amerických domácností. Japonská centrální banka by měla zachovat měnovou politiku beze změny. Důležitá sada dat se očekává z Číny, jejíž 7,5% odhadovaný růst v letošním roce se zatím zdá být mírně nadsazený. V úterý se naposledy s nárokem na dividendu obchodují akcie VIG, česká makrokalendář nabízí mimo jiné květnovou nezaměstnanost a inflaci.

USA

9/6 Veřejná vystoupení členů Fedu Jamese Bullarda, Daniela Tarulla a Erica Rosengrena

10/6 JOLT (otevřené pracovní pozice; odhad duben: 4,020 milionu, březen: 4,014 milionu)

10/6 Velkoobchodní tržby a zásoby (odhad duben: tržby +0,9 % meziměsíčně, zásoby +0,5 % meziměsíčně, březen: tržby +1,4 % meziměsíčně, zásoby +1,1 % meziměsíčně)

11/6 Počet žádostí o hypotéku

11/6 Zásoby ropy a benzínu v USA

12/6 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 309 tisíc nových a 2,612 milionu pokračujících, předchozí: 312 tisíc nových a 2,603 pokračujících)

12/6 Maloobchodní tržby (odhad květen: +0,6 % meziměsíčně, bez aut +0,4 %, bez aut a benzínu +0,4 %, duben: +0,1 % meziměsíčně, bez aut +0,0 %, bez aut a benzínu -0,1 %)

12/6 Ceny vývozu a dovozu (odhad květen: vývoz -1,0 % meziměsíčně, dovoz -0,4 % meziměsíčně, duben: +0,2 %, +0,2 %)

12/6 Podnikové zásoby (odhad duben: +0,4 % meziměsíčně, březen: +0,4 % meziměsíčně)

12/6 Zásoby zemního plynu v USA

13/6 Index cen výrobců - finální poptávka

13/6 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (předběžně; odhad červen: 83 bodů, květen (81,9 bodu)

Za uplynulý týden Dow přidal 1,24 %, index S&P 500 vzrostl o 1,34 % a Nasdaq přidal 1,86 %. Trh podpořila ve čtvrtek ECB oznámenými opatřeními na podporu ekonomiky a páteční solidní data z trhu práce v USA. Reakce eura sice ukázala, že velká část novinek ze strany ECB byla již v cenách zahrnuta, nicméně riziková aktiva včetně akcií reagovala růstem. Dařilo se i zlatu, které ve čtvrtek po sérii "plochých" dnů zdražilo skoro o procento. "Investoři jsou o něco optimističtější ohledně toho, že se americká ekonomika zotaví ze špatného prvního kvartálu," říká Chris Gaffney, stratég z EverBank Wealth Management.

Americká ekonomika v květnu mimo zemědělství vytvořila 217 tisíc nových pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali přírůstek 213 tisíc míst po dubnových 282 tisících (revize z 288 tisíc). Míra nezaměstnanosti stagnovala na téměř 6letém minimu 6,3 %, a dopadla tak lépe než odhady, které hovořily o růstu na 6,4 %. Nová pracovní místa tak nejen předčila očekávání, ale také nepotvrdila poměrně pesimistická čísla o nových místech ve službách od společnosti ADP.

V úvodu týdne se zdálo, že výnosy amerických dluhopisů, které od začátku roku klesaly, začnou pomalu růst. Na to ekonomové upozorňují jako na jeden ze signálů pokračujícího ekonomického oživení. Ve čtvrtek ale desetileté výnosy mírně klesly a v pátek v sestupu pokračovaly, když až během odpoledne začaly opět mírně růst. Pokles od začátku roku je ale stále markantní. "Musíme mít na paměti, že dlouhodobé sazby vyjadřují očekávaní budoucích sazeb krátkodobých," upozorňuje Matt Coffina, editor newsletteru Morningstar StockInvestor. "Nerad to říkám, ale současné desetileté výnosy nevěstí nic dobrého. Trh jako by vzkazoval, že v budoucnu sazby příliš neporostou, což může znamenat, že na tom nijak extra dobře nebude ani americká ekonomika."

Akcie si z nejistoty ohledně vývoje ekonomiky mnoho nedělaly a v týdnu výrazně posunuly svá historická maxima. Indexy Dow a S&P 500 se dostaly na úrovně, na které je například technická analýza krátká. "Rezistenci určí až nové maximum, případně psychologická hladina, ta nejbližší u S&P 500 je 1 950 bodů," znělo nad stoly technických analytiků jak u nás, tak na Wall Street.

"Denní scénář je momentálně velice monotónní – nová historická maxima, nová historická maxima a nová historická maxima. Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení, jediný černý puntík trh dostává za nízké objemy obchodů. Nejbližší support je na předchozí rezistenci 1 900, poté následuje zóna 1 860. Na opačné straně se nejbližší rezistence ještě hledá. V úvahu připadají současných 1 950 a kulaté 2 000 bodů," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index volatility VIX se propadl ještě níže a je na úrovni z roku 2007. Všichni jsou až příliš v klidu. Případnou korekci nelze vyloučit, ale dokud VIX zůstane pod 14, akciová rally může pokračovat. Trh je sice v překoupené fázi, případná korekce by ale neměla mít dlouhého trvání. Index S&P 500 již přes dva týdny stanovuje téměř denně historická maxima, z 11 obchodních dnů 7krát. Všechny předchozí obavy – Čína, nízký HDP v prvním kvartálu, realitní trh a další – jsou aktuálně na vedlejší koleji. Index akcií menších firem Russell 2000 zastavil pokles a při cestě nahoru překonal klesající trendovou čáru a dostal se v roce 2014 do zisku 0,1 %. S indexy S&P 500, Dow a Nasdaq táhne za jeden provaz."

Události uplynulého týdne v USA si připomeňte ZDE.

Nový týden bude v USA na významná data o něco chudší než ten první červnový. Investory bude zajímat, zda spotřebitelská poptávka, jejíž sílu ukázaly třeba velice dobré prodeje aut v květnu, pomohla maloobchodníkům. Ve čtvrtek se pozornost upře také na pravidelnou týdenní zprávu z trhu práce. V pátek bude ze stejného důvodu zajímavá spotřebitelská důvěra. Již v úterý vychází aktualizace oblíbeného indikátoru šéfky Fedu Janet Yellenové, a to počty otevřených pracovních pozic.

Zajímavé věci mohou v úterý a ve středu zaznít na Morgan Stanley Financials Conference. Mezi vystupujícími by se měli objevit James Gorman, ředitel Morgan Stanley, Michael Carpenter, ředitel Ally Financial, John Shrewsberry, finanční ředitel Well Fargo a Marianne Lakeová, finanční ředitelka JPMorgan Chase. Ředitel posledně jmenované banky Jamie Dimon v úterý promluví o strategii JPMorgan v Číně.

Čtěte také: Facka Wall Street: 90 % Američanů chce více zdaňovat příjmy z investic

Ve středu vystoupí Jacob Lew, americký ministr financí, v Economic Club of New York. Goldman Sachs pořádá energetický summit, na němž přislíbili účast americký viceprezident Joe Biden, mexický ministr financí Luis Videgaray Caso a ředitel Petróleos Mexicanos (PEMEX) Emilio Lozoya Austin.

Ve čtvrtek se prezident Barack Obama setká s australským ministerským předsedou Tonym Abbottem, aby probrali vzájemný obchod obou zemí, situaci v Afghánistánu a priority regionu jihovýchodní Asie a Pacifiku.

Rally na akciovém trhu probíhá v podstatě klidně. Téměř dva měsíce nezažil index S&P 500 denní změnu o procento a více. "Růst za nízké volatility je dobrým znamením. Otázkou je valuace," říká Doug Cote, tržní stratég z Voya Investment Management. "P/E založené na očekávaných ziscích v dalších 12 měsících je 15,8 a při dosažení 2 000 bodů by byl při stejném očekávání ziskovosti firem nad 16. Vzhledem k současným úrokovým sazbám to ale není nebezpečně vysoká úroveň."

Podobných komentářů, které vysvětlují a ospravedlňují růst cen akcií, se objevuje stále více. Pocit uspokojení na trhu roste, což je pro opatrné pesimisty jasná známka blížících se problémů. Zatím ale party na trhu pokračuje.

reklama
reklama