Akcie nejsou levné, ale dají se najít výborné obchody, říká stratég

| redakce

Index S&P 500 je rekordně vysoko a akcie již dávno nejsou levné. Tato dvě fakta ale ještě sama nestačí na to, aby se trh rozhodl, že je čas na výraznou korekci. Výnosy z držení akcií ale v příštích pěti letech nebudou takové, na jaké jsme si zvykli po finanční krizi, varuje Russ Koesterich ze společnosti BlackRock.

Russ Koesterich
Russ Koesterich

"Samotné valuace nejsou tak extrémní, aby samy vyvolaly konec býčího akciového trhu," píše stratég v poznámce na webu BlackRock. "Na globální úrovni je vrchol trhu ještě poměrně daleko, a nepředpokládáme proto výrazný posun v alokaci peněz směrem od akcií k jiným typům investic. S&P 500 je dražší, než je jeho dlouhodobý průměr, ale do očí to ještě nebije."

Globální akciový benchmark MSCI World od léta 2012 posílil o zhruba 40 % a také je na maximu. "Ano, je stále složitější najít nějaké mimořádně výhodné nákupy," uznává Koesterich. Jedním dechem ale dodává, že stav ekonomiky se zlepšuje, což – navzdory možnému ukončení podpory ze strany centrálních bank – nemůže pro akcie být vyloženě špatná zpráva. "Nízká inflace a sazby, k tomu zrychlující ekonomický růst, to je prostředí akciím velice nakloněné, které vysoké valuace částečně vysvětluje a ospravedlňuje," píše.

Historicky investoři opravdu platí více za každý dolar zisku, když je inflace nízká. "Růst sazeb není aktuálně příliš velkým nebezpečím, ne ze současných úrovní. Dokud jsou americké desetileté výnosy pod 4,5 %, což jsou a nejspíše minimálně rok budou, má ocenění akcií tendenci růst společně se sazbami," nabízí pohled na stránky burzovního almanachu stratég BlackRock, která měla v prvním kvartálu ve správě 4,4 bilionu amerických dolarů.

Uznává, že například Shillerovo P/E ukazuje americké akcie jako hodně nadhodnocené, ale ani podle tohoto indikátoru prý americké tituly v dlouhodobém horizontu nehrozí negativním výnosem. Globální trh je na tom pak výrazně lépe.

Ve výhledu do konce roku je Koesterich mírně optimistický a očekává ještě další mírné zhodnocení jak amerických, tak světových akcií. "Rizikem je případný nečekaně rychlý nárůst výnosů z dluhopisů, nebo externí šok," nechává si zadní vrátka stratég. V době významných nedořešených geopolitických otázek asi fenomén, na který si musíme u dříve suverénních finančníků zvyknout.

Z jednotlivých sektorů aktuálně nedoporučuje menší americké společnosti (index Russell 2000), biotechnologie a sociální média, líbí se mu naopak japonský akciový trh a americké hodnotové akcie, v menší míře pak emerging markets a evropské tituly. Nadále také preferuje akcie před dluhopisy.

Zdroj: BlackRock

reklama
reklama