Co musíte ráno vědět (10. června)

| redakce

Jak se v pondělí obchodovalo na světových trzích, jak je možné, že výnosy španělských dluhopisů jsou nižší než výnosy dluhopisů amerických, a jak bude vypadat iPhone 6? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí dále posunovaly svá maxima a index S&P 500 se během dne přiblížil na dohled magické hranici 2 000 bodů

Investory k nákupům povzbudily zejména nové velké akvizice společností Tyson Foods a Merck. V druhé polovině obchodování se sice růst všech tří nejsledovanějších indexů zastavil, dva z nich se dokonce krátce dostaly pod nulu, nakonec ale přece jen uzavřely v zelených číslech. Dow posílil o 0,11 % na 16 943,10 bodu, širší S&P 500 přidal 0,09 % na 1 951,27 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,34 % na 4 336,24 bodu. Nejvíce se dařilo průmyslovému odvětví, technologickému sektoru a finančním titulům. V červených číslech naopak skončily sektory služeb, zdravotnictví a také odvětví necyklického spotřebního zboží.

Akcie pohledem technické analýzy: Růst v Evropě, výběr zisků v USA?

Akcie nejsou levné, ale dají se najít výborné obchody, říká stratég

2. Evropské akcie se vezly na vlně optimismu a v úvodu týdne zdražily

Akcie v Evropě za líného obchodování posílily. Přetrvával optimismus z pátku, kdy se na rekord dostaly americké burzy. Britský index FTSE 100 i německý DAX přidaly shodně 0,22 %. DAX se tak poprvé v historii přehoupl přes 10 000 bodů, nakonec uzavíral na 10 008,63 bodu. Podobně rostl i francouzský CAC 40, který stoupl o 0,21 %. Trhy podpořily i dobré zprávy z Asie. Export z Číny v květnu překvapil analytiky větším růstem, dovoz naopak výrazně zaostal za jejich odhady. Meziročně vývoz stoupl o 7 %. Investory potěšil i lepší než očekávaný růst japonského HDP v 1Q2014.

Doping funguje už (minimálně) dva roky. Začne se v Evropě prodávat?

Jak začít obchodovat s měnami, aneb Co musíte vědět o forexu, abyste byli úspěšní?

3. Pražská burza v úvodu týdne klesla

Akcie v Praze oslabovaly. Index PX ztratil 0,11 % na 1 035,36 bodu. Burzu táhly dolů akcie Erste, které oslabily o 0,56 % na 715 Kč. Akcie Komerční banky vzrostly o 0,07 % na 4 616 Kč. Ztrácely akcie PLG. Dařilo se naopak akciím Fortuny, které posílily o 1,16 % po zprávě, že valná hromada schválila dividendu 0,22 EUR na akcii. Nejvíce (o 2,65 %) posílily akcie NWR. Dařilo se i ČEZ, který zakončil obchodování růstem o 0,34 % na 598,50 Kč.

ČEZ teď vypsání nového jaderného tendru nepřipravuje

Akcionáři VIG souhlasili s výplatou dividendy 1,3 eura za akcii

Čtyři konkrétní akciové tipy z Prahy a regionální sázka pro ty, kdo se nebojí Drákuly

4. Očekávané události

V USA bude v úterý zveřejněna oblíbená statistika šéfky Fedu Janet Yellenové JOLT (otevřené pracovní pozice; odhad duben: 4,020 milionu, březen: 4,014 milionu). Spojené státy také odhalí údaje o velkoobchodní tržbách a zásobách (odhad duben: tržby +0,9 % meziměsíčně, zásoby +0,5 % meziměsíčně, březen: tržby +1,4 % meziměsíčně, zásoby +1,1 % meziměsíčně). V Británii bude zveřejněna průmyslová výroba (odhad duben: +0,4 % meziměsíčně, +2,8 % meziročně, březen: -0,1 %, +2,3 %), údaje o průmyslové výrobě oznámí i Franice a Itálie, která zároveň odhalí i zpřesněná čísla o HDP za 1Q2014. Na pražské burze se naposledy s nárokem na dividendu 1,3 EUR na akcii bude obchodovat s akciemi VIG. Co budou investoři sledovat v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéfem O2 Czech Republic (nyní Telefóniky C.R.) bude od července Tomáš Budník

V čele největší české telekomunikační společnosti bude od července Tomáš Budník, který dříve působil jako generální ředitel operátora U:fon a pro investiční skupinu PPF vedl projekt čtvrtého mobilního operátora. Budník nahradí nynějšího generálního ředitele Luise Malvida, o jehož odchodu se spekuluje od loňského podzimu, kdy Telefóniku koupila PPF. Napsaly to v pondělí Hospodářské noviny.

6. Růst HDP Japonska nečekaně zrychlil

Japonský HDP vzrostl podle zpřesněných údajů v 1Q2014 mezikvartálně o 1,6 %, původní odhad mluvil jen o 1,5% růstu. Meziročně vzrostl HDP o 2,8 %. Anualizovaný růst se z původních 5,9 % zvýšil na 6,7 %. O rychlejší růst se postaraly především firemní investice. Kapitálové výdaje vzrostly v prvním kvartále o 7,6 %, původní odhad počítal jen s 4,9% růstem. Na růstu HDP se tak podílely měrou 1,1 procentního bodu. Soukromá spotřeba se ve čtvrtletí zvýšila o 2,2 % proti původnímu odhadu 2,1 %.

7. Míra nezaměstnanosti v ČR v květnu klesla na 7,5 % z 7,9 % v dubnu

Nezaměstnanost v květnu klesla o 0,4 procentního bodu na 7,5 %. Bez práce bylo 549 973 lidí, oznámil Úřad práce. V dubnu podíl nezaměstnaných činil 7,9 % a bylo jich 574 908. Pokles mírně překonal odhady analytiků a podle Úřadu práce bude díky oživování ekonomiky pokračovat.

8. Květnová inflace v ČR byla v souladu s odhady, letos nejvyšší

Spotřebitelské ceny vzrostly v květnu proti dubnu o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo zvýšení cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Meziroční růst spotřebitelských cen se v květnu zvýšil na 0,4 % z 0,1 % v dubnu. Růst byl v souladu s odhady. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

9. ECB na investory nezapůsobila nejlépe, ukázal průzkum Sentix

Nálada investorů v eurozóně se tento měsíc nečekaně zhoršila a dostala se nejníže za půl roku. Vyplývá to z průzkumu, který mezi investory provedla výzkumná skupina Sentix. Nečekaný výsledek dává do souvislosti s nejnovějšími kroky Evropské centrální banky na podporu růstu, které prý na investory nezapůsobily.

Evropská centrální banka v boji proti deflaci přitvrzuje, znovu snížila úrokové sazby a oznámila další podpůrné programy

10. Španělské 10leté dluhopisy se obchodovaly s nižším výnosem než americké

Ještě před rokem by se to zdálo nemyslitelné. Výnosy španělských 10letých dluhopisů jsou nižší než výnosy 10letých dluhopisů amerických. Španělé si tak půjčují levněji než americká vláda. Riziko nesplácení je ale v případě Španělska několikanásobně vyšší, ukazuje trh s CDS.

11. Bulharsko se podle svého ministra nevzdává plynovodu South Stream

Bulharsko se nevzdává plánů na vybudování plynovodu South Stream, který má přivádět ruský zemní plyn do Evropy. Uvedl to podle agentury Reuters bulharský ministr hospodářství a energetiky Dragomir Stojnev. Projekt, který řídí ruský monopolní vývozce plynu Gazprom a jehož realizaci Bulhaři kvůli Evropské komisi pozastavili, prý Sofia považuje za nezvratný.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak bude vypadat iPhone 6? Čínský server zveřejnil fotografie

Čínský server Xiaolong Tea House zveřejnil fotografie kovového krytu ultra tenkého iPhonu 6. Vzhledem k původu zdroje je potřeba brát tyto fotografie s rezervou, ale takhle nějak by iPhone 6 mohl vypadat.

iphone 6 první foto 1
iphone 6 první foto 2
reklama
reklama