10 věcí, které by měl o penězích vědět úplně každý

| redakce

S finanční gramotností to u nás není valné. Chyba je hlavně v systému výuky ve školách, který nenabízí dostatečnou průpravu v oblasti financí. Ani rodiče finanční vzdělávání většinou nedokáží suplovat a předat dětem užitečné rady ohledně osobních výdajů, spoření nebo investování. Následujících 10 základních principů by vám mělo pomoci snáze se orientovat ve finančním světě.

Větší plat než útraty

Každý den musíte v průměru vydělat více, než utratíte, abyste se svými příjmy dokázali dlouhodobě vyjít. Krátkodobé půjčky a dluhy z kreditních karet vám sice mohou pomoci překonat krizové období, ale nejsou řešením. Je potřeba udržovat rezervy, abyste byli vždy solventní.

Brzký začátek spoření dopomůže k větším úsporám

O složeném úročení jste možná slyšeli i ve škole. Trik je v tom, že čím dříve si začnete dávat peníze stranou – na důchod, dům nebo do rezervního fondu –, tím nahromadíte více. Právě díky síle složeného úročení. Jen se ujistěte, že peníze držíte na účtu, který úrok skutečně nese (případně je máte na akciovém trhu, kde však musíte krátkodobě počítat s výkyvy vlivem tržních cyklů).

Vyšší výnosy rovnají se vyšší riziko

Pokud chcete držet krátkodobé úspory na bezpečném místě, jako je bankovní účet, musíte obětovat výnosy. Pokud jste ochotni nést větší rizika na akciovém trhu, nejspíše dlouhodobě vyděláte více. Bankovní depozita a další konzervativní investice jsou nejlepší pro krátkodobé úspory, riziková aktiva (prostřednictvím diverzifikovaného portfolia) zase pro dlouhodobější střádání.

Diverzifikace je váš přítel

Už jste jistě slyšeli o pořekadle varujícím před ukládáním všech vajíček do jedné ošatky. To samé platí o investicích. Když vložíte všechny peníze do jediné akcie nebo sektoru, hrozí větší riziko ztrát, pokud firma nebo sektor zažijí horší časy. To je hlavní důvod, proč finanční experti doporučují ukládat úspory do diverzifikovaných portfolií, jako je například indexový fond.

Pozor na podvodníky

Krádež identity je v současnosti v oblasti finančních služeb reálná hrozba. Jak omezit riziko, že se stanete obětí monitorovací aktivity na svých účtech? Díky pravidelným kontrolám měsíčních výpisů z účtu a všech případných pochybných odchozích položek můžete rychle kontaktovat banku v zájmu odstranění problémů.

  • 1
  • 2
reklama
reklama