Biologie rizika a její dopad na akciový trh

| redakce

Riskování většina lidí považuje za převážně mentální záležitost. Ve skutečnosti ale prožívání rizikových okamžiků není spojeno jen s duševním, ale také s fyzickým rozměrem lidského organismu. To platí prakticky pro všechny činnosti. Specifickou reakci na podstupování rizika tak můžeme pozorovat nejen u vojáků nebo automobilových závodníků, ale i u obchodníků, kteří se pohybují ve zdánlivě klidném prostředí světových burz.

Riskování je neoddělitelně spjato s působením stresu na lidské tělo. Je proto důležité pochopit, jak se na nás tlak podepisuje. Jeho nejčastějšími projevy jsou špatná nálada nebo podrážděnost, v hloubi našeho těla se však při jeho působení odehrávají mnohem zajímavější procesy.

Stres v lidském těle uvolňuje hormony adrenalin a kortizol, které mimo jiné zvyšují hladinu cukru v organismu. V důsledku toho se u lidí ve stresových okamžicích začíná takřka okamžitě zrychlovat dýchání a srdeční tep. Tělo totiž potřebuje dostatek kyslíku, aby uvolněný cukr dokázalo zpracovat. Proto některým burzovním obchodníkům při otevírání rizikových pozic buší srdce tak rychle, že se jich spolupracovníci ptají, zda je vše v pořádku.

Obchodování podle hormonů

Neurovědec z University of Cambridge a bývalý obchodník na Wall Street John Coates se v jednom ze svých výzkumů vydal jiným směrem. Zabýval se otázkou vlivu sentimentu na trzích na hladinu stresového hormonu kortizolu v lidském těle. Z pozorování sedmnácti obchodníků zjistil, že kolísání hladiny kortizolu poměrně spolehlivě koreluje s vývojem volatility. Otázkou však zůstávalo, zda má růst hladiny kortizolu způsobený růstem nejistoty na trzích nějaký vliv na ochotu obchodníků dále riskovat. Na to odpověděla jedna ze studií Coatesových kolegů, která zjistila, že ochota podstupovat riziko ztráty při růstu hladiny kortizolu v těle výrazně klesá.

Podle Coatese je proto důležité, abychom při obchodování na trzích z pohledu biologie rozlišovali mezi racionálním využíváním příležitostí a nebezpečným riskováním. Zatímco při vzrušení plynoucím z obchodování založeného na racionálních argumentech, tedy fundamentální nebo technické analýze, se v lidském těle zvyšuje hladina neuropřenašeče dopaminu, který zvyšuje mentální i fyzickou aktivitu, při nebezpečném hazardování se tělo automaticky brání produkcí hormonu kortizolu, který chuť dále riskovat výrazně tlumí.

Index volatility VIX (červenec 2009 - červen 2014)
Index volatility VIX (červenec 2009 - červen 2014)Zdroj: Yahoo!

V současné situaci lze s odvoláním na studie Coatese a jeho kolegů konstatovat, že si investoři navzdory opakovanému posouvání rekordů na amerických akciových trzích nepřipouštějí nebezpečí změny trendu, nástupu medvědů a korekce cen. Jejich těla se stále vezou na vlně dopaminu a riziko, které podstupují, je podle nich zcela zanedbatelné. Všichni ale víme, co se s bezbřehým optimismem investorů stane, až se volatilita na trzích z aktuálních extrémně nízkých hodnot zvedne a místo dopaminu těla obchodníků na Wall Street zaplaví kortizol.

Zdroj: New York Times

reklama
reklama