Proč jste stále chudí, když jsou trhy na rekordech?

Proč jste stále chudí, když jsou trhy na rekordech?

| redakce

Index Dow Jones Industrial Average kolísá poblíž rekordní 17tisícové hranice. Je to důvod k oslavám? Většina investorů na akciové rally z posledních let příliš nevydělala, protože ji prošvihla. "Vlak může být zpátky na vrcholku hory," podotýká trefně Greg McBride, analytik z Bankrate.com, "ale vy tam nejste, pokud v něm nesedíte."

Akciový trh je jen jedním z barometrů prosperity, upozorňují ekonomové

Problémy, které sužují v posledních letech USA (pokles příjmů domácností, růst cen důležitého zboží a služeb nebo nízké úroky na spořicích účtech), přetrvávají. Americká ekonomika navíc trpí vážnou krizí důvěry. Index spotřebitelské důvěry se pohybuje lehce nad 80 body, na vrcholu technologické bubliny v roce 2000 dosáhl maxima 144,7 bodu.

Důvěra chybí také investorům. K hotovosti se většina z nich uchýlila právě v době, kdy trh započal svou býčí jízdu, tedy v roce 2009. Proč dobré zprávy neulpívají v myslích spotřebitelů a investorů? Nedůvěra je především následkem Velké recese.

Všechny zprávy nejsou špatné

Míra nezaměstnanosti je v USA na úrovni 6,1 %, tedy daleko pod maximem minulého desetiletí 10 % z října 2009. Spotřebitelské ceny sice od října 2007 vzrostly, ale pouze mírným tempem. V posledním roce například stouply podle amerického statistického úřadu jen o 2 %.

Ani střadatelé na tom nebyli tak špatně, jak by se dalo očekávat vzhledem k rekordně nízkým úrokům. V penzijních portfoliích mohli v posledních pěti letech sledovat růst zůstatku. Například Vanguard hlásí růst průměrného zůstatku na účtech typu 401(k) z 56 tisíc USD v roce 2008 na 102 tisíc v roce 2013. Analytička z Vanguard Jean Young z jedné studie odvozuje průměrnou roční výnosovou míru 12,7 % během sledované pětileté periody. Číslo je podle ní tak příznivé hlavně díky nízké inflaci.

Jak jsou na tom příjmy a výdaje?

Mzdy v podstatě drží v posledních letech krok s inflací. Na druhé straně ale nezaměstnanost a podzaměstnanost ovlivňují celkové příjmy domácností do té míry, že došlo k jejich propadu o 6 % od března 2009.

Zatímco američtí statistici možná vnímají růst cen jako kontrolovaný, někteří z ekonomických expertů na spotřebu tvrdí, že to, co platí pro průměrné ceny, nemusí platit pro některé klíčové výdajové kategorie, například paliva. Cena galonu benzínu v USA stoupla z 2,40 USD v roce 2009 na 3,57 USD v roce 2013. Nejinak tomu je u zdravotní péče - roční výdaje zaměstnanců na zdravotní pojištění stouply podle Kaiser Family Foundation z 2 412 USD v roce 2003 na 4 565 USD v roce 2013.

Kompenzace v podobě výnosů z akcií?

Řada investorů vybrala z investičních nebo obchodních účtů během posledních let velké sumy. Zaplatili tak za své chyby vysokou daň v podobě ušlých výnosů. V posledních pěti letech Investment Company Institute reportoval odliv z akciových podílových fondů v 30 z 60 měsíců. "Téměř každý, kdo za mnou nyní přichází, drží hromady hotovosti," podotýká Lee Munson, zakladatel Portfolio LLC.

Kdysi nebýval přesun k hotovosti tak špatnou strategií. Šlo o způsob, jakým generace penzistů zacházely se svými úsporami ve "zlatých letech". Tehdy se dalo vyžít z výnosů depozitních účtů nebo jiných investic s pevným úročením. Více než před deseti lety byla podle Bankrate.com úroková míra na pětiletém termínovaném účtu nad 5 %. Dnes se mohou střadatelé radovat, když dostanou 2 %.

Jde o radikální změnu, která otřásla tradičním modelem penzijního plánovaní, tvrdí Greg McBride z Bankrate.com. "Výrazný posun úrokových sazeb dramaticky snížil kupní sílu penzistů i kohokoli jiného závislého na příjmech z investic s pevným úročením."

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama