Německo - USA 4:0. Nejde o fotbal, ale o ekonomiku

| redakce

Jak dopadá klání dvou gigantů na ekonomickém poli?

1. Ekonomický růst

Reálný růst HDP v USA a Německu a konsenzuální předpovědi
Reálný růst HDP v USA a Německu a konsenzuální předpovědi

Německý HDP v prvním kvartále rostl o 2,3 %. Naproti tomu USA zažily ve stejném období 2,9% pokles ekonomiky. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg předpovídají USA velmi slibný 3,5% růst ve druhém čtvrtletí oproti 1,8 % v případě německé ekonomiky.

Závěr: Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. To znamená 1:0 pro Německo za skutečný stabilní růst proti pouhým nadějím.

2. Pracovní místa

Míra nezaměstnanosti v USA a Německu a míra participace pracovní síly v Německu
Míra nezaměstnanosti v USA a Německu a míra participace pracovní síly v Německu

Německá míra nezaměstnanosti klesla podle Eurostatu na 5,2 % z 8 % v červnu 2009. Míra participace pracovní síly podle dat OECD stoupla na 81,38 % z 80,71 % za stejné období. Americká míra nezaměstnanosti je na 6,1 %, což je výrazně níže oproti 10 % z října 2009. Míra participace ale za stejné období podle údajů statistického úřadu klesla na 62,8 % z 65 %. Při využití srovnatelných ukazatelů participace OECD je rozdíl mezi německými a americkými čísly téměř 17 procentních bodů (v porovnání s méně než 14 před světovou finanční krizí).

Závěr: Jasný další bod pro Německo - 2:0.

3. Běžný účet

Běžný účet USA a Německa
Běžný účet USA a Německa

V prvním čtvrtletí dosáhl německý přebytek běžného účtu 7,5 % HDP. Tažen byl především přebytkem obchodní bilance, který v dubnu činil 17,4 miliardy eur. USA naproti tomu vykázaly více než 2% deficit. Někteří evropští lídři tlačí na Německo, aby nerovnováhy v zahraničním obchodě omezilo a pomohlo ekonomickému růstu ve zbytku regionu. Institut IfW v Kielu 12. června předpovídal, že mezinárodní obchod přispěje k expanzi německé ekonomiky v letech 2014 a 2015 jen mírně. Místo toho bude podle institutu růst tažen hlavně korporátními investicemi a spotřebitelskými výdaji.

Závěr: Německo zvyšuje náskok na 3:0.

4. Náklady na financování

Výnosy srovnatelných 10letých amerických a německých státních dluhopisů
Výnosy srovnatelných 10letých amerických a německých státních dluhopisů

Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů jsou nejvýše ve vztahu ke srovnatelným německým "bundům" za posledních téměř 15 let. Je to dáno tím, jak se monetární politiky Fedu a ECB rozcházejí. Program nákupu dluhopisů Fedu by měl být ke konci roku ukončen, naproti tomu ECB 5. června oznámila, že posílí přípravy na prodej cenných papírů krytých aktivy.

Závěr: Jasné vítězství Německa 4:0.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama