Hypotéky: Nízké úrokové sazby? Raději šetřete na horší časy!

Hypotéky: Nízké úrokové sazby? Raději šetřete na horší časy!

| redakce

Úrokové sazby klesají. Tato zpráva už nikoho nepřekvapí. Nové rekordy padají jak zralé hrušky a klienty zajímá, o kolik sazby klesnou příště a jestli náhodou nemají s podepsáním smlouvy počkat ještě měsíc. Nízké úrokové sazby u hypoték mají své klady, ale také zápory.

V květnu klesla průměrná úroková sazba podle Fincentrum Hypoindexu na 2,81 %. Jde již o třetí rekord v řadě a pravděpodobně není všem dnům konec. Banky prodloužily své květnové akce na další měsíc a v poslední době na sazby "již od" dosáhne více lidí.

A tím se dostáváme k první výhodě nízkých úrokových sazeb. Když opomineme logické plus, že hypotéky jsou levnější, a tím pádem dostupnější, velkou předností klientů, kteří si dnes berou hypotéku, je vyjednávání. Lidé už si nenechají dát sazbu bez dalšího smlouvání. Všude slyší, že sazby klesají, tak chtějí usmlouvat aspoň nějaký bonus nebo slevu.

Toto chování se bude mnohým ještě hodit. Stále nejoblíbenější je pětiletá fixace, takže až za pět let bude dnešním novým klientům končit fixační období, určitě si nenechají vnutit první sazbu, kterou jim banka nabídne. Okamžitě si vzpomenou na své první sjednávání hypotéky před pěti lety a rozhodně nebudou chtít jít ze sazby například 2,7 % na 4 %. Žně bude mít tedy ta banka, která se na takové období připraví a přijde s nějakou lákavou slevovou nabídkou. Pro klienty tím tedy vzniká další veliké plus, ale banky se naopak budou muset nejen za pět let hodně snažit.

"Současné nízké sazby jsou přirozeným pilířem pro budoucí vyšší aktivitu klientů. Ti z nich, kteří splácejí hypotéky za současné sazby, a které navíc banky naučily, že si mohou říci o výraznou slevu, už nebudou ochotni přijmout pasivně jakoukoli sazbu při budoucích vyšších úrovních," doplnil vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Šetřete, bude hůře

Pokud máte nyní výhodnou úrokovou sazbu, přece jen se připravte na to, že za pět let se nejspíše sazby kolem 2,5 % pohybovat nebudou. Raději začněte šetřit na horší časy, protože měsíční splátka hypotéky se vám určitě zvýší. A jestli se domníváte, že to bude o pár korun, tak pozor - splátka může být vyšší i o několik tisíc.

Problém budou mít zejména ti, kteří hypoteční úvěr i dnes získají s odřenýma ušima. Každý měsíc splátku momentálně nejspíše v klidu zaplatí, ale za pět let se mohou dostat do finančních problémů, které často nekončí zrovna příjemně. Proto by lidé neměli usínat na vavřínech, ale vytvořit si přinejmenším základní polštář, aby za pět let měli alespoň na chvíli z čeho platit navýšenou úrokovou sazbu.

Pokračování článku čtěte na serveru Hypoindex.cz.

Zdroj: Hypoindex.cz

reklama
reklama