Vysoká hra fotbalových patriotů: V Brazílii jde o peníze až v první řadě, říká expert. Český fotbal si s úspěchy musí počkat na náhodu

Vysoká hra fotbalových patriotů: V Brazílii jde o peníze až v první řadě, říká expert. Český fotbal si s úspěchy musí počkat na náhodu

| Roman Chlupatý

Fotbalu nadále vládnou bohatí. Vrcholící šampionát signalizuje, že by se k nim mohla brzy přiřadit i největší ekonomika světa. Spojené státy totiž zasáhla fotbalová horečka, která by mohla vytrvat, říká zakladatel portálu plejer.cz Petr Nosálek. Připomíná přitom, že součástí prvního pokusu o to naučit Američany milovat "soccer" byla i newyorská nabídka za Františka Veselého, z níž by jeho mateřská Slavia žila celých šestnáct let.

Před mistrovstvím světa se hodně mluvilo o brazilské ekonomice nebo třeba o tom, kolik které mužstvo stojí. Pohlédneme-li zpět, nakolik byl letošní šampionát o penězích?

Podobně jako každý jiný. Mně se přitom, když se ptáte takto, hned vybaví nehezké slovo "produkt". Z pohledu televizního diváka jde o fantasticky balený produkt. A diváků jsou přitom stovky milionů, odhaduje se, že mistrovství světa v Brazílii bude mít rekordní sledovanost, že ho budou sledovat až tři miliardy lidí. Byť nemám FIFA ani brazilský organizační výbor příliš v lásce, odvedly skvělou práci.

Jak tento produkt napříště ještě vylepšit? Hodně se mluví o chybách rozhodčích. Je právě to nyní ten nejslabší článek?

Jde asi o nejkritičtější místo, slabiny ve verdiktech rozhodčích byly do očí bijící. Pro mě byl takovým sumarizujícím okamžikem neuznaný gól Bosny a Hercegoviny v zápase proti Nigérii, když šlo o postup ze skupiny. Kvůli jednomu chybnému verdiktu, který v záznamu viděl celý svět, jela Bosna předčasně domů. I proto si myslím, že je tu prostor – a nejen prostor, ale i povinnost – zavést ve větší míře nejrůznější technologie, které rozhodčí nenahradí, ale pomohou jim v přesnějším a objektivnějším rozhodování.

Čtyři týmy, které se dostaly do semifinále, reprezentují velké nebo silné ekonomiky. Může vůbec v současnosti ve světě fotbalu uspět někdo jiný?

Myslím si, že rovnice "silná ekonomika rovná se silný tým a obecně dobrý fotbal" platí beze zbytku. To je naprosto zákonité, o čemž svědčí i jednotlivé národní ligy. Pravda, reprezentace dané země nakonec může být mimo tento vzorec. Anglická Premier League, španělská La Liga a italská Serie A jsou například ekonomicky silné a je tam hodně cizinců. Domácí hráči tak často nedostávají příležitost, což je v současnosti problém Anglie. Přesto je logické, že se do semifinále dostaly ekonomicky významné a silné země. Jiný výsledek se podle mě v dohledné době ani nedá očekávat.

Nejsilnější ekonomikou jsou Spojené státy. Letos jejich tým naznačil, že třetí pokus o nastartování kvalitní soutěže v zemi se asi daří. Budou napříště USA patřit k favoritům?

Je to dost dobře možné. V současnosti probíhá třetí pokus o to, aby soccer zapustil v Americe kořeny, a jde o pokus zdaleka nejúspěšnější a nejzajímavější. V roce 1975 se to zkoušelo poprvé – objevila se profesionální soutěž a vznikl tým Cosmos New York, který přitáhl Pelého a Beckenbauera. Dokonce i František Veselý dostal v roce 1976, kdy jsme vyhráli mistrovství Evropy v Bělehradě, nabídku. Šlo o takové peníze, že by z nich Slavia Praha, jeho mateřský klub, vyžila do roku 1992. František Veselý tehdy říkal, že by do New Yorku přeplaval i s rodinou na zádech, ale komunisti mu toto angažmá nepovolili.

Druhý pokus byl spjat s mistrovstvím světa ve Spojených státech v roce 1994.

Ano, tehdy se opět objevila Major League Soccer, která předtím zkrachovala. Podle mě šlo o úspěšný pokus, pokud se zaměříme na samotný šampionát. Dodnes jde o mistrovství s nejvyšší návštěvností (letošní Brazílie se zařadí na druhé místo), na zápas v průměru přišlo šedesát devět tisíc diváků. Po mistrovství nicméně liga opět začala skomírat, dokonce to vypadalo, že nepřežije. Nicméně přežila a myslím si, že díky současnému šampionátu dostala hodně výraznou povzbuzující injekci.

Letošní výkony brankáře Tima Howarda, kterého prezident Obama v žertu nominoval na ministra obrany, tedy zajistí, že fotbal už nevykoření, že se stane v USA stálicí?

Nasvědčují tomu i čísla. Osmifinálový zápas Spojených států sledovalo pětadvacet milionů televizních diváků. Ve Washingtonu byly fanouškovské zóny, kde zápasy sledovaly desetitisíce lidí. A v Chicagu na stadionu sledovalo na velké obrazovce duel Ameriky s Německem šedesát tisíc lidí. I zprávy, které chodí od odborníků z USA, svědčí o tom, že se Amerika tentokrát chytne, že fotbal přestane být dívčím školním sportem a hrou pro padavky, protože pro ty správné chlapy je přece americký fotbal.

Do hry tedy zřejmě vstoupí další silná ekonomika. Co to znamená pro Česko, poměrně malou zemi a ekonomiku? Můžeme pravidelně konkurovat třeba Nizozemsku?

Použil jste velmi důležité slovo, a to "pravidelně". Myslím si, že pravidelně ani dlouhodobě nejsme schopni ani s nejlepším stavem své ekonomiky konkurovat západním zemím. Jsme schopni občas dosáhnout zajímavého výsledku, ale bohužel i toto "občas" je spojeno spíše s nějakou náhodou, s defenzivní taktikou, postupy na penalty a podobně. Je to nejen kvůli ekonomickým podmínkám, ale i morálnímu klimatu v českém fotbale. Ani jedno neslibuje, že se v příštích letech dočkáme lepších výsledků.

reklama
reklama