Burzovní kalendář (14. 7. - 18. 7. 2014)

| redakce

Po týdnu mírného zlevňování akcií a poloprázdného makroekonomického kalendáře se investoři a obchodníci mohou opět chopit zbraní. Ostrý start výsledkové sezóny, projevy Janet Yellenové v Kongresu, řada zásadních makrodat z celého světa a na pražské burze mimo jiné novinky ohledně restrukturalizačního plánu v podání NWR.

USA

15/7 Maloobchodní tržby (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, bez aut +0,6 %, bez aut a benzínu +0,5 %, květen: +0,3 %, +0,1 %, +0,0 %)

15/7 Index průmyslové aktivity oblasti New Yorku (Empire State; odhad červenec: 17 bodů, červen 19,28 bodu)

15/7 Dovozní a vývozní ceny (odhad červen meziměsíčně: vývoz +0,2 %, dovoz +0,4 %, květen: v obou případech +0,1 %)

15/7 Podnikové zásoby (odhad květen meziměsíčně: +0,6 %, duben: +0,6 %)

15/7 Projev Janet Yellenové v Senátu

16/7 Index výrobních cen (finální poptávka; odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, bez jídla a energií +0,2 %, květen: -0,2 %, -0,1 %)

16/7 Průmyslová výroba (odhad červen meziměsíčně: +0,4 %, květen: +0,6 %)

16/7 Index cen domů NAHB (odhad červenec: 51 bodů, červen: 49 bodů)

16/7 Projev Janet Yellenové v Komisi Sněmovny reprezentantů pro finanční služby

16/7 Veřejné vystoupení Richarda Fishera (dallaský Fed) o měnové politice

16/7 Béžová kniha - zpráva Fedu o stavu americké ekonomiky

17/7 Zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení (odhad červen: 1,026 milionu staveb, 1,038 milionu povolení, květen: 1,001 milionu staveb, 0,991 milionu povolení)

17/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 310 tisíc nových, předchozí: 304 tisíc nových)

17/7 Index aktivity filadelfského Fedu (odhad červenec: 16,9 bodu, červen: 17,8 bodu)

17/7 Veřejné vystoupení Jamese Bullarda (Fed v St. Louis) o ekonomice a měnové politice

18/7 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad červenec: 83 bodů, červen: 82,5 bodu)

18/7 Předstihové ukazatele (odhad červen meziměsíčně: +0,5 %, květen: +0,5 %)

Americké trhy v pátek sice mírně vzrostly, za celý týden však klesly a vykázaly nejhorší propad za měsíc. Investoři pouze vlažně zareagovali na první zběžné výsledky hospodaření a pokles cen ropy způsobil v závěru týdne propad energetických firem. Obchodníci vstřebávali hospodářská čísla Wells Fargo, která oznámila tržby mírně nad odhady a sdělila, že americká ekonomika oživuje, ale její tržby z hypoték klesly o 39 %.

Index Dow za celý týden oslabil o 0,73 %, S&P 500 odepsal 0,9 % a Nasdaq se propadl o 1,57 %. Index volatility VIX narostl o 17 %, ale stále zůstává na velice nízké úrovni. Klesly výnosy 10letých dluhopisů, a to z 2,63 % na 2,52 %.

"Ve čtvrtek index S&P 500 otestoval zónu 1 950, v níž je i 20denní klouzavý průměr. Když je trh překoupený, jeho mírné prolomení je přirozené. Stejná situace byla i v polovině května. Jestliže hladina 1 950 ustojí i další nápor medvědů, získá statut silného supportu. Index se pak pravděpodobně zabydlí v novém úzkém rozpětí 1 950 až 2 000. Obchodování v těsném rozpětí se ostatně v první polovině roku stalo tradicí, tak proč by neměla pokračovat i v druhém pololetí? Další support je v zóně 1 925, kde byla minima v polovině června a je zde 50denní klouzavý průměr. Následuje důležitý support na předchozí rezistenci a psychologické hladině 1 900," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Devět z deseti analytiků vnímá signály blížící se korekce. Tentokrát mezi ně patří i optimističtí býci. V horším případě již začíná medvědí trh. Ke slovu se opět dostává Marc Faber, který už několik let předpovídá výrazný propad trhů. Pokud ten chlap obchoduje a investuje podle svých katastrofických scénářů a prognóz, tak nevím, z čeho platí účty."

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích si připomeňte ZDE.

V novém týdnu se vyhlašování hospodářských výsledků firem rozběhne naplno. Pro nejbližší období to pravděpodobně bude hlavní katalyzátor dalšího vývoje cen akcií. "K hodnotě 2 000 chybí indexu S&P 500 jen 1,6 %, na žádný let vzhůru to ale nevypadá. Moc nevěřím, že index proletí metou 2 000 bodů bez zastavení. Fenoménem letošního roku je zatím úzké obchodní rozpětí, ať už jen mezi 1 950 a 2 000, nebo v širším pojetí mezi 1 900 a 2 000," pokračuje Košťál.

Wells Fargo je první velkou americkou bankou, která zveřejnila hospodářské výsledky. Příští týden ji budou následovat Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase a Bank of America.

Obecně se očekávání ohledně výsledků za druhý kvartál mírně zlepšují. "To trochu zvyšuje riziko zklamání," uvedl Bruce McCain, stratég z Key Private Bank. "V prvním kvartálu se všechno svedlo na tuhou zimu, nyní se čeká výrazné zlepšení. Při současných valuacích musejí firmy opravdu předvést solidní čísla."

Podle známého investora a komentátora Jima Cramera by měly v úterý například JPMorgan nebo Intel oznámit solidní výsledky, sama JPMorgan ale předpokládá výrazný propad příjmů z obchodování s dluhopisy, důležitým tématem může být i nemoc šéfa firmy Jamieho Dimona. Od Yahoo! Cramer očekává nějaké informace k IPO čínské společnosti Alibaba. Ve středu bude doufat v to, že Bank of America odhalí hospodaření ve druhém kvartálu bez chyb, negativních revizí předchozích údajů a dalších soudních sporů. Ve čtvrtek se bude čekat například na čísla Googlu, v pátek pak Cramer předpokládá, že jak General Electric, tak Honeywell oznámí navýšení dividend, aby podpořily ceny svých akcií.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. července Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. července Které americké a evropské firmy představí výsledky hospodaření za druhý kvartál v týdnu od 14. ...

Vedle výsledkové sezóny budou mít investoři možnost inspirovat se i dalšími údaji. Hned v pondělí by například jak Boeing, tak Airbus mohly aktualizovat počty objednávek svých letadel. V průběhu celého týdne pak nebude nouze o čerstvá makrodata.

Z těch domácích budou zásadní maloobchodní tržby, průmyslová výroba a index spotřebitelské důvěry. Smíšený obrázek v uplynulých měsících nabízí realitní trh, bedlivě sledované proto budou zahájené stavby domů a vydaná stavební povolení. Dále se čeká, že trh práce potvrdí krátkodobou stabilitu a dlouhodobé zlepšování (nových žádostí o podporu by mělo být opět jen těsně nad 300 tisíc). Globální, tedy i americký trh pak bude čekat, jak se ve druhém čtvrtletí dařilo čínské ekonomice.

Pro akciový trh je v posledních měsících velice podstatná úroveň sazeb v americké ekonomice. Trochu dvojsečný výhled nabídla naposledy Goldman Sachs, která sice snížila výhled růstu výnosů 10letých státních dluhopisů (kvůli horšímu stavu ekonomiky, než se čekalo), ale naopak předpokládá dřívější zahájení cyklu zvyšování sazeb Fedu (3Q2015). K tomu navíc zvýšila cílovou cenu indexu S&P 500 pro konec roku na 2 050 bodů (12měsíční cílovou cenu dokonce na 2 075 bodů). Investoři se s tímto názorem musejí nějak poprat, ignorovat Goldman Sachs v případě vývoje sazeb ale může být krátkozraké, má totiž velice dobrou statistiku svých předpovědí v této oblasti a mimořádně čilé vztahy s americkou administrativou.

V této souvislosti zásadní mohou být slova Janet Yellenové, předsedkyně Fedu, během jejích vystoupení v Senátu a Sněmovně reprezentantů. Poslední tisková konference Yellenové dodala trhům býčí impulz, protože ekonomka neváhala a označila růst inflace spíše za výsledek "humbuku" na trhu a také dobrá čísla z amerického trhu práce hodnotila spíše opatrně. Obrázek svého vidění stavu americké ekonomiky pak shrne centrální banka ve středu v pravidelné Béžové knize, v níž se investoři již postupně učí rozlišovat míry oživení hospodářství na mírné, postupné, pozvolné, tlumené a podobně. Obecně se ale čeká další potvrzení zlepšení stavu ekonomiky po nepříznivém vývoji v prvním kvartálu.

Geopolitická rizika se nepřestávají přelévat po světové mapě. V posledním týdnu se vyostřila situace na Blízkém východě, kde Izrael silným vojenským protiúderem zareagoval na raketové útoky Hamásu. Na Ukrajině se bojuje, vláda hlásí úspěchy při dobývaní východních území z rukou proruských separatistů. Trh s ropou zatím relativně klidně sleduje pokračující střety v Iráku, riziko zapojení dalších zemí včetně Íránu zatím nevnímá jako reálné. Situace na všech zmíněných frontách se ale může měnit velice rychle a vyvolávat turbulence na trzích a vyšší volatilitu.

BTFATH aneb Nakupuj, až zčernáš! BTFATH aneb Nakupuj, až zčernáš! Ne, BTFATH není testovací text pro titulek. To je anglická, ne úplně slušná výzva především ... Bublina, nebo férové ocenění akcií? Jak se to vezme Bublina, nebo férové ocenění akcií? Jak se to vezme Americké akcie jsou podle mnohých příliš drahé, rekordní hodnoty indexů jsou neudržitelné a korekce je ... Až budete žít stovky let, možná uvěříte: Hotovost není král! Až budete žít stovky let, možná uvěříte: Hotovost není král! Akcie svým výkonem za posledních více než 200 let porážejí veškerou klasickou konkurenci, jako jsou ... Německo - USA 4:0. Nejde o fotbal, ale o ekonomiku Německo - USA 4:0. Nejde o fotbal, ale o ekonomiku Jak dopadá klání dvou gigantů na ekonomickém poli?
reklama
reklama