Co musíte ráno vědět (15. července)

| redakce

Jak zahájily týden burzy v Evropě i Spojených státech, co si myslí Mario Draghi o silném euru a jak by fotbalové fauly vypadaly v běžném životě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden ziskem, výsledky Citigroup zvedly investorům náladu

Americké akcie v pondělí oživily poté, co si index S&P 500 minulý týden připsal největší týdenní ztrátu za poslední tři měsíce. Index Dow zpevnil o 0,66 %, S&P 500 o 0,48 % a technologický Nasdaq o 0,56 %. Nejvíce se v indexu Dow dařilo akciím společností Visa, Goldman Sachs a UnitedHealth, ztrácely naopak cenné papíry Merck, Wal-Mart a Cisco Systems.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Žádná nová maxima? No to jsou věci!

Současný trh: Býků mírně ubylo, medvědů výrazně přibylo

2. Evropské akcie v úvodu týdne posilovaly po předchozím ztrátovém týdnu

Evropské akcie zahájily týden posílením poté, co si minulý týden připsaly ztrátu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,84 %, francouzský CAC 40 o 0,78 % a německý DAX o 1,21 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal téměř procento a všechny jeho sektory zakončily v plusu. Nejvíce se dařilo bankám, maloobchodu a sektoru základních materiálů, jen lehce nad nulou zakončilo síťové odvětví.

ECB pod tlakem: Udělejte něco s tím "šíleně" silným eurem, vzkazují šéfové firem

3. Pražská burza v pondělí posílila, akcie NWR připsaly téměř 15 %

Index PX v pondělí posílil o 0,14 % na 961,87 bodu. Nejvíce se dařilo akciím NWR, které posílily téměř o 15 % na 4,30 Kč. O více než polovinu obchodů se postaraly cenné papíry společnosti ČEZ, které ztrácely 0,66 % na 583,50 Kč. Druhým nejčastěji obchodovaným titulem byla Komerční banka, která rovněž oslabovala o necelých 0,7 %. Naproti tomu druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, připsal 0,88 % na 514,80 Kč. Téměř dvě procenta odevzdal developer Orco a přes procento ztrácely i společnosti O2 C.R., Stock a Unipetrol. Naopak pojišťovna VIG připsala přes dvě procenta a o procento si polepšily i znojemská firma Pegas Nonwovens a Fortuna.

Majitelé NWR změnili podíly ve firmě

Šampionát byl pro české sázkaře rekordní. Vsadili přes 1,4 miliardy korun, u Fortuny prosázeli půl miliardy

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní maloobchodní tržby (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, bez aut +0,6 %, bez aut a benzínu +0,5 %, květen: +0,3 %, +0,1 %, +0,0 %), index průmyslové aktivity oblasti New Yorku (Empire State; odhad červenec: 17 bodů, červen 19,28 bodu), dovozní a vývozní ceny (odhad červen meziměsíčně: vývoz +0,2 %, dovoz +0,4 %, květen: v obou případech +0,1 %) a podnikové zásoby (odhad květen meziměsíčně: +0,6 %, duben: +0,6 %). V Senátu vystoupí Janet Yellenová, veřejně promluví i šéf Bank of England Mark Carney. Itálie odhalí index spotřebitelských cen (odhad červen meziročně: +0,3 %, květen: +0,5 %), stejně tak Spojené království (odhad červen meziročně: +1,6 %, květen: +1,5 %) a institut ZEW vydá zprávu o indexu ekonomického sentimentu (odhad červenec očekávání: 30 bodů, červen: 29,8 bodu). V úterý oznámí údaje o svém hospodaření ve druhém kvartálu banky JPMorgan Chase a Goldman Sachs, nebo také Intel, Yahoo! a Johnson & Johnson. Přehled očekávaných úterních výsledků na najdete ZDE. Co dalšího bude ovlivňovat obchodování, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB: Silnější euro je hrozbou pro hospodářské oživení v eurozóně

Silný kurz eura představuje hrozbu pro udržitelnost hospodářského oživení v eurozóně. Řekl to v pondělí šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Popřel zároveň spekulace, že by mohl předčasně odejít ze své funkce.

6. Bulharsko chce být součástí jednotného dohledu EU nad bankami

Bulharsko chce být součástí jednotného evropského dohledu nad bankovním sektorem, který bude vykonávat Evropská centrální banka. Po setkání s představiteli hlavních politických stran to v pondělí řekl bulharský prezident Rosen Plevneliev. Bulharsko by se tak stalo první zemí mimo eurozónu, která by se do jednotného dohledu zapojila.

7. WTO podpořila stížnost Číny na americká cla na dovoz řady zboží

Dodatečná cla, která Spojené státy uplatňují na dovoz solárních panelů, ocelářských produktů a dalšího zboží z Číny, porušují mezinárodní obchodní pravidla. Dospěl k tomu v pondělí rozhodčí panel Světové obchodní organizace (WTO), který tím podpořil stížnost Pekingu z května 2012 na americká vyrovnávací a antidumpingová cla. Ta Washington uvalil na dovoz více než dvou desítek čínských produktů kvůli údajným státním subvencím nebo kvůli tomu, že se podle vlády prodávají na americkém trhu pod cenou.

8. Britský výrobce léků Shire přijme nabídku americké AbbVie

Vedení britské farmaceutické společnosti Shire přijalo nejnovější nabídku americké firmy AbbVie na převzetí. Shire to uvedla v pondělním sdělení poté, co chicagská farmaceutická skupina již popáté zvýšila nabídku na celkových 31 miliard liber. Rýsuje se tak završení transakce, k níž americkou společnost motivují daňové výhody a rozšíření sestavy produktů.

9. Majitelé NWR změnili podíly ve firmě

Skupina BXR Group, která je mateřskou firmou společnosti BXR Mining, jež drží většinový podíl v těžařské NWR, snížila svůj podíl v BXR Mining z 63 % na 3 %. Již tak není mateřskou skupinou BXR Mining.

10. Citigroup přistoupila na vyrovnání sporu o hypotéky se Spojenými státy ve výši 7 miliard dolarů

Americká banka Citigroup zaplatí v rámci dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti sedm miliard dolarů. Předejde tím žalobě a ukončí vyšetřování, které vláda proti ní vedla kvůli prodejům cenných papírů založených na rizikových hypotékách těsně před finanční krizí z let 2007-2009. Vyplývá to z pondělního sdělení Citigroup.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak by fotbalové herectví vypadalo ve skutečném životě?

reklama
reklama