Čtyři lekce pro investory inspirované fotbalem

| Andrej Rády

Paralel mezi fotbalem a investováním je více, než by se na první pohled zdálo. Stačí se dobře dívat.

1. Můžete být úplně na nic, ale i tak mít úspěch

Stejně jako na Wall Street můžete i ve fotbale věčně zaostávat, navíc i podvádět, ale být za to odměňováni. Tak jako nizozemský fotbalista Arjen Robben a jemu podobní padají s podťatýma nohama, když se někdo rukou dotkne jejich ramene, a získají tím nejen míč, ale třeba rovnou penaltu, můžete prodávat nekvalitní produkty klientům a inkasovat za to horentní sumy. Stačí, když vám někdo uvěří; ve fotbale je tím důvěřivcem rozhodčí. Poučení pro investory je jasné - s podvodníky se nehraje, umění je se jim vyhnout dostatečným obloukem, aby vás ani ti nejšikovnější do ničeho nemohli namočit.

2. Nemusíte vyhrát, ale stejně postoupíte

Ve fotbale existuje krásná věc - remíza. Řekněme remíza v základní hrací době, když se tak ohlédnu za světovým šampionátem, kde se prodlužovalo jedna radost. Nerozhodný výsledek je přitom zajímavým poznatkem pro každého investora. Nemusíme totiž porazit všechny, abychom v investování vyhráli. Nemusíme dokonce ani porazit trh. V investování každý běžíme vlastní závod, během kterého chceme hlavně dosáhnout vytyčeného cíle, ideálně při zachování pro sebe snesitelné míry rizika.

3. Zápas je série sprintů v rámci jednoho maratonu

Investování je běh na dlouhou trať, slýcháme často. Strategie "kup a drž" je podle řady odborníků na investování stále pro některé lidi smysluplná a účinná. Život je ale plný událostí, kvůli kterým musíme být připraveni nejen na cílovou pásku, ale i na řadu průběžných vrchařských a sprinterských prémií (ať nejdeme daleko pro paralelu, Tour de France je v plném proudu). Stejně tak 90minutový fotbalový zápas je plný dílčích soubojů, které trvají pár vteřin. Investování je podobné - ač si rozumní a konzervativní investoři za cíl volí zajištěné stáří, během různých etap života se před nimi objevují stále nové výzvy, turbulence na trhu i nákupní a prodejní příležitosti, nemluvě o konkrétních finančních potřebách spojených s určitým věkem či životní situací.

4. Diverzifikace funguje

Nedaří se hlavní hvězdě týmu? Nevadí, může ji zastoupit dalších deset hráčů na hřišti a celá natěšená lavička náhradníků. Jeden hráč navíc sice může "vyhrát zápas", už ale neobstojí po celou sezónu. Ani nejlepší útočník pak nemůže počítat s úspěchem, když za ním nestojí silná obrana a kvalitní brankář. V investování to platí dvojnásob - nevyplácí se sázet vše na jednu kartu.

Zdroj: Pragmatic Capitalism

reklama
reklama