Co musíte ráno vědět (16. července)

| redakce

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě i Spojených státech, co o evropském hospodářství prohlásil nový šéf Evropské komise a jak by zněly songy popové hvězdy Britney Spears, kdyby do nich nezasahovali zvukaři? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý uzavřely nejednotně. Po finančních výsledcích zazářily velké banky

Akciové trhy ve Spojených státech v průběhu úterního obchodování výrazně oslabovaly, v čele s cennými papíry technologických podniků. Za jejich poklesem stála především slova šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, která řekla, že Fed hodlá nadále podporovat americké hospodářství, které se stále plně nezotavilo z poslední finanční krize. Vzhůru nicméně zamířily akcie obřích bankovních společností JPMorgan Chase a Goldman Sachs, které zveřejnily překvapivě příznivé čtvrtletní výsledky svého hospodaření. Dow posílil o 0,03 % na 17 060,68 bodu, širší S&P 500 ale odepsal 0,19 % na 1 973,28 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,54 % na 4 416,39 bodu. Většina hlavních sektorů uzavřela v červených číslech, největší pokles zasáhl akcie ze sektoru zdravotnictví, odvětví necyklického spotřebního zboží a energetické tituly. Dařilo se naopak telekomunikačnímu sektoru, finančním titulům a cenným papírům z odvětví služeb.

Jim Cramer: 4 akcie na další měsíce

2. Evropské akcie v úterý ztrácely, trh sledoval vystoupení Janet Yellenové

Evropské akcie v úterý ztrácely v reakci na vystoupení šéfky amerického Fedu Janet Yellenové před senátním výborem amerického Kongresu. Britský FTSE 100 odepsal 0,53 %, francouzský CAC 40 1,03 % a německý DAX 0,65 %. Regionální Stoxx Europe 600 se pohyboval lehce pod nulou, dařilo se sektoru základních materiálů a telekomunikacím, ztrácel naopak sektor spotřebního zboží a technologie.

ECB pod tlakem: Udělejte něco s tím "šíleně" silným eurem, vzkazují šéfové firem

3. Pražská burza v úterý mírně ztrácela, objem obchodování byl utlumený

Index PX v úterý odepsal 0,18 % na 960,10 bodu. Objem obchodování nedosáhl ani tří set milionů korun. Nejvíce obchodovanou akcií byla Erste Group Bank, která odepsala 0,72 %. V závěsu za ní se držela skupina ČEZ, ta však naopak posílila o 0,43 %. Třetím nejčastěji obchodovaným titulem byla O2 C.R., jejíž cenné papíry oslabily o 0,53 %. Nejvíce se v úterý dařilo akciím těžařské NWR, které zpevnily o téměř 10,5 %, naopak nejvíce ztrácela pojišťovna VIG, jejíž cenné papíry zlevnily o 1,28 %.

NWR se dohodla s částí věřitelů, ke schválení restrukturalizace to zatím nestačí

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní index výrobních cen (finální poptávka; odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, bez jídla a energií +0,2 %, květen: -0,2 %), průmyslovou výrobu (odhad červen meziměsíčně: +0,4 %, květen: +0,6 %) a index cen domů NAHB (odhad červenec: 51 bodů, červen: 49 bodů). Janet Yellenová vystoupí v americkém Kongresu a projev přednese i šéf dallaského Fedu Richard Fisher. Fed navíc zveřejní Béžovou knihu, tedy zprávu o stavu americké ekonomiky. Eurozóna a Itálie vydají zprávy o obchodní bilanci, Spojené království odhalí míru nezaměstnanosti (odhad květen: 6,5 %, duben: 6,6 %) a záplava makrodat nás čeká z Asie. Čína zveřejní data o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí (odhad 2Q2014 meziročně: +7,4 %, 1Q2014: +7,4 %), maloobchodních tržbách (odhad červen meziročně: +12,4 %, květen: +12,5 %), průmyslové výrobě (odhad červen meziročně: +9 %, květen: +8,8 %) a fixních investicích v městských oblastech (odhad červen meziročně: +17,2 %, květen: +17,2 %). Český statistický úřad přinese zprávu o indexu výrobních cen za červen (odhad červen meziročně: +0,0 %, květen: -0,1 %).

Ve středu oznámí údaje o svém hospodaření ve druhém kvartálu společnosti Abbott Laboratories, BlackRock, Bank of America nebo eBay. Přehled očekávaných středečních výsledků na najdete ZDE. Co dalšího bude ovlivňovat obchodování, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červnu vzrostly o 0,2 %, čekalo se +0,6 %

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v červnu pokračovaly v růstu a proti předešlému měsíci se zvýšily o 0,2 %. Nárůst byl ale menší, než se čekalo, překvapivě totiž klesly tržby prodejců aut. Podrobnosti úterní zprávy amerického ministerstva obchodu ale podle ekonomů naznačují, že největší světová ekonomika na konci druhého čtvrtletí solidně rostla.

6. Jean-Claude Juncker byl oficiálně zvolen do čela Evropské komise

Jean-Claude Juncker, budoucí šéf Evropské komise, v úterý prohlásil, že do února Evropské komisi předloží ke schválení investiční balíček v objemu 300 miliard eur, který by měl napomoci oživení v evropské ekonomice. Zároveň by chtěl, aby byla zavedena evropská minimální mzda. Eurozóna se dle jeho názoru z krize dostane až ve chvíli, kdy klesne nezaměstnanost.

7. Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v červenci dále zhoršila

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červenci dále zhoršila. Index budoucích očekávání nečekaně klesl na 27,1 bodu z červnových 29,8 bodu, očekával se pokles na 28,2 bodu. Hodnocení současné situace se propadlo na 61,8 bodu z červnových 67,7 bodu, očekával se pokles na 67,4 bodu. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž zhoršilo, příslušný index klesl na 48,1 bodu z 58,4 bodu.

8. Japonská centrální banka snížila výhled ekonomiky, dále čeká růst inflace

Japonská centrální banka nechala v pondělí svou podpůrnou měnovou politiku podle očekávání beze změny. Vedení Bank of Japan mírně snížilo výhled ekonomického růstu pro tento rok, potvrdilo ale prognózu, podle níž se do příštího roku zvýší inflace v Japonsku ke 2% cílové úrovni.

9. Spojené království: Tempo růstu spotřebitelských cen v červnu zrychlilo na 1,9 % meziročně z 1,5 % v květnu

Inflace ve Spojeném království v červnu nečekaně zrychlila. Tempo růstu spotřebitelských cen se zvýšilo na 1,9 % meziročně z květnových 1,5 %, očekával se přitom 1,6% růst. Inflace je tak nejvyšší od letošního ledna. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 %, čekal se 0,1% pokles po květnovém poklesu o 0,1 %. Jádrová inflace zrychlila na 2 % meziročně z 1,6 % v květnu, čekalo se 1,7 %. Ceny domů v květnu vzrostly o 10,5 % meziročně, což je nejrychlejší růst od května 2010.

10. Yellenová: Fed by mohl začít zvyšovat úrokové sazby dříve, pokud bude trh práce nadále pozitivně překvapovat

Šéfka Fedu Janet Yellenová v projevu před senátním výborem amerického Kongresu v úterý prohlásila, že je nezaměstnanost ve Spojených státech stále vysoká. Pomalý růst mezd ale dokládá, že má trh práce stále prostor ke zlepšení. Ekonomika by měla nadále mírně růst. Naproti tomu trh s nemovitostmi letos nepodává dobrý výkon kvůli rostoucím hypotečním sazbám. Yellenová zároveň prohlásila, že pokud ekonomika poroste stejným tempem, Fed ukončí nákupy dluhopisů po říjnovém zasedání. Pokračující oživení ekonomiky je podle banky dostatečné na to, aby podporovalo vývoj na trhu práce a míra nezaměstnanosti výhledově klesla na dlouhodobě rovnovážnou úroveň. Inflace se podle Fedu v současnosti přibližuje k jeho 2% cíli, zatím se ale nachází pod ním.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Britney Spears bez zásahu zvukaře zní hrozivě

Na internet unikla nahrávka americké zpěvačky Britney Spears, v níž zpívá naprosto falešně single Alien. Producent písně William Orbit vydal prohlášení, v němž uvádí, že se Britney pouze rozezpívávala. No, zní to jako úplně jiná píseň.

reklama
reklama