Nejlepší a nejhorší předpovědi posledních 30 let

| redakce

Na finančním trhu se to prognostiky jen hemží. Většinou oplývají buď extrémním sklonem k optimismu, nebo naopak k pesimismu. Právě kvůli tomu téměř žádný z nich nepředpověděl finanční krizi. Když ale vypukla, otočili o 180 stupňů a katastrofu viděli za každým rohem. Akciové trhy si to přitom v té době namířily na cestu k novým maximům.

Nejlepší z nejlepších:

1. Robert Shiller: Splasknutí bubliny natřikrát

Všechno vypadalo v polovině 90. let růžově, když začal světu vládnout nový fenomén zvaný World Wide Web. Dělal z lidí milionáře a miliardáře rychleji, než byste stihli říci dotcom. Ekonom z Yalu Robert Shiller ale už ve své slavné knize Irrational Exuberance z roku 2000 správně "větřil", že Pets.com spolu se zbytkem digitálního Divokého západu čeká kolaps. O pět let později připravil druhé vydání knihy s předpovědí znehodnocení nemovitostí. Do třetice, v roce 2007 upřesnil predikci kolapsu amerického realitního trhu následovaného finanční panikou. V roce 2013 se dočkal Nobelovy ceny za ekonomii.

2. Meredith Whitney: Samá toxická aktiva v Citi

Na začátku finanční krize byla Whitney jen málo známou analytičkou ve společnosti Oppenheimer. V době, kdy se bankovní kolaps rozvinul do plné síly, se stala superstar Wall Street. Po té holce, co nakonec otevřela vlastní firmu, byla velká poptávka. Během podzimu 2007 totiž prohlásila, že by Citigroup měla snížit dividendu, aby se vypořádala s miliardami ztrát z toxických aktiv. Své výroky doplnila pesimistickými predikcemi týkajícími se bank a ekonomiky. Jakmile kolaps na trhu nekvalitních hypoték a největší zpomalení ekonomiky od dob Velké deprese propukly, stala se Whitney mediální hvězdou.

3. Nouriel Roubini: Nevyhnutelný krach trhu s nekvalitními hypotékami

V projevu k MMF v září 2006 varoval Dr. Zkáza před blížícím se krachem trhu. "V současnosti se obávám, že splasknutí nemovitostní bubliny, jaké jsme zatím nikdy nezažili, způsobí rozsáhlejší problémy bankovního systému. Začne to finančními institucemi poskytujícími subprime hypotéky, které se již potýkají s problémy kvůli růstu nesplácení úvěrů a bankroty. Pak se problémy přelijí do ostatních bank a finančních institucí po celých Spojených státech." Když se ale podíváme na chybovost Roubiniho předpovědí, rozhodně to nebude nízké číslo. Nicméně stejný osud postihne většinu takovýchto finančnických superstar.

4. Elaine Garzarelli: Černá vize

Přestože to už je 27 let, neměla by tato dáma v ohlédnutí se za historií moderní prognostiky chybět. V době rally akciového trhu v roce 1987 byste pesimistickou predikci našli jen u jediného investičního doporučení z Wall Street. Jeho autorkou byla analytička Elaine Garzarelli, která tehdy pracovala pro Shearson Lehman Brothers. Považovala trh nadhodnocený o 35 % a měla velmi špatný pocit z jeho vyhlídek.

V pozdějším rozhovoru pro Fortune vylíčila, jak nesvá se cítila z velké pozornosti, kterou jí média po zveřejnění legendární predikce předcházející Černému pondělí věnovala. "Několik týdnů nato jsem publikovala negativní komentář a trh ten samý den spadl o 120 bodů. Ve Wall Street Journal napsali, že jsem pohnula trhem já. To už na mě bylo příliš mnoho pozornosti a tlaku. Ani tak ale krach nezměnil způsob, jakým se dívám na trhy. Dodalo mi to sebevědomí, že indikátory, o které se opírám, jsou vypovídající a že se jich mohu držet."

Traduje se, že se Garzarelli stáhla do ústraní poté, co opustila Lehman Brothers začátkem 90. let. Není to ale pravda. Pokračovala v řízení společnosti spravující aktiva a prezentovala dále své předpovědi, tentokrát (správně) optimistické.

5. John Paulson: Největší obchod

Paulsonovu sázku proti hypotéčnímu trhu zvěčnil až Gregory Zuckerman v roce 2010 v knize The Greatest Trade Ever. Přestože Paulson nebyl ve svém skepticismu ohledně nekvalitních hypoték osamocen, jeho 15miliardová kořist z tohoto obchodu ho proslavila.

Komu dalšímu se s predikcemi dařilo?

  • Mark Haines ze CNBC předpověděl dno trhu v březnu 2009.
  • George Soros v roce 1992 shortoval britskou libru.
  • Peter Schiff předpověděl finanční krizi v roce 2006.
  • David Tepper se svou "Tepper Rally" na CNBC začal v září 2010 (důvěřovat Fedu se v tomto případě vyplatilo).
  • 1
  • 2
reklama
reklama