BRIC: Začátek nové růstové vlny?

| redakce

V prvním čtvrtletí 2014 se akciím firem ze zemí BRIC příliš nedařilo, druhé čtvrtletí však nabídlo mnohem optimističtější pohled. Zdá se, že akcie v těchto zemích znovu nabírají dech. Jak se dařilo tamním burzovně obchodovaným fondům (ETF)?

Brazílie, Rusko, Indie a Čína (BRIC) patří mezi rychle rostoucí ekonomiky, kterým mnozí ekonomové a analytici předpovídají zářnou budoucnost. Tyto země mají řadu společných znaků, z hlediska rozlohy se například řadí mezi sedm největších zemí světa a z pohledu počtu obyvatel do první desítky. Pro investory je dalším významným znakem i to, že patří mezi takzvané rozvíjející se země. Potenciál růstu na těchto trzích je obrovský, existují však i rizika, která mohou očekávaný růst přinejmenším přibrzdit.

Dosavadní vývoj

Kdo již v minulosti investoval v rámci rozvíjejících se zemí, potažmo BRIC, potvrdí, že na těchto trzích panuje oproti vyspělým trhům mnohem vyšší volatilita. V období rostoucí nejistoty na akciových trzích stahují investoři své peníze do bezpečí. Spolu s odlivem prostředků investorů prudce padá i hodnota většiny zde obchodovaných akcií.

Kdo například držel na konci roku 2007 peníze v burzovně obchodovaném fondu iShares MSCI BRIC (BKF), jednotka ETF se v té době obchodovala nad hranicí 60 USD. O rok později se již dotýkala 20 USD. Dodnes se fond nedostal na úroveň maxim z konce roku 2007.

Blýská se na lepší časy?

Pokud se podíváte na vývoj ETF s označením BKF od začátku letošního roku, jsou patrné dvě fáze. Do poloviny března se fond pohyboval v klesajícím trendu, který v následujících měsících vystřídal růst. I když se stále pohybujeme poměrně hluboko pod maximy závěru roku 2008, mohli spekulativně založení investoři dosáhnout zajímavých výnosů – od 14. března vzrostla hodnota ETF o 17,3 %. Díky nevydařenému prvnímu čtvrtletí je však dosavadní zhodnocení (od ledna do června 2014) jen 5,1 %.

Váhy jednotlivých zemí v ETF iShares MSCI BRIC jsou různé. Výkonnost fondu zaměřeného na všechny země BRIC se tedy bude odvíjet o výkonnosti jednotlivých zemí. Nejvyšší váhové zastoupení v uvedeném ETF má Čína (41,3 %), následují Brazílie (26,1 %), Indie (16,1 %) a Rusko (13,1 %).

Nejvyššího zhodnocení dosáhla od začátku roku Indie. Největším fondem zaměřeným pouze na tuto zemi je WisdomTree India Earnings Fund (EPI), který vynesl 34,6 %. Na druhém místě z hlediska výkonnosti stojí Brazílie. Fond iShares MSCI Brazil (Free) Index Fund (EWZ) si od začátku roku připsal 11,4 %.

Pokračování článku z 1. července najdete na serveru ETFs.cz.

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama