Co musíte ráno vědět (17. července)

| redakce

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě i zámoří, o kterou společnost má stále zájem Rupert Murdoch a jak zorganizovat narozeninovou oslavu pro ježka a křečky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu zdražily, Dow uzavřel na novém rekordu

Akciové trhy ve Spojených státech rostly a Dow překonal historická maxima. Trh podpořily zprávy o podnikových fúzích a výsledky některých velkých amerických firem. Index Dow posílil o 0,45 % a uzavřel na rekordu 17 138,01 bodu. Během dne také stanovil nový intradenní rekord na 17 139,35 bodu. Posiloval i širší index S&P 500, který přidal 0,42 % na 1 981,57 bodu. O 0,22 % posílil technologický Nasdaq, který uzavřel na 1 981,57 bodu. Dow se dostal na maximum hlavně díky technologickým firmám. Akcie výrobce čipů Intel přidaly přes 9 % díky čtvrtletním výsledkům hospodaření, které překonaly očekávání analytiků. Burzovním indexům k růstu pomohla i dohoda o obchodním partnerství mezi společnostmi IBM a Apple. Firmy budou společně vyvíjet aplikace pro řízení podnikových procesů pro přístroje iPhone a iPad a IBM bude tyto přístroje exkluzivně nabízet firemním zákazníkům.

Jim Cramer: 4 akcie na další měsíce

2. Evropské akcie posílily, vzhůru je vedlo Portugalsko

Evropské akcie ve středu posílily nejvíce od dubna díky portugalskému bankovnímu sektoru a čínským makrodatům. Britský FTSE 100 připsal 1,11 %, francouzský CAC 40 1,48 % a německý DAX 1,44 %. Nad nulou se pohybovaly všechny sektory indexu Stoxx Europe 600. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a bankám, jen mírně si naopak polepšil sektor zdravotní péče.

Weidmann: Bez reforem a nižších deficitů hrozí nová dluhová krize

3. Pražská burza ve středu posílila, objem obchodování však byl opět nízký

Index PX ve středu zpevnil o 0,20 % na 962,05 bodu. Více než polovinu zobchodovaného objemu představovaly akcie společnosti ČEZ, které oslabily o 0,32 %. Dařilo se naopak bankovním titulům - Komerční banka zpevnila o 0,24 % a Erste Group Bank posílila o 1,57 %. Po úterních ziscích se opět do červených čísel propadla společnost NWR, jejíž cenné papíry ztratily téměř 9,5 %. Naproti tomu Tatry Mountain Resorts připsaly 5,45 % na 580 Kč.

NWR se dohodla s částí věřitelů, ke schválení restrukturalizace to zatím nestačí

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý čtvrtek vydají zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 310 tisíc nových, předchozí: 304 tisíc nových) a přidají index aktivity filadelfského Fedu (odhad červenec: 16,9 bodu, červen: 17,8 bodu) a data o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních (odhad červen: 1,026 milionu staveb, 1,038 milionu povolení, květen: 1,001 milionu staveb, 0,991 milionu povolení). Eurozóna přinese zprávu o červnové inflaci (odhad červen meziročně: +0,5 %, květen: +0,5 %, jádrová odhad červen: +0,8 %, květen: +0,8 %) a s projevem vystoupí šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard.

Ve čtvrtek oznámí údaje o svém hospodaření ve druhém kvartálu například společnosti Morgan Stanley, Google a Philip Morris International. Přehled očekávaných čtvrtečních výsledků na najdete ZDE. Co dalšího bude ovlivňovat obchodování, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínská ekonomika ve druhém kvartálu mírně překonala odhady analytiků, HDP vzrostl meziročně o 7,5 %

Analytici očekávali stejný růst jako v prvním čtvrtletí, tedy +7,4 %. Mezičtvrtletně čínské hospodářství přidalo 2 %, čekalo se jen 1,8 % po růstu o 1,4 % v prvních třech měsících roku. Průmyslová výroba v červnu rostla více, než se čekalo, za odhady mírně zaostaly maloobchodní tržby.

Tato fakta o Číně vás pobaví i ohromí

6. Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království během tří měsíců od března do května klesla na 6,5 %

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od března do května klesla na 6,5 % z předchozích 6,6 % v souladu s odhady. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v červnu klesl o 36 300, analytici predikovali pokles o 27 tisíc (za květen revidován pokles na 32 800 z 27 400).

7. Ukrajina se rozhodla prudce zvýšit úrokové sazby kvůli inflaci

Ukrajinská centrální banka se rozhodla prudce zvýšit svou základní úrokovou sazbu na 12,5 % z dosavadních 9,5 %. Banka uvedla, že důvodem tohoto kroku je rostoucí inflace. Nová sazba vstoupí v platnost ve čtvrtek.

8. Murdoch předložil nabídku na koupi Time Warner, ale neuspěl. Nevzdám se, prohlásil

Společnost Time Warner odmítla nabídku 21st Century Fox na převzetí za 80 miliard dolarů, tedy 85 dolarů na akcii. Rupert Murdoch však prohlásil, že má o Time Warner přesto zájem a je ochoten zaplatit i více než 85 dolarů za akcii.

9. Cizinci drželi v květnu rekordní objem amerických dluhopisů

Zahraniční věřitelé Spojených států zvýšili v květnu objem amerických státních dluhopisů ve svém držení na nový rekord 5,98 bilionu USD z dubnové úrovně 5,96 bilionu USD. Nakupovaly Čína a Japonsko, snížil se ale objem dluhopisů vlastněných Ruskem, uvedlo ministerstvo financí USA.

10. Pokud si Skotové zvolí nezávislost, nebudou moci vstoupit do EU pět let

Pokud se Skotsko vysloví pro odtržení od Spojeného království v referendu 18. září, nebude moci následujících pět let vstoupit do Evropské unie. Nový šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v úterý večer prohlásil, že si EU musí dát pauzu s přijímáním nových členů. "Za dobu mého mandátu budou přístupové rozhovory pokračovat, ale v následujících pěti letech se žádné rozšíření neodehraje," řekl.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak uspořádat narozeninovou oslavu pro ježka?

Inspiraci pro narozeninovou oslavu pro ježka nabízí reklamní agentura HelloDenizen.

reklama
reklama