Co musíte ráno vědět (18. července)

| redakce

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a Americe, čeho se začínají děsit některé evropské banky a jak vypadá nejčernější černá, kterou objevili britští vědci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek kvůli obavám z neřízené exploze geopolitických rizik krvácely

Americké akcie v první polovině čtvrtečního obchodování pod vlivem nových sankcí Spojených států a Evropské unie proti Rusku mírně zlevňovaly. Větší pokles na Wall Street ale brzdily příznivé výsledky hospodaření amerických firem. Vše se však změnilo ve druhé polovině obchodování, když se nad východní Ukrajinou zřítil civilní letoun s 295 lidmi na palubě, který byl údajně sestřelen raketou země-vzduch. Obraz zkázy na Wall Street posléze dokonala izraelská armáda, která krátce před 21.45 SELČ zahájila obávanou pozemní ofenzivu v palestinském pásmu Gazy. Dow oslabil o 0,94 % na 16 976,81 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,18 % na 1 958,12 bodu a technologický Nasdaq klesl o 1,41 % na 4 363,45 bodu. Index volatility VIX vystřelil téměř o 40 % na 15,07 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory, nejvíce zlevnily cenné papíry energetických firem, finanční tituly a akcie průmyslových podniků. Po závěru obchodování zveřejnily čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Google a IBM.

Jim Cramer: 4 akcie na další měsíce

2. Evropské akcie ve čtvrtek po uvalení dalších sankcí na Rusko oslabily

Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely v červených číslech. Investory vyděsily zejména nové sankce, které na Rusko uvalily Evropská unie a Spojené státy americké, a následná reakce ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž řekl, že rusko-americké vztahy směřují do slepé uličky a že by mohly být ohroženy ekonomické zájmy amerických firem v Rusku. Britský FTSE 100 oslabil o 0,68 %, německý DAX odepsal 1,07 % a francouzský CAC 40 klesl o 1,21 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,41 % na 3 157,82 bodu. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory s výjimkou technologického a mediálního odvětví. Nejvíce oslabily bankovní tituly, akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry automobilek. Nové sankce, které na Rusko uvalily EU a USA, srazily také akcie obchodované na moskevské burze. Hlavní index tamní burzy MICEX klesl o 2,31 % a dolarový index RTS odepsal 3,81 %.

Weidmann: Bez reforem a nižších deficitů hrozí nová dluhová krize

3. Pražská burza ve čtvrtek spadla do červených čísel

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,38 % na 958,41 bodu. Téměř o třetinu objemu se postaraly akcie společnosti ČEZ, které ztrácely jen pár setin procenta, v závěrečné aukci se však přehouply do zisku. Podobného objemu dosáhly cenné papíry O2 C.R., které posílily o 0,78 %. Nedařilo se bankovním titulům - Komerční banka odevzdala 0,55 % a Erste Group Bank 0,23 %. Největší ztráty zaznamenaly akcie těžařské NWR (-2,33 %), přes dvě procenta odepsaly i cenné papíry likérky Stock Spirits.

NWR se dohodla s částí věřitelů, ke schválení restrukturalizace to zatím nestačí

4. Očekávané události

Pátek bude na makrodata poměrně chudý. Michiganská univerzita zveřejní předběžný index spotřebitelské důvěry za červenec (odhad červenec: 83 bodů, červen: 82,5 bodu) a dozvíme se, jak jsou na tom předstihové ukazatele (odhad červen meziměsíčně: +0,5 %, květen: +0,5 %). Eurozóna odhalí stav běžného účtu (odhad květen: 25 miliard EUR, duben: 21,5 miliardy EUR) a Čína v noci na pátek vydá zprávu o cenách domů. V pátek oznámí údaje o svém hospodaření ve druhém kvartálu například společnosti Honeywell International, General Electric, Whirlpool nebo Volvo. Přehled očekávaných pátečních výsledků na najdete ZDE. Co dalšího bude ovlivňovat obchodování, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Microsoft propustí 18 tisíc zaměstnanců, náklady na restrukturalizaci se budou pohybovat mezi 1,1 a 1,6 miliardy USD

Společnost Microsoft ve čtvrtek oznámila, že propustí 18 tisíc zaměstnanců, což je nejvíce v historii firmy. Oznámení se čekalo, trh však počítal se seškrtáním 6 tisíc pracovních míst. Společnost uvedla, že plánuje mít méně vrstev managementu a náklady na restrukturalizaci se budou pohybovat mezi 1,1 a 1,6 miliardy USD. Z velké části propouštění souvisí s nedávnou akvizicí divize výroby mobilních telefonů finské společnosti Nokia, kterou Microsoft koupil v dubnu za 7,2 miliardy dolarů.

6. ECB zveřejní "bezpříkladné" množství dat o testovaných bankách

Evropská centrální banka hodlá po skončení zátěžových testů bank v eurozóně zveřejnit velké množství dat o jednotlivých finančních domech. Zveřejněný rozsah dat přitom podle agentury Reuters nebude mít obdoby. Data mají zahrnovat údaje o nesplácených úvěrech, ale také třeba o dluhovém financování. Vyplývá to ze čtvrtečního sdělení ECB. Finančním domům dá banka dva týdny na to, aby přišly s plány, jak s případným nedostatkem kapitálu naložit.

7. Hansson: Evropská centrální banka nemá potřebu ani možnost pouštět se do programu odkupu dluhopisů

Člen Výkonné rady ECB Ardo Hansson ve středu prohlásil, že Evropská centrální banka v nejbližší době nebude připravená spustit program nákupu dluhopisů. Není to podle něj ani nutné. "Má cenu ho připravovat, má cenu mít k dispozici více nástrojů, ale nemyslím si, že kvantitativní uvolňování je nástroj, který bychom nyní potřebovali," řekl Hansson. Program nákupu dluhopisů je podle něj časově náročný a nepomůže vyřešit současné problémy. "Je to spíše střednědobý plán do budoucna," prohlásil.

8. EU a USA uvalily na Rusko zatím nejtvrdší hospodářské sankce, ruské akcie reagují propadem

Na sankčním seznamu americké vlády se objevila řada klíčových ruských firem, například ropný monopol Rosněfť, banky Gazprombank a Vněšekonombank, finanční a investiční společnost Novatek, která je zároveň druhým největším producentem zemního plynu v Rusku, a řada ruských zbrojovek, včetně firmy Kalašnikov, obří uralské zbrojovky Uralvagonzavod a výrobce vojenské raketové a radiolokační techniky Almaz-Antej. Jakékoli obchodní kontakty s těmito firmami americká vláda svým občanům zakazuje.

9. Alibaba spustí IPO až po americkém svátku práce, který připadá na 1. září

Původně se mluvilo již o srpnovém termínu, společnost se ale rozhodla počkat. Analytici se shodují, že se tímto krokem firma s největší pravděpodobností snaží předejít hrozbě nižšího zájmu o IPO z důvodu prázdninového režimu a celkově nižší letní aktivity některých obchodníků.

10. Google ve druhém čtvrtletí vydělal 3,422 miliardy dolarů

Internetová a technologická společnost Google za druhý kvartál vykázala zisk 3,422 miliardy dolarů neboli 4,99 USD na akcii při tržbách 12,67 miliardy dolarů. Po očištění výsledků firma dosáhla upraveného zisku na akcii 6,08 USD. Loni společnost ve stejném období vydělala 3,23 miliardy dolarů neboli 4,77 USD na akcii při tržbách 11,1 miliardy dolarů. Odhady čekaly, že firma za letošní druhé čtvrtletí vykáže upravený zisk 6,23 USD na akcii a tržby 12,32 miliardy dolarů. Cena za jeden reklamní proklik meziročně klesla o 7 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Vědci přišli s "neviditelnou" nejčernější černou

Vědci z britské společnosti Surrey NanoSystems vyvinuli a tento týden veřejnosti představili svůj poslední objev. Jedná se o materiál z uhlíkových nanovláken, který odráží jen 0,035 % světelného záření, které na něj dopadá. Díky tomu se předměty potažené tímto nejčernějším materiálem na světě stávají takřka neviditelnými, respektive vypadají, jako by byly zcela ploché. Jako důkaz vědci svým objevem nazvaným Vantablack potáhli hliníkovou fólii, kterou poté zmačkali.

Vantablack
VantablackZdroj: Facebook
reklama
reklama