Historie volatility v jediném grafu: Po obdobích klidu přicházejí o to prudší bouře

| redakce

Nízká volatilita může vypadat z laického pohledu jako pozitivní věc, jenže opak je pravdou. Podívejte se na historii volatility na americké burze.

Zatímco šéfka Fedu Janet Yellenová nepřikládá nízké volatilitě důležitost, analytici z Goldman Sachs před ní varují. Podle Markuse Brunnermeiera z Goldman Sachs je kvůli nízké volatilitě celý systém náchylnější propadat se do finančních krizí. V pozadí na trhu totiž roste riziko. Tento stav nazývá Brunnermeier "paradoxem volatility."

Následující graf zachycuje volatilitu na americké burze v historických souvislostech. Krize přitom přicházely po obdobích nižší volatility.

Volatilita indexu S&P 500 od roku 1929 do současnosti
Volatilita indexu S&P 500 od roku 1929 do současnostiZdroj: Goldman Sachs

"Extrémně nízké rizikové prémie mě znepokojují. Pokud budeme svědky pomalého růstu rizikových prémií na normální úrovně, finanční systém si s tím poradí. Pokud by však došlo ke skokovému zvýšení, je otázkou, jak systém zareaguje," říká Brunnermeier. "Říkám tomu 'paradox volatility'. Když je volatilita nízká, lidé podstupují větší riziko a obchodují s větší pákou, což má za následek prudší reakci v případě poklesu trhu."

Zdroj: Goldman Sachs

reklama
reklama