Burzovní kalendář (21. 7. - 25. 7. 2014)

| redakce

Naplno se rozjíždí výsledková sezóna. V USA zveřejní údaje o hospodaření v 2Q2014 Apple, Microsoft nebo Coca-Cola, v Evropě Unilever nebo Credit Suisse. V Česku zahájí výsledkovou sezónu Unipetrol. Trhy budou bedlivě sledovat také dění na východní Ukrajině. Z makrodat zaujmou především předběžné indexy nákupních manažerů nebo americká inflace.

USA

21/7 až 25/7 Výsledková sezóna (Apple, Microsoft, Coca-Cola, Boeing, McDonald's, Verizon, AT&T, Facebook)

21/7 Index aktivity chicagského Fedu

22/7 Index spotřebitelských cen (odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, květen +0,4 %, meziročně: +2,1 %, květen +2,1 %)

22/7 Prodeje existujících domů (odhad červen: 4,97 milionu, květen: 4,89 milionu)

22/7 Index cen domů FHFA (odhad květen meziměsíčně: +0,3 %, duben: 0 %)

22/7 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu (odhad červenec: 5,5 bodu, červen: 3 body)

23/7 Žádosti o hypotéky (předchozí -2,6 %)

24/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 304 tisíc nových, předchozí: 302 tisíc nových)

24/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH; odhad červenec: 57,5 bodu, červen: 57,3 bodu)

24/7 Prodeje nových domů (odhad červen: 480 tisíc, květen: 504 tisíc)

24/7 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad červenec: 6 bodů, červen: 6 bodů)

25/7 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad červen +0,4 %, květen: -1 %)

Americké akcie především díky pátečnímu návratu optimismu za uplynulý týden posílily. Dow vzrostl o 0,9 %, když se nejlépe dařilo akciím Johnson & Johnson. S&P 500 posílil o 0,52 % v čele s technologickými a zdravotnickými firmami. Nasdaq vzrostl za týden o 0,36 %.

"Čtvrteční pokles o 1,2 % v pátek vystřídal růst o 1 %. Nervozita na trhu je patrná, ale k výprodeji zřejmě chybí správný důvod. Na grafu indexu S&P 500 je sice vidět dvojitý vrchol, ale otestování hladiny 2 000 je na spadnutí. Negativní výhled a volání po korekci ze strany analytiků se opět ukazuje jako fungující býčí signál," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Trhy budou v novém týdnu ovlivňovat především dvě věci - výsledková sezóna a geopolitické napětí. Po pádu malajsijského letadla na Ukrajině začali sice investoři panikařit, již v pátek se však uklidnili, protože si uvědomili, že konflikt dále neeskaluje. Jakékoli další zhoršení se však může na trzích velmi rychle projevit. Je vidět, že investoři začínají být na vyhrocující se dění citlivější. Situace kolem sestřeleného letadla je nepřehledná, světoví lídři žádají okamžité vyšetření situace, separatisté s podporou Ruska však znemožňují vyšetřovatelům přístup k troskám.

Další vývoj trhu lze predikovat i z indexu volatility VIX. V posledních 22 případech, kdy index vyskočil o 30 % nebo více (to se stalo ve čtvrtek právě kvůli pádu malajsijského letadla), posílil index S&P 500 během následujícího týdne v průměru o 0,77 %.

Pokud nepřeváží geopolitické problémy, bude mít v dalších dnech hlavní slovo výsledková sezóna. Údaje o hospodaření v 2Q2014 zveřejňuje přes 100 firem z indexu S&P 500. Na řadě jsou velká jména - v úterý například Coca-Cola, McDonald's a technologičtí obři Microsoft a Apple. U Microsoftu bude zajímavé sledovat komentář k masivnímu propouštění, které firma oznámila minulý týden. Společnost má opustit 18 000 lidí především z Nokie, kterou firma nedávno převzala.

U Applu se tradičně bude čekat na jakoukoli zmínku o nových produktech. Očekávané jsou informace o iPhonu 6. Čeká se, že přístroj s větším displejem spatří světlo světa koncem září. Podle odhadů agentury Bloomberg by měl Apple zvýšit upravený zisk na akcii meziročně o 15 % na 1,23 USD a tržby o 7 % na 37,88 miliardy USD. Microsoftu by měl zisk na akcii klesnout na 0,61 centů na akcii a tržby vzrůst na 23 miliard USD.

Tím ale výčet zajímavých výsledků nekončí. O den později přijdou na řadu Boeing, AT&T nebo Facebook, ve čtvrtek General Motors či Starbucks. Odhady všech výsledků si můžete prohlédnout ZDE.

Výsledková sezóna je především díky bankám zatím poměrně úspěšná a dále podporuje trhy v růstu. Velké množství amerických firem překonává odhady i na úrovni tržeb. Z indexu S&P 500 je to zatím 57 % firem, na úrovni zisku dokonce 64 %.

Co si o výsledkové sezóně myslí hlavní makléř brokerjetu ČS Martin Urban?

Z amerických makrodat zaujmou čísla o inflaci, údaje o prodejích domů nebo předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

12 akciových tipů od muže, který umí trefit jackpot 12 akciových tipů od muže, který umí trefit jackpot Leon Cooperman, zakladatel více než 10miliardového hedgeového fondu Omega Advisors, na středeční konferenci Delivering Alpha ... Co vám Janet Yellenová neřekne aneb Proč je status quo neudržitelný, v několika grafech Co vám Janet Yellenová neřekne aneb Proč je status quo neudržitelný, v několika grafech Trhy rostou, americká ekonomika oživuje, Fed v čele s Janet Yellenovou stále pumpuje peníze do ... Když se řekne akcie, většina si představí ty americké. USA ale nedrží primát, jinde se obchoduje aktivněji Když se řekne akcie, většina si představí ty americké. USA ale nedrží primát, jinde se obchoduje aktivněji S tržní kapitalizací okolo 24 bilionů USD je americký akciový trh s přehledem největší na ... 11 ekonomických mýtů, které přežívají argumentům navzdory 11 ekonomických mýtů, které přežívají argumentům navzdory Cullen Roche, zakladatel Orcam Financial Group, se v osmé kapitole knihy "Pragmatic Capitalism" zabývá všeobecně ...
reklama
reklama