Co musíte ráno vědět (21. července)

| redakce

Jak uzavřely týden světové burzy, jak úspěšná je zatím výsledková sezóna v USA a kolik může vydělat pozůstalý po kuřákovi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek díky příznivým firemním výsledkům posílily, v plusu tak zakončily i celý týden

Americké akcie v pátek posilovaly díky příznivým hospodářským výsledkům některých podniků, například internetového gigantu Google. Smazaly tak velkou část čtvrtečního propadu, za kterým stály nové sankce USA a Evropské unie vůči Rusku a pád malajsijského dopravního letadla na východě Ukrajiny. Index Dow přidal o 0,73 % na 17 100,18 bodu, index S&P 500 vzrostl o 1,03 % na 1 978,22 bodu a Nasdaq posílil o 1,57 % na 4 432,15 bodu. Zdražily akcie ve všech hlavních sektorech, nejvíce technologické tituly a firmy z odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o 17 % na 12,06 bodu. Za celý týden Dow posílil o 0,9 %, nejlépe se z něj dařilo akciím Johnson & Johnson. S&P 500 posílil o 0,52 % v čele s technologickými a zdravotnickými firmami. Nasdaq vzrostl za týden o 0,36 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Hladina podpory odolala náporu medvědů, útok na 2 000 bodů indexu S&P 500 pokračuje

S&P 500 do pěti let na 3 500? Tak praví Shillerův indikátor CAPE!

2. Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně

Obchodování na evropských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Část investorů před víkendem v obavách z nejistého vývoje situace na východní Ukrajině dále prodávala, někteří obchodníci své pozice naopak rozšiřovali. Napětí kolem čtvrtečního pádu civilního letadla malajsijských aerolinek poblíž ukrajinsko-ruské hranice přetrvávalo. Britský FTSE 100 posílil o 0,17 % a francouzský CAC 40 přidal 0,44 %. Německý DAX naopak oslabil o 0,35 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 se většinu dne pohyboval v červených číslech, v závěru ale zabral a uzavřel se ziskem 0,20 % na 3 164,21 bodu.** Největší zisky si připsaly technologické tituly, akcie ze sektoru služeb a cenné papíry z odvětví spotřebního zboží. Nedařilo se akciím automobilek, cenným papírům průmyslových podniků a klesl také sektor pojišťovnictví. Za celý uplynulý týden se index DJ EuroStoxx 50 udržel mírně v zisku, když posílil o 0,23 %.

Letní mozaika zajímavých postřehů: Co vám možná uniklo, ale nemělo by

3. Pražské burze v pátek došel dech, oslabila téměř o procento a půl. Podobně klesla i v týdenním horizontu

Index PX v pátek klesl o 1,49 % na 944,10 bodu, za celý týden ztratil 1,71 %. Největší růst zaznamenaly v týdnu akcie uhelné společnosti NWR, které po zprávách o pokračující restrukturalizaci podstatně posílily během prvních dvou obchodních dní, ale ve zbytku týdne oslabovaly. Celkově přidaly 12 %. Nejhorší výkon byl naopak k vidění u cenných papírů developera Orco, které zlevnily o 3,9 %.

Fotbalové MS Fortuně pomohlo. Investoři mohou být jejími výsledky příjemně překvapeni

Všichni věří, že se NWR s věřiteli dohodne. Pro akcie to však nic dobrého neznamená

4. Očekávané události

Německo zveřejní index výrobních cen (odhad červen meziměsíčně: 0 %, meziročně: -0,7 %, květen meziměsíčně: -0,2 %, meziročně: -0,8 %). Mnohem zajímavější však bude výsledková sezóna v USA. První den nejnabitějšího týdne uveřejňování výsledků oznamují údaje o hospodaření například Hasbro, Halliburton nebo Netflix. Očekávané výsledky firem v celém týdnu si můžete prohlédnout ZDE. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Izrael vystupňoval útok na Gazu. Zemřelo 13 jeho vojáků

Izraelská armáda vystupňovala pozemní ofenzivu v palestinském Pásmu Gazy. Při ostřelování okolí města Gaza zemřelo nejméně 62 Palestinců a zhruba 400 lidí utrpělo zranění, informovala s odvoláním na palestinské zdravotnické zdroje agentura DPA. Stovky, možná až tisíce dalších obyvatel prchají podle různých zdrojů před postupujícími izraelskými jednotkami dále do vnitrozemí. Izraelská armáda uvedla, že v bojích padlo třináct jejích vojáků.

6. V EU se začínají ozývat první salvy podzimní bitvy o rozpočet

Bitva o podobu rozpočtu Evropské unie na příští rok sice v Bruselu naplno vypukne až po prázdninách, první salvy jsou ale slyšet už v těchto dnech. Minulý týden svůj postoj k rozpočtu dohodly členské země, které v původním návrhu Evropské komise chtějí škrty v platbách okolo 2,1 miliardy eur. To se ale nejspíše nezalíbí novému Evropskému parlamentu, jehož rozpočtový výbor se bude tématu poprvé věnovat tuto středu.

7. Lagardeová: Eurozóna oživuje, potřebuje ale strukturální reformy

Ekonomika eurozóny sice oživuje, nadále ji ale sužují vysoká nezaměstnanost a zadlužení. Země eura navíc potřebují pokročit ve strukturálních reformách. "Finanční trhy jsou tak nyní možná až příliš optimistické," varovala v pátek šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. "Dobrou zprávou je to, že se evropská ekonomika zotavuje z krize. Důvěra se zlepšila a finanční trhy jsou naladěny optimisticky. Možná až příliš optimisticky."

8. Italská centrální banka zhoršila hospodářský výhled

Italská centrální banka v pátek snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky na pouhých 0,2 % z dříve předpokládaných 0,7 %. Nová prognóza banky je mnohem pesimističtější než vládní výhled, podle kterého by měl letošní hospodářský růst dosáhnout 0,8 %.

9. Zisky a tržby amerických firem překonávají odhady

Výsledky za 2Q2014 sice oznámilo zatím jen 10 % firem z indexu S&P 500, takže vzorek není velký, přesto je jejich úspěšnost obdivuhodná. Na úrovni zisku překonalo odhady 64,5 % společností, v minulé výsledkové sezóně to bylo méně než 60 %. Na úrovni tržeb překonalo odhady 57 %, v minulé výsledkové sezóně to bylo 56 %.

Bonus

Vdova po kuřákovi má dostat téměř 24 miliard USD

Neuvěřitelnou sumu 23,6 miliardy dolarů má vyplatit druhý největší výrobce cigaret v USA vdově po kuřákovi, který zemřel na rakovinu plic. Rozhodl o tom soud na Floridě. Tabáková firma RJ Reynolds prý nedbale informovala o nebezpečích konzumace tabáku a návykovosti svých produktů. Firma se proti rozsudku odvolá. Na závěr tedy něco málo osvěty na téma tabák.

reklama
reklama