Co musíte ráno vědět (22. července)

| redakce

Jak zahájily týden burzy v Evropě i Spojených státech, jak vidí situaci na Ukrajině Deutsche Bank a co si myslí Sarah Palinová o prezidentu Obamovi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily týden poklesem, trh sleduje Ukrajinu a Gazu

Americké akciové trhy po růstu v minulém týdnu zahájily nový týden poklesem. Investoři se nadále zaměřují hlavně na vývoj událostí na Ukrajině a na izraelský vojenský zásah v Pásmu Gazy. Dow ztratil 0,28 %, S&P 500 0,23 % a technologický Nasdaq 0,17 %. Nejvíce se z indexu Dow dařilo akciím společností Intel, Microsoft a Chevron, ztrácely naopak General Electric, McDonald's a Pfizer. Po ukončení obchodování investoři sledovali výsledky společností Netflix a Chipotle Mexican Grill.

Mají ještě americké akciové trhy sílu růst?

Týden na trzích podle burzovních grafů: Hladina podpory odolala náporu medvědů, útok na 2 000 bodů indexu S&P 500 pokračuje

2. Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely kvůli rostoucímu napětí na Ukrajině

Evropské akciové trhy v pondělí negativně reagovaly na vývoj na Ukrajině a na hrozící tvrdší sankce vůči Rusku. Britský FTSE 100 odepsal 0,31 %, francouzský CAC 40 0,71 % a německý DAX 1,11 %. Odvětví indexu Stoxx Europe 600 zakončily obchodování převážně v červených číslech, lehce nad nulou se pohybovaly sektor základních materiálů, technologie a síťová odvětví, přes procento naopak ztrácely automobilky a finanční služby.

Letní mozaika zajímavých postřehů: Co vám možná uniklo, ale nemělo by

3. Pražská burza v pondělí skončila v plusu, nahoru jí pomohly akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX v pondělí zpevnil o 0,22 % na 946,16 bodu. Nejvíce se dařilo akciím Komerční banky, které posílily o necelé procento a byly třetí nejobchodovanější akcií na burze. Nejvíce se obchodovalo s akciemi společnosti ČEZ, které připsaly 0,67 % navzdory snížení doporučení ze strany UniCredit na "držet" z "kupovat". Společnost ČEZ v pondělí zároveň oznámila, že uzavřela dohodu o půjčce 200 milionů eur s Evropskou investiční bankou na obnovu sítě v České republice. Druhým nejčastěji obchodovaným titulem byla O2 C.R., ztratila však 0,21 %. Přes procento také odepisoval druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, a nejvíce ztrátové byly v pondělí emise NWR (-4,76 %), mediální CME (-2,08 %) a developera Orco (-2,06 %).

Co potřebujete vědět o plánované restrukturalizaci: Akcie NWR jsou v současnosti jen pro hodně otrlé investory

Akciové tipy: Možní vítězové souboje výsledkové sezóny a geopolitického rizika na burzách v regionu CEE

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní vývoj inflace (odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, květen +0,4 %, meziročně: +2,1 %, květen +2,1 %), prodeje starších domů (odhad červen: 4,97 milionu, květen: 4,89 milionu), index cen domů FHFA (odhad květen meziměsíčně: +0,3 %, duben: 0 %) a index průmyslové aktivity richmondského Fedu (odhad červenec: 5,5 bodu, červen: 3 body). Hospodářské výsledky v úterý zveřejní například Lockheed Martin, Coca-Cola, United Technologies, Verizon Communications, McDonald's, Apple nebo Microsoft. Očekávané výsledky firem v celém týdnu si můžete prohlédnout ZDE. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bundesbank: Růst německého HDP se ve 2. čtvrtletí zřejmě zastavil

Růst německé ekonomiky se ve druhém čtvrtletí pravděpodobně zastavil. Přispěly k tomu geopolitické problémy, včetně ukrajinské krize a násilí na Blízkém východě. Vyplývá to z pondělní zprávy německé centrální banky Bundesbank.

6. Deutsche Bank: Toto je nejhorší scénář vývoje na Ukrajině

Poslední vlna sankcí vůči Rusku a tragédie malajsijského letadla na východě Ukrajiny vyvolávají nejistotu ohledně situace na Ukrajině. Napětí roste. "Hlavní problémy ukrajinské krize stále nejsou vyřešeny," konstatovali analytici z Deutsche Bank Raj Hindocha a Marcos Arana ještě před tragédií letu MH-17. "Nelze vyloučit riziko eskalace do většího regionálního konfliktu."

7. Tržní šílenství: Válčí se, ale rally pokračuje. Táhnou ji nekvalitní akcie

Od chvíle, kdy americký Fed v roce 2012 spustil svou operaci Twist (a následně QE3), akcie firem se "slabými rozvahami" zpevnily o 100 %, zatímco akcie firem se "silnými rozvahami" jen o 43 %. Politika Fedu tedy umožnila to, aby horší firmy na trhu nejen přežily, ale aby navíc výrazně rostla cena jejich akcií.

8. Madrid prý prodá zestátněnou Catalunya Banc skupině BBVA

Španělská vláda prodá zestátněnou Catalunya Banc přední španělské bankovní skupině BBVA. Agentuře Reuters to v pondělí řekly dva informované zdroje. Madridu se jednu z největších bank, které jsou po bankovní krizi stále ještě ve státních rukou, ani přes vysokou pomoc stále nepodařilo prodat.

9. Obama: Ruskem podporovaní rebelové brání vyšetřování pádu letadla MH-17. Ptám se, co skrývají

Americký prezident Obama uvedl, že má Rusko na separatisty na východě Ukrajiny nesmírný vliv. "Víme, že je vytrénovali, a víme, že je zásobí zbraněmi a vybavením," řekl Obama a zdůraznil, že Rusko musí zasáhnout a svého vlivu na separatisty využít. Ruskem podporovaní rebelové podle něj brání v přístupu vyšetřovatelům na místo nehody, čímž urážejí rodiny zesnulých. "Pokud Rusko bude nadále porušovat ukrajinskou suverenitu a podporovat separatisty, pak se bude samo dále izolovat od mezinárodního společenství," upozornil Obama.

10. Proč bitcoin stále není mainstream?

Pokud patříte mezi lidi, kteří nechápou, co všichni na bitcoinu vidí, nedělejte si s tím hlavu - i jeho největší fanoušci uznávají, že pro mainstream má měna stále minimální využití. Fred Wilson, zakladatel Union Square Ventures, popsal ve svém projevu pro New York City Foundation for Computer Science Education dvě hlavní překážky, které musí digitální měna překonat, aby se stala užitečnou pro běžného spotřebitele.

Bonus

Sarah Palinová chce opět odvolat prezidenta Obamu

Sarah Palinová, bývalá guvernérka Aljašky, v sobotu v Coloradu opět prohlásila, že by prezident Obama měl být odvolán. V půlhodinovém projevu zkritizovala jeho postoj k imigraci, řešení situace v Benghází a další.

reklama
reklama