10 chytrých hlav o investičních bublinách

| redakce

Jak spolehlivě identifikovat vznikající investiční bublinu, co bychom v žádném případě neměli opomíjet při jejím definování a jaké ponaučení bychom si měli odnést z jejího prasknutí? I o tom s oblibou hovoří zkušení obchodníci a uznávaní ekonomové. Následujících deset úvah a myšlenek patří mezi to nejzajímavější, co kdy na téma investičních bublin zaznělo.

Eddy Elfenbein: Bublina je býčí trh, v kterém nemáme pozici. Když nám zisky utekly, alespoň nazváním růstu cen bublinou si chráníme své renomé.

Justin Fox: Investiční bublina vzniká ve chvíli, kdy tržní cena aktiva výrazně překoná jeho fundamentální hodnotu, přičemž neexistuje jediný realistický scénář předpovídající budoucí zlepšení fundamentu.

Jason Zweig: Kolem každé bubliny se pohybují lidé, kteří se její prasknutí snaží urychlit tím, že stále dokola hovoří o nesmyslném nadhodnocování aktiv. Investoři těmto lidem zpočátku bedlivě naslouchají, nakonec se ale plni hněvu a výsměchu vždy obrátí proti nim.

Richard Bernstein: Edward Chancellor ve své úžasné knize Devil Take the Hindmost vysvětluje, že princip všech investičních bublin je prakticky totožný. Z této práce bychom si měli odnést alespoň to, že valuace sama o sobě nic nedokazuje. Podstata investičních bublin jde daleko za hranice finančních trhů a má co do činění se základními principy fungování lidských společenství.

Barry Ritholtz: Nevzpomínám si, kdy naposledy byla nebezpečná investiční bublina identifikována ve fázi vzniku a titulek o nebezpečí jejího prasknutí se v reálném čase objevil na předních stránkách novin.

Doug Kass: Jsou-li všichni přesvědčeni, že mají centrální banky, manažeři velkých fondů a politici věci zcela pod kontrolou, nacházíme se uprostřed obří bubliny.

Phil Pearlman: Měli jsme tu dvě gigantické bubliny, které ovlivnily nás i prostředí, v němž žijeme. Přesto si nejsme schopni přiznat, jak moc nás ovlivnily a jak moc jejich důsledky zkreslují naše vnímání současnosti.

Greg Harmon: Ne každý trh, který prudce roste, lze automaticky označit za bublinu. Stejně tak nelze za bublinu označit ani každý trh, který po výrazném růstu nenaplňuje obecně očekávaný scénář poklesu. Nikdy totiž nemůžeme dopředu vědět, co všechno se teprve stane. Místo neustálého spekulování o bublinách bychom se občas měli nechat svézt na vlně rozběhnutého trendu.

Morgan Housel: Pokud nás všechny bubliny, jichž jsme byli svědky, něco naučily, pak je to nutnost pokory. Eugene Fama tvrdí, že vznik bublin nedokážeme předvídat, Robert Shiller naproti tomu zastává názor, že dokážeme, jen neumíme předem určit, kdy přesně prasknou. To, co skutečně potřebujeme a čeho bohužel nikdy nebudeme mít dostatek, je více takto uvažujících lidí.

Robert Shiller: Spekulativní bubliny nikdy nekončí jako román nebo divadelní hra. Po prasknutí bubliny neexistuje žádné rozuzlení, které by všechny složky a účastníky děje přivedlo do oslňujícího finále. Ve skutečném světě bohužel nikdy s jistotou nevíme, zda už máme vše za sebou.

Zdroj: Abnormal Returns

reklama
reklama