Tři cenné rady, kterým se vyplatí naslouchat

| redakce

Vypracovat se z nezkušeného začátečníka v úspěšného investora je na finančních trzích běh na dlouhou trať. K tomu, abyste se při investování dokázali dlouhodobě udržet v černých číslech, totiž nestačí pochopit fungování různých ekonomických systémů a zákonitosti finančních trhů. Opomíjet byste neměli ani psychologické aspekty investování, o nichž hovoří následujících pět profesionálů.

Nevěřte bezhlavě všemu, co vám předkládají média

Jsem si dobře vědom toho, že nás někdy i jen zlomek informace dokáže velmi rychle dostat do vážných problémů. Občas se totiž plni strachu, nebo naopak hamižnosti od svých plánů odchylujeme na základě zpráv, které ve skutečnosti neznamenají to, co si myslíme, že znamenají. Někteří lidé si navíc vybudovali nebezpečný zlozvyk, kterým je nutkavé naslouchání médiím a chování se přesně podle jejich rad.
Příkladem za všechny je obálka časopisu Newsweek z dubna 2010, která vítězoslavně hlásala "America's Back". Článek, na nějž titulní strana odkazovala, se ve své argumentaci zaměřoval na několik pozitivních ukazatelů, které měly dokládat výrazné oživování amerického hospodářství. Jak se ale nakonec ukázalo, byla interpretace těchto údajů chybná, jelikož se jednalo pouze o velmi krátkodobé indikátory. Americká ekonomika se začala znovu potápět a ve slabé výkonnosti pokračovala až do podzimu následujícího roku. Ponaučení, které z tohoto příkladu vyplývá, je, že bychom svá rozhodnutí nikdy neměli zakládat na novinových titulcích.

Carl Richards (The Behavior Gap)

Vždy uvažujte i nad rolí náhody

Uvažují-li někteří investoři nad tím, zda jsou schopni se svým portfoliem napodobit rekordní výkonnost některých fondů spravovaných profesionálními manažery, měli by v první řadě uvažovat nad rolí faktoru štěstí. Mnohdy totiž správci fondů nejsou úspěšní pouze díky svým dovednostem a zkušenostem, ale i proto, že jim zrovna přeje štěstí.

Howard Marks (The Most Important Thing)

Deset milionů dolarů vyhraných v ruské ruletě nemá stejnou hodnotu jako deset milionů dolarů vydělaných zodpovědnou a tvrdou prací, třeba v oboru stomatologie. Kvantitativně jsou sice tyto sumy totožné a jejich majitelé si za ně mohou koupit stejné zboží, kvalitativně je v nich ale obrovský rozdíl.

Nassim Taleb (Fooled by Randomness)

Zacházejte s vydělanými penězi zodpovědně

V každém knihkupectví najdete v oddělení finanční literatury desítky knih slibujících snadné zbohatnutí v deseti nebo dvaceti jednoduchých krocích. Jejich autoři tvrdí, že budete-li jim bezvýhradně naslouchat, uspějete. Kriticky smýšlející čtenáři se ale logicky musejí sami sebe ptát, jak je tedy možné, že někteří lidé nemají pomalu ani co jíst, zatímco druzí si každý den užívají luxusu. Odpověď je prostá - investování ve skutečnosti není až tak jednoduché, jak tyto knihy tvrdí.
Investování je vždy hlavně o schopnosti sebereflexe a připravenosti otevřeně si přiznat vlastní chyby. To jediné, co je vám schopné zajistit dlouhodobou prosperitu, je umění neprodělat. Ke smůle všech investorů je to ale mnohem těžší, než se na finančních trzích naučit vydělávat. I když to tak zřejmě na první pohled nevypadá.

Jim Paul a Brendan Moynihan (What I Learned Losing a Million Dollars)

Zdroj: 250 words

reklama
reklama