Výhled na třetí kvartál od těch, kdo nejdou se stádem: Cena ropy klesne, akcie mají stále smysl a pod tlakem bude EUR/JPY

| redakce

Vstupujeme do třetího kvartálu a navzdory všeobecnému sebeuspokojení vidí investoři nadále nepříjemné makroekonomické nevyváženosti, které je potřeba napravit. Trh energií vrhá kvůli zuřícímu konfliktu v Iráku velký stín na trhy jako celek.

"Očekáváme relativně pozitivní třetí kvartál. Nadále máme pozitivní náhled na růst ekonomiky USA, který se podle nás po katastrofálním prvním kvartálu (-2,9 %) vrátí do plusu," píše se ve čtvrtletním výhledu dánské Saxo Bank. "Výkon akcií je lepší než výkon dluhopisů a předpovídáme, že slabost amerického dolaru bude pravděpodobně limitovaná. Volatilita by se měla odrazit od rekordních minim, jelikož se blížíme konci třetího kola kvantitativního uvolňování.

Hrozby v ekonomice

Permanentní nevyváženost na trhu, kdy pouhých 20 % ekonomiky – společnosti s veřejně obchodovanými akciemi a banky – získává 100 % dostupných úvěrů a politického kapitálu, dusí zbývajících 80 %, tedy střední a malé podniky. Valuace akciových trhů se sice zdají jako "rozumné", ale jen díky výsledné nižší ceně kapitálu pro vybraných 20 % vytvořené díky neutuchající víře v kvantitativní uvolňování a díky všeobecné preferenci akciových investic.

"Mezi další hrozby očekávaného zotavení patří čínský trh nemovitostí a jeho vysoké nároky na refinancování. Růst ve Francii či Německu pak zpomaluje kvůli nižšímu exportu do Asie a vysokým cenám energií," míní Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank. "Vyšší ceny energií mají negativní dopad na spotřebu, jelikož přispívají k široké erozi disponibilních příjmů spotřebitelů. Bez transferu peněz od oněch 20 % zpět k 80 % se dočkáme dekády japonizace. Náprava této nevyváženosti je pro přeměnu světové ekonomiky zásadní. Konsenzus, který říká, že malý růst stačí, nás tak trochu děsí. Ignoruje to celkový obraz věci."

"V lednu se MMF, Světová banka, ECB, Fed a většina bankovních ekonomů předháněla v prohlášeních, že rok 2014 bude rokem zotavení. Teď ale vstupujeme do druhé poloviny roku a Evropa vypadá zranitelně, deficity rozpočtů rostou a stále se kují zákulisní kšefty, aby si politici koupili více času," pokračuje ekonom. USA potřebují anualizovaný růst ve okolo 3 %, aby se za první polovinu roku dostaly alespoň na nulu. "Asiaté stále věří, že zvládnou zařídit měkké přistání, což mi připadá, jako kdyby chtěli otočit obří tanker v řece."

Akcie stále mají smysl

Je důležité, aby investor měl v portfoliu akcie, aby dosáhl alespoň trošku rozumného zhodnocení kapitálu. Relativní přecenění mezi akciemi a dluhopisy v roce 2014 pokračuje. Celková ziskovost akcií ve vztahu k dluhopisům zůstává od roku 1995 pod úrovní rizikové prémie. "Akcie jsou stále nejatraktivnějším investičním nástrojem, jsou férově oceněny a v žádném případě se nenacházejí v teritoriu bubliny," tvrdí Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank.

Ropa může zamíchat s kurzy měn

Kvůli destabilizaci Iráku došlo k znatelnému skoku cen ropy, měřeno na procenta je ale stále celkem mírný. Měnami, které budou nejvíce postiženy v případě dalšího růstu ceny ropy, jsou měny států, které nejenže závisejí na dovozu energií, ale také jsou v oblasti HDP nejvíce energeticky intenzivní. V první skupině jsou Turecko, Polsko nebo Maďarsko, v té druhé třeba Indie, Jižní Korea a Jihoafrická republika.

Hlavními tématy pro obchodování měn ve třetím kvartálu jsou podle Saxo Bank například shortování EUR/JPY, shortování AUD v páru s USD a CAD, dlouhá pozice na NOK/SEK s využitím poklesů a dlouhá pozice v MXN/TRY.

Navzdory nedávnému výbornému výkonu komodit vrhá konflikt v Iráku zlověstný stín na globální nabídku ropy. Pokud se nepodaří pochod sunnitských ozbrojenců zastavit, bude směrem k roku 2015 růst cen ropy nevyhnutelný. Globální energetický trh se ale také musí vyrovnat s možností, že poprvé v nedávné historii dojde k převisu nabídky ropy nad poptávkou, částečně díky růstu produkce zemí stojících mimo organizaci OPEC. "Produkční plány Iráku se nyní zdají být nedosažitelné, což vyvolává ještě větší tlak na Saúdskou Arábii. Ta by měla zvýšit produkci a zabránit napětí na trhu s ropou," uvažuje Ole S. Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Průměrná cena ropy Brent pravděpodobně klesne ke 105 USD za barel. Poté, co v roce 2013 došlo poprvé za posledních 13 let k ročnímu poklesu ceny zlata, je Saxo Bank opatrně optimistická, co se týče jeho výhledu ve zbytku roku 2014.