Co musíte ráno vědět (24. července)

| redakce

Jak reagují akcie v Evropě i Spojených státech na probíhající výsledkovou sezónu, před čím varuje Fed, čemu naopak holduje Marc Faber a jak se rozdávají rány v ukrajinském parlamentu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy se ve středu vyvíjely smíšeně. S&P 500 hlásí další rekord, Dow zůstal v záporu kvůli akciím Boeingu

Investoři ve Spojených státech ve středu vyslali S&P 500 opět do neprozkoumaných výšin, index se téměř dotkl hranice 1 890 bodů. Dařilo se například ropným firmám, protože klíčová energetická komodita mírně zdražila. Dow nakonec klesl o 0,16 % na 17 086,63 bodu, širší S&P 500 vylepšil své závěrečné maximum na 1 987,01 bodu (+0,18 %) a Nasdaq vzrostl o 0,4 % na 4 473,70 bodu. Nejvíce se dařilo akciím z odvětví zdravotní péče a energetiky, v mínusu naopak zůstaly průmyslové firmy a společnosti z odvětví necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o více než 5 % na 11,55 bodu. Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů nepatrně narostl na 2,47 %. Opatrnost na trh vnesly zprávy o sestřelení dalších dvou ukrajinských vojenských letadel nedaleko oblasti, kde byl minulý týden údajně sestřelen malajsijský dopravní letoun.

"Sledujeme zlepšující se tržby firem i jejich zisky, na což trh reaguje. Krátkodobě to tak podle mě může pokračovat," říká Brad McMillan, investiční ředitel Commonwealth Financial, podle kterého jsou vyšší valuace problémem spíše dlouhodobým. "Celkově je trh stále naladěn optimisticky, ale pochybnosti ohledně nastavení měnové politiky Fedu a nejistota vyplývající z válečných operací na Ukrajině nebo v Izraeli trvají," doplňuje Robert Pavlik, stratég z Banyan Partners. Po úterním zveřejnění hospodářských výsledků posilovaly jak akcie Applu, tak Microsoftu. Po slušných číslech za druhý kvartál i zlepšení výhledu paradoxně oslabily akcie Boeingu a stáhly index Dow do záporu. Firma může mít problém v době geopolitických tenzí naplnit předpoklady. PepsiCo naopak na burze zdražila po oznámení lepších než očekávaných tržeb. Lepší než očekávané výsledky hospodaření po skončení obchodování oznámil Facebook.

Mají ještě americké akciové trhy sílu růst?

2. Evropské akcie ve středu zakončily na nule, investoři zvažují výsledky firem i makrodata

Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly. Investoři sledují situaci na Ukrajině, výsledkovou sezónu v Evropě i Spojených státech a makrodata. Britský FTSE 100 připsal jen mírně 0,04 %, francouzský CAC 40 0,16 % a německý DAX 0,20 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil mírně nad nulou, nejlépe si vedla média, sektor základních materiálů a průmyslového zboží, ztrácely naopak sektor zdravotní péče, síťová odvětví a technologie.

Nick Beecroft (Saxo Bank): Cameron potěšil euroskeptiky, na Brexit ale (ještě) nesázejte

Letní mozaika zajímavých postřehů: Co vám možná uniklo, ale nemělo by

3. Pražská burza ve středu obrátila do červených čísel. Nepomohly jí ani zisky Erste Group Bank a ČEZ

Index PX ve středu odepsal 0,17 % na 951,28 bodu. Více než třetinu obchodů zastupovaly akcie společnosti ČEZ, které posílily o půl procenta. Druhou nejobchodovanější emisí byla Erste Group Bank, jejíž cenné papíry si polepšily o 1,68 %. Naproti tomu Komerční banka oslabila o 0,22 % a O2 C.R. odepsala přes čtyři procenta. Společnost Unipetrol, která ve středu reportovala hospodářské výsledky, ztratila 2,96 %. Nedařilo se ani tabákové firmě Philip Morris ČR, která odevzdala přes procento.

Co potřebujete vědět o plánované restrukturalizaci: Akcie NWR jsou v současnosti jen pro hodně otrlé investory

4. Očekávané události

Čtvrtek bude dnem předběžných indexů nákupních manažerů - agentura Markit zveřejní data za Spojené státy, evropské země i Japonsko a Čínu. Spojené státy navíc odhalí prodeje nových domů (odhad červen: 480 tisíc, květen: 504 tisíc), index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad červenec: 6 bodů, červen: 6 bodů) a jako každý čtvrtek i týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 304 tisíc nových, předchozí: 302 tisíc nových). Spojené království vydá zprávu o maloobchodních tržbách (odhad červen meziměsíčně: 0,3 %, květen: -0,7 %), stejná data přinese i Itálie (odhad červen meziročně: 1 %, květen: 2,6 %) a dozvíme se, jak je na tom spotřebitelská důvěra v České republice. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál zveřejní například General Motors, Ford Motor, Visa, Amazon.com, Starbucks, 3M nebo Unilever. Očekávané čtvrteční výsledky firem si můžete prohlédnout ZDE. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rusko prý může přerušit dovoz potravin z Ukrajiny

Rusko může přerušit dovoz potravin z Ukrajiny kvůli obchodní dohodě, kterou Kyjev podepsal s Evropskou unií. Uvedl to představitel ruské veterinární a hygienické služby, jehož z ruských médií citovala agentura Reuters. "Je tu možnost pozastavení dodávek všech potravin z Ukrajiny do Ruska," uvedl vysoce postavený představitel úřadu nazývaného Rosselchoznadzor.

6. Singer: Měnová intervence ČNB byla prospěšná. Změna politiky by nyní nepřinesla nic dobrého, udržíme ji minimálně do druhé poloviny roku 2015

Guvernér ČNB Miroslav Singer ve středu v rozhovoru pro Bloomberg prohlásil, že měnová intervence ČNB byla úspěšná a že nevidí důvod, proč kurz 27 EUR/CZK v nejbližší době měnit. ČNB chce svou dosavadní politiku udržet minimálně do druhé poloviny roku 2015.

7. Rizika plynoucí ze zvýšení úrokové sazby podle některých členů Bank of England klesají

Britská centrální banka ve středu zveřejnila zápis z minulého jednání. Všichni členové výboru podle něj jednomyslně odhlasovali zachování sazby na rekordním minimu 0,5 %, ale přibývá těch, kteří se domnívají, že riziko podkopání ekonomického oživení plynoucí ze zvýšení sazeb se postupně zmenšuje.

8. Marc Faber holduje zemědělským komoditám. Populace roste a bude potřeba ji nakrmit, tvrdí

"Ceny zemědělských komodit sice nyní klesají - kukuřice, pšenice, sójové boby a tak dále -, ale z dlouhodobého hlediska se potýkáme se světovou populací, která se od 60. let více než zdvojnásobila. Na světě je 7 miliard lidí a toto číslo stále roste. Myslím, že zdroje využíváme naplno a potraviny budou brzy velmi důležité," prohlásil Faber.

9. Fed varuje před systémovým rizikem vyplývajícím z derivátového portfolia Deutsche Bank

Americká centrální banka se obává velikosti derivátového portfolia Deutsche Bank. Poté, co francouzská BNP Paribas dostala pokutu 9 miliard dolarů, čirou náhodou ve stejnou dobu, kdy Francie odmítla zrušit smlouvu s Ruskem na dodávku dvou válečných lodí, se nyní Spojené státy obracejí k Německu, aby připomněly Angele Merkelové, jak má hlasovat v nadcházejícím jednání o zpřísnění sankcí Rusku. Newyorský Fed proto připomíná, co je zjevné už nějakou dobu, tedy že derivátové portfolio Deutsche Bank je příliš velké.

10. Facebook má za sebou vydařené čtvrtletí

Facebook překonal ve druhém kvartálu odhady analytiků na úrovni zisku (očištěný zisk na akcii 42 centů vs. 32 centů) i tržeb (2,91 miliardy USD vs. odhadovaných 2,81 miliardy USD). Firma je po Googlu (50 %) druhým největším příjemcem peněz za reklamu v mobilních zařízeních, má podíl zhruba 22 %. Například Twitter má (zatím) jen asi 2% podíl na trhu.

Bonus

V ukrajinském parlamentu se rozpoutala rvačka

V ukrajinském parlamentu to ve středu vřelo. Rozpoutala se tam rvačka mezi členy nacionalistické a komunistické strany. Facky létaly všemi směry.

reklama
reklama