Klesající objemy obchodování: Negativní signál pro akcie najdeme snadno, případný pokles ale bude spíše další nákupní příležitostí

| Petr Fiala

Na trhu se v posledním půlroce objevuje negativní trend rostoucích cen a klesajících objemů během růstových období, naopak při poklesech cen bývají objemy obchodování vysoké. Ploužení se vzhůru může být vystřídáno rychlým a výrazným výprodejem.

Korekce v lednu i březnu byly doprovázeny zvýšenými objemy, růst v květnu a červnu naopak klesajícími. Nyní jsme opět v podobné situaci jako u předchozích korekcí – samotná korekce sice ani nezačala a ceny se drží u maxim, objemy ale vykazují "korekční mód". Mám obavu, že trh je nachystaný na to, aby nějaká větší negativní událost spustila výrazný výprodej. Záminkou přitom může být cokoli.

V případě ETF SPY směřuje vývoj nejspíše minimálně k hranici 200 USD, možná výše, avšak poměr rizika a výnosu se stává negativním. Začínám mít pocit, že už příliš nestojí za to riskovat peníze na trhu, dokud ceny alespoň trochu výrazněji nespadnou a trh neprojde jistou očistnou panickou fází.

Mnohokrát v minulosti jsme byli svědky pomalého ploužení se akciových indexů o neznatelná procenta výše, kdy investoři měli pocit, že je vše v pořádku a že úspěšně zhodnocují své peníze, ale pak přišel zničehonic šok. Připomínám například období 11. ledna až 10. května 2006, kdy SPY vzrostl za 4 měsíce o 3 %, a následovala 7% korekce trvající 2,5 měsíce. Ještě podobnější současnosti se mi jeví léto 2007, kdy mezi 1. červnem a 19. červencem SPY vzrostl o slabých 1,01 %, načež následoval letní výplach o 11 % trvající pouhý měsíc.

S&P 500: Nižší objemy obchodování mohou signalizovat pokles cen akcií
S&P 500: Nižší objemy obchodování mohou signalizovat pokles cen akcií

Náchylné k výprodeji by mohly být prakticky všechny hlavní indexy (ETF), které vykazují charakteristiky, které jsem popsal u SPY. Jde tedy také o DIA (Dow), XLB (základní materiály), FAS (finance), ropa, IYT (doprava), QQQ (Nasdaq). Relativně dobře se mi jeví IWM (Russell 2000) a KBE (regionální banky). Na indexech akcií z emerging markets je vidět, že právě tam spekulanti přesouvají částečně peníze, ale právě proto ani tyto trhy nemusejí být imunní, protože se stávají překoupenými, například EEM (iShares MSCI Emerging Markets Index).

Investoři by v letních měsících měli být opatrní. Několik dnů výprodejů v řadě může v současném prostředí vymazat zisky za mnoho měsíců. Pokud by ale v letních měsících došlo k nějakému opravdu hlubšímu poklesu, bude to opět nákupní příležitost pro tradery a investory.

reklama
reklama