7 tržních mýtů, které ožebračují investory

7 tržních mýtů, které ožebračují investory

| redakce

Finanční trhy jsou složité dynamické systémy, které jsou tvořeny miliony iracionálních a zaslepených hráčů. Kvůli tomu máme tendenci mylně chápat způsob jejich fungování a nakupujeme aktiva podle zažitých mýtů, které mohou zruinovat naše osobní finance.

Díky lepšímu porozumění finančním trhům a eliminaci chyb, které ovlivňují chování ostatních tržních účastníků, lze zvýšit své šance na úspěch na trhu a dosáhnout svých finančních cílů. Jak na to? Zprvu si dejte pozor na tuto sedmičku chybných domněnek.

1. Každý na trhu může zbohatnout jako Warren Buffett

Za posledních 30 let se stal miliardář přezdívaný Věštec z Omahy pro investory doslova idolem. Mnohdy však bývá špatně chápáno, jakým způsobem nabyl svého bohatství. Pouhým výběrem "hodnotových" akcií se podaří Buffetta napodobit málokomu.

Aby nedošlo k omylu - Buffett není jen hodnotovým investorem. To, co se mu za dlouhá léta podařilo vybudovat, je složitější "dílo" než pouhá investiční společnost zaměřená na hodnotové investování. Berkshire Hathaway v podstatě funguje jako hedgeový fond aplikující rozmanité strategie. Angažuje se v pojištění a dluhopisových a akciových strategiích, které se spíše podobají firmám specializujícím se na private equity než jen obchodnímu účtu s důrazem na hodnotové investování. Zkopírovat úspěch Buffetta není jen obtížné, může to být i nemožné.

2. Dostáváte to, za co platíte

Jen málo věcí je pro portfolio horších než poplatky. Většina podílových fondů nedostihne silně korelovaný index, protože vybírá například 0,8% či vyšší poplatek za správu. Na první pohled to působí jako zanedbatelná částka, ale když se poplatky dají dohromady, za 30 let při průměrném zhodnocení o 7 % ročně přijdete celkově o 23 % výnosu. Při takové míře investor, který vloží 100 tisíc USD do podílového fondu, získá za 30 let 590 tisíc USD. Naproti tomu ten, který nakoupí vysoce korelovaný nízkonákladový index, nashromáždí 740 tisíc USD. Miliony investorů se drží podílových fondů, které zaostávají za indexem, přitom se stačí na trhu jen lépe rozhlédnout.

Jednoduché a nevyvratitelné pravidlo trhů zní, že všechna aktiva jsou vždy někým držena. Proto je snaha o překonání trhu hrou s nulovým součtem. Nepomůže ani zaplatit vyšší poplatky - na trhu neplatí, že dražší musí být lepší.

3. Buď sledujte fundamenty, nebo aplikujte technickou analýzu

Odvěká válka mezi fundamentální a technickou analýzou. Zastánci fundamentální analýzy tvrdí, že je nutné rozumět firemním fundamentům, aby bylo možné předpovědět přibližný budoucí výkon aktiva. Naproti tomu technici zastávají názor, že klíčem k budoucnosti je minulá výkonnost aktiva. V diskuzích jde o to, zda je lepší dívat se přes čelní sklo, nebo raději do zpětných zrcátek. Stejně jako při řízení auta je ale nejvýhodnější zlatá střední cesta, tedy kombinace obou přístupů.

  • 1
  • 2
reklama
reklama