Co musíte ráno vědět (25. července)

| redakce

Jak si ve čtvrtek vedly burzy v USA i Evropě, jaký politický třesk zažila Ukrajina a jak tančí severokorejský vůdce? To vše musíte vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek kolísaly okolo nuly, indexu S&P 500 to ale stačilo na další závěrečné maximum

Investoři ve čtvrtek pozitivně reagovali na hospodářské výsledky firem jako Ford nebo Facebook a zvažovali smíšená makrodata. Dow odepsal 0,02 % na 17 083,80 bodu, S&P 500 povyrostl o 0,05 % na 1 987,96 bodu (intradenní vrchol posunul až na 1 991,39 bodu) a Nasdaq se snížil o 0,04 % na 4 472,11 bodu. V mínusu zůstaly například sektory průmyslu a zdravotní péče, v kladném teritoriu naopak uzavřela odvětví financí a necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX přidal zhruba 3 % na 11,86 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA stoupl o 4 bazické body na 2,51 %. "Loni trh sledoval hlavně to, co se dělo ve Washingtonu, letos investory zajímají fundamenty a výsledky firem. Ty jsou zatím velice dobré, až 70 % firem překonává odhady i na úrovni tržeb. Zaměstnanost přitom pomalu roste," uvedl Frank Fantozzi, ředitel Planned Financial Services. "Trh je zralý na alespoň 2-4% pokles, protože rally opět posunula rekordy, i když mírně, a indexy jsou tlačeny vzhůru stále méně tituly," doplnil Elliot Spar, stratég ze Stifel, Nicolaus & Company.

Trh zpočátku podpořily údaje o poklesu počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti na minimum od února 2006. Růst ale zastavila zpráva o propadu prodejů nových rodinných domů, za odhady zaostal také předběžný index nákupních manažerů. "Objevily se také obavy z toho, že příliš výrazné zlepšování trhu práce by mohlo vést k rychlejší normalizaci nynější krajně uvolněné měnové politiky," řekl agentuře Reuters Peter Kenny z newyorské Clearpool Group.

Mají ještě americké akciové trhy sílu růst?

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily díky předběžným indexům nákupních manažerů

Evropské akciové trhy ve čtvrtek posílily díky předběžným indexům nákupních manažerů jak v Evropě, tak v Číně. Investoři také sledovali výsledkovou sezónu. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,34 %, francouzský CAC 40 0,78 % a německý DAX 0,42 %. Regionální Stoxx Europe 600 posiloval o 0,4 %, když nejvíce se dařilo bankám, médiím a automobilkám, ztrácel naopak například maloobchod. Akcie společnosti Nokia vyskočily na tříleté maximum poté, co firma zveřejnila dobré hospodářské výsledky.

Nick Beecroft (Saxo Bank): Cameron potěšil euroskeptiky, na Brexit ale (ještě) nesázejte

Letní mozaika zajímavých postřehů: Co vám možná uniklo, ale nemělo by

3. Pražská burza se ve čtvrtek vrátila k zisku

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,15 % na 952,73 bodu. Největší procentuální zisk si ve čtvrtek připsaly akcie developera Orco, které zpevnily o 6,67 %, dobře si však vedly i cenné papíry Erste Group Bank (+1,75 %), likérky Stock (+1,0 %) nebo Pivovarů Lobkowicz (+0,89 %). Nejčastěji obchodovaným titulem byla Komerční banka, která však ztrácela 0,20 %. Na druhém a třetím místě co do objemu se umístily akcie společností ČEZ a O2 C.R., které zakončily prakticky na nule jen s mírnými zisky. Nejhůře si ve čtvrtek naopak vedly cenné papíry NWR, které ztratily 2,56 %.

Co potřebujete vědět o plánované restrukturalizaci: Akcie NWR jsou v současnosti jen pro hodně otrlé investory

4. Očekávané události

Spojené státy v pátek zveřejní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad červen +0,4 %, květen: -1 %), Německo index spotřebitelské důvěry od agentury GfK (odhad červenec: 8,9 bodu, červen: 8,9 bodu) a podnikatelské nálady od institutu Ifo (odhad červenec: 109,4 bodu, červen: 109,7 bodu) a Spojené království vydá zprávu o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí (odhad: +0,8 % mezikvartálně a +3,1 % meziročně). Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál zveřejní například Moody's, Xerox, Statoil, Air France-KLM nebo Danone. Očekávané páteční výsledky firem si můžete prohlédnout ZDE. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ukrajinská vláda padla, premiér rezignoval

Ukrajinská koalice padla poté, co dvě strany opustily kabinet. Členové stran UDAR a Svoboda opustili kabinet a chtějí uspořádat parlamentní volby. Ty se mají konat v říjnu. Vláda má nyní 30 dní na to, aby zformovala novou koalici, nebo se budou muset volby uspořádat předčasně. Do té doby bude vládnout současná koalice. Už dříve prezident Porošenko parlamentní volby sliboval, měly se konat ke konci října. Premiér Jaceňuk v reakci na kolaps vlády podal demisi.

6. Portugalské úřady zadržely bývalého šéfa tamní největší banky

Portugalské úřady zadržely bývalého generálního ředitele finančního domu Banco Espírito Santo (BES) Ricarda Espírita Santa Salgada. Učinily tak v rámci dlouhodobého vyšetřování praní špinavých peněz a daňových úniků. Oznámila to ve čtvrtek tamní prokuratura. Neupřesnila však, zda kauza souvisí se současnými problémy rodiny Espírito Santo, která největší portugalskou banku BES založila.

7. Stránky ECB napadli hackeři, došlo ke zcizení kontaktních údajů uživatelů

Evropská centrální banka ve čtvrtek oznámila, že z jejích stránek byly ukradeny kontaktní údaje (včetně e-mailových adres a dalších dat) uživatelů zaregistrovaných na akce pořádané bankou. Většina dat byla podle prohlášení zašifrována, ale některé adresy a telefonní čísla nikoli. Zároveň banka zdůraznila, že nedošlo ke zcizení žádných údajů důležitých pro trhy.

8. Vůdce ukrajinských rebelů v rozhovoru potvrdil, že proruští separatisté vlastní systém BUK a sestřelili malajsijské letadlo

Vůdce ukrajinských rebelů Alexander Chodakovskij v exkluzivním rozhovoru pro Reuters potvrdil, že proruští separatisté mají raketový systém BUK, kterým bylo nejspíše sestřeleno malajsijské letadlo MH17 minulý čtvrtek. Zároveň dodal, že zařízení už mohlo být posláno v průběhu týdne zpět do Ruska, aby nebylo možné o sestřelení najít důkazy.

9. MMF kvůli USA a Rusku snížil odhad letošního světového růstu na 3,4 %

Mezinárodní měnový fond snížil odhad růstu světové ekonomiky v letošním roce na 3,4 % z dubnové předpovědi 3,7 %. Přiměly ho k tomu pokles americké ekonomiky na počátku roku, výrazné oslabování v Rusku a pokračující útlum velkých rozvíjejících se ekonomik světa v čele s Čínou a Brazílií. Díky zesílenému růstu některých ekonomik vyspělého světa ale globální růstové tempo příští rok zrychlí na čtyři procenta, předpověděl ve čtvrtek MMF v aktualizaci jarní pololetní prognózy.

10. Míra nezaměstnanosti ve Španělsku ve druhém čtvrtletí klesla na 24,47 % z 25,93 % v prvním kvartálu

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku ve druhém čtvrtletí klesla na 24,5 % z 25,9 % v předešlém kvartálu. Dostala se tak na nejnižší úroveň za dva roky. K poklesu přispěla především solidní tvorba pracovních míst v sektoru služeb. Španělská nezaměstnanost je po Řecku druhá nejvyšší v Evropě, nejnovější data však podle agentury Reuters zvyšují naděje na trvalé zlepšování domácí ekonomiky.

Bonus

Kim Čong-un tančí s Obamou a vodí se za ruce s Usámou

reklama
reklama