Proč se mladí (Američané) nehrnou na akciový trh

| Andrej Rády

Akciový trh v USA ode dna v březnu 2009 téměř ztrojnásobil svou hodnotu, většina mladých Američanů ale burze jako prostředku k zajištění si klidného stáří nevěří. Mají pro to své důvody.

Podle čerstvého průzkumu serveru Bankrate.com mladí lidé nevnímají akciový trh jako místo, které by jim mělo zajistit zhodnocení "peněz, které nebudou potřebovat minimálně 10 let". Mladí Američané jsou spíše konzervativní - 39 % z nich preferuje hotovost, jen 13 % akcie. Celkově čtvrtina Američanů upřednostňuje hotovost, 23 % reality a jen 19 % akcie.

Podle analytika z Bankrate Grega McBridea mají současní mladí lidé před sebou těžší úkol než jejich rodiče. "Musejí nahromadit dostatečné bohatství na to, aby v penzi slušně vyžili. Žijeme přitom déle a náklady na zdravotní péči rostou," upozorňuje McBride.

V době nízkých úrokových sazeb, kdy opravdu nestačí pouze nakupovat státní dluhopisy, je situace o to komplikovanější. Preferování "bezpečnějších" typů investic přitom podle analytika může v dlouhodobém horizontu znamenat zaostávání celého investičního portfolia a nenaplnění základního cíle, kterým je našetřit dostatek peněz na stáří.

Není to ale pouze americký jev. Mladí lidé obecně mohou mít problém s investováním jako takovým, protože mají v živé paměti hlubokou finanční krizi (a propad cen akcií), s jejímiž dopady se svět potýká dodnes. Pokud zároveň nemají předchozí pozitivní zkušenost s investováním do akcií, ani výrazný býčí trh je nemusí přesvědčit. Obzvlášť když je živen bezprecedentní měnovou politikou centrálních bank.

Ve vyspělém světě se k tomu přidává stále velice náročná situace na trhu práce, kdy ani absolventi vysokých škol nejsou mnohdy schopni najít odpovídající zařazení. V USA se k tomu přidává ještě tradiční tíha v podobě studentských půjček. Není se tedy co divit, že mnozí mladí lidé dávají přednost penězům v podobě, která je jim nejbližší, tedy hotovosti.

Zdroj: Bankrate.com, Bloomberg, Yahoo!

reklama
reklama