QE nemusí stačit. Propadne se Japonsko opět do deflace?

| Vít Jedlička

Japonská deflace započala v roce 1998 a trvala 15 let. Byla zvláštní svojí enormní délkou, ale také mírou deflační stability a mizerným ekonomickým růstem.

Za celou dobu trvání deflace nepřesáhla meziročně 1 %. K jejímu vzniku přispěly dva faktory. Prvním byla asijská finanční krize v roce 1997 a druhým domácí potíže s bankovními institucemi, které nebyly schopny podpořit ekonomiku v době krize. Centrální banka byla také bezmocná, protože již v době před vypuknutím problémů byly úrokové míry na úrovni 0,5 % a neexistoval prostor pro další snižování.

Někteří analytici upozorňují, že je Evropa na začátku podobných problémů, jaké mělo před lety Japonsko. Keynesiánská rozhazovačná politika, která měla nastartovat hospodářský růst, učinila z Japonska nejzadluženější stát na zemi. Celkový poměr státního dluhu k HDP se letos vyšplhá na zhruba 224 %. Japonská centrální banka se v nedávné době stala největším vlastníkem japonského státního dluhu, její podíl překonal hranici 20 %.

Kdo drží japonský a americký státní dluh

Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda loni stanovil, že cílem je zvýšit inflaci v Japonsku na 2 %, a započal nejexpanzivnější monetární politiku na světě. Bilanční suma japonské centrální banky připomíná exponenciálu.

Bank of Japan - bilance

Druhým cílem je udržitelnost státního dluhu. Při celkem jednoduchém propočtu je ale zřejmé, že splnění obou cílů zároveň je dosti nepravděpodobné. Při aktuální velikosti japonského státního dluhu a úrokové sazbě 1 % spolykají pouze úroky z tohoto dluhu 24 % vybraných daní v Japonsku. Pokud by se sazby zvedly na 2 %, je to již 46 %, při velikosti úroku 4,3 % by veškeré daňové příjmy padly pouze na úhradu úroků, na splácení dluhů a jakékoli jiné státní výdaje by nezbyl ani jen.

Japonsko zažívalo dlouhodobě 1% deflaci, zmíněný úrok 1 % tedy pro domácí investory znamenal reálný výnos 2 %. Pokud by se však podařilo splnit první cíl centrální banky a inflace by vzrostla na 2 %, budou investoři požadovat úrok 4 %, což by znamenalo vážný problém.

Zdá se, že snaha centrální banky docílit 2% inflace do poloviny roku 2015 nebude úspěšná ještě z jednoho důvodu. Dosavadní nárůst cenové hladiny byl spojen především s poklesem kurzu jenu vůči dolaru, ten se ale v posledních měsících zastavil. Hlavní důvod je podle Credit Suisse především v tom, že ačkoli se inflace mírně zvedla, jednotkové náklady práce propadly za posledních 12 měsíců o 2,5 %.

Výhled japonské inflace
reklama
reklama