Nejziskovější strategie? Kdepak pravidelné měsíční investování, nakupujte akcie jednou za rok

| Andrej Rády

Upozornění: Následující řádky opravdu nejsou pro ty, kdo se v rámci investování do akcií soustředí na pražskou burzu. Na té totiž mnohé zákonitosti vyspělých akciových trhů neplatí.

Pravidelné investování? Těžko něco namítat

Už jste o tom jistě slyšeli: Nejjednodušší investiční strategií, která vás navíc bude stát nejméně nervů, je pravidelné investování stejné částky každý měsíc (nebo třeba kvartál). Nákupní cena se díky tomu průměruje - když jsou akcie zrovna drahé, nakoupíte jich za stejnou čásku méně, a když jsou cenné papíry naopak levné, za ten samý peníz jich nakoupíte více.

Pokud jste dosud spíše vyčkávali a čekali takzvaně mimo trh, protože se vám zdají akcie nyní drahé (zůstaňme na vyspělých trzích, tedy v USA a západní Evropě), je pro vás uvedená strategie nepochybně zajímavá. Vedle dlouhodobého zisku, který zatím v historii zajistila, nabízí jeden nefinanční benefit - nechá vás celkem v klidu spát. Určitě lepší, než se snažit časovat trh a strefovat se do vrcholů a toho nebo onoho dna na grafech indexů nebo - pro opravdové hráče - jednotlivých titulů.

Nebo přece? Jednorázový nákup vynáší více!

Seth Masters z AllianceBernstein se ponořil do statistik od roku 1926, aby zjistil, jak na tom pravidelné investování (do amerických akcií) je ve skutečnosti. Efekt průměrování ceny nezpochybnil, zjistil ale, že jednorázový nákup akcií je výnosnější!

"Rozdělili jsme období od roku 1926, které zahrnuje Velkou depresi, řadu válek, významných krizí, ale i býčích trhů trvajících mnoho let, na asi tisíc ročních period začínajících v jednotlivých měsících. Do nich jsme umístili modelové jednorázové nákupní příkazy a začátky dlouhodobého pravidelného investičního programu. A ukázalo se, že jednorázová sázka na akcie je výnosnější strategií než průměrování ceny," píše Masters.

Průměrný roční výnos z jednorázově nakoupených akcií byl 12,2 %, hotovost vynesla jen 3,6 % a ten, kdo pravidelně dokupoval za stejné částky, vydělal v průměru 8,1 %. Důvod výhodnosti jednorázových nákupů? Trh má dlouhodobě jasný růstový trend, proto v průměru má větší smysl nakoupit jen jednou a vyhnout se poklesům zcela, nejen během nich nakupovat výhodněji.

"Dlouhodobě je proto nejvýhodnější nakoupit celé široké akciové portfolio najednou," vyvozuje Masters, "ale pokud čekáte mimo trh, může pravidelné investování být řešením vašeho váhání nad otázkou, kdy že to bude ten správný čas na zahájení investování."

Srovnání výhodnosti strategií investování do akcií: Najednou, pravidelně, nebo vůbec?
Srovnání výhodnosti strategií investování do akcií: Najednou, pravidelně, nebo vůbec?Zdroj: AllianceBernstein

Zdroj: AllianceBernstein

reklama
reklama