Euro, koruna, rubl a další: Jak se budou v dalších měsících vyvíjet kurzy na forexu?

| redakce

Kurzy hlavních světových měn ovlivňují i geopolitické události, ale stále především politika centrálních bank. Jaké hodnoty predikují důležitým měnovým párům analytici ze Citigroup?

"Česká koruna zůstává v naší predikci vůči euru na 27,5 EUR/CZK v krátkodobém výhledu, přičemž jsme o něco snížili predikci v 9měsíčním horizontu na 27,5 EUR/CZK z 27,7. Riziko možného zvýšení vítané úrovně EUR/CZK ze strany ČNB přetrvává, ale domníváme se, že je reálné buď v případě poklesu jádrové inflace (ta byla v 2Q14 nad predikcí ČNB), či při poklesu domácí či zahraniční poptávky (s tím nepočítáme). Ovšem s ohledem na déle uvolněnou měnovou politiku ECB čekáme ústup ze současné měnové politiky ČNB až ve druhém pololetí 2015, a to v podobě nižší vítané úrovně pro EUR/CZK," píší analytici ze Citigroup.

Trh s měnami zemí skupiny G10 je v letošním roce více ovlivňován překvapeními v měnové politice než carry trade. "Euro je slabší, než jsme čekali, a tak snižujeme predikci kurzu EUR/USD na 1,33 v ročním horizontu s ohledem na dynamiku v měnové politice, ale stále – s ohledem na běžný účet a dlouhodobé finanční toky v platební bilanci – zůstáváme ohledně eura optimističtí s dvouletou predikcí 1,41 EUR/USD," upozorňuje Citigroup.

"Britská libra by měla zůstat silná, pokud bereme v úvahu svoji ekonomickou predikci, ale na druhé straně jsou tyto pozice příliš silné. Navíc existují politická rizika (nezávislost Skotska, odchod Britů z EU), ta by se ovšem neměla naplnit," pokračuje předpověď banky. Japonský jen zůstává v predikci slabý, ale nová oznámení na straně měnové politiky se zdají být nezbytná s ohledem na solidní predikci růstu v Japonsku a zdravou vnější rovnováhu.

"Stále čekáme oslabení měn rozvíjejících se zemí na 6-12měsíčním horizontu s ohledem na horší fundamenty a přísnější měnovou politiku v USA. Polský zlotý stále střednědobě vidíme slabší (dopad Fedu by měl být silnější než dopad QE ze strany ECB). Obdobné je to v případě maďarského forintu, kde jsme zesílili predikované oslabení na 320 EUR/HUF na 6-12měsíčním horizontu. Ruský rubl bude podle nás slábnout, což ve střednědobém a dlouhodobém horizontu odráží očekávání slabšího ekonomického růstu," uzavírá Citi svůj rychlý výhled.

FX výhled

Zdroj: Citigroup

reklama
reklama