Proč dividendy v USA nejsou, co bývaly?

| redakce

V posledních téměř 30 letech jsme svědky dlouhodobě nízkého dividendového výnosu na trhu v USA. V polovině 80. let 20. století se dividendový výnos indexu S&P 500 naposledy pohyboval kolem 4 %, přitom do té doby se pod 4 % dostal jen výjimečně. Co za tím hledat?

Problém není v poklesu zisků nebo nárůstu ocenění akcií, nižší dividendový výnos je důsledkem nižšího výplatního poměru, tedy toho, jak velkou část zisku firmy vyplácejí akcionářům na dividendách. Do zmiňované poloviny 80. let společnosti v průměru na dividendách vyplácely přibližně 60 % zisku, přičemž zřídkakdy tato hodnota klesala pod 50 %. V poslední době průměrný výplatní poměr klesl k 30 %.

První důvod je nasnadě. Řada investorů si oblíbila "růstové" akcie, tedy cenné papíry firem, které nevyplácejí dividendy a reinvestují peníze do svého rozvoje. Výsledkem bylo to, že některé společnosti nechtěly být vnímány jako již zralé, a tak nevyplácely dividendy vůbec, nebo jejich výplatu alespoň oddalovaly či snižovaly.

Druhým důvodem bylo rozšíření opčních programů pro manažery. Jejich výsledkem byla mnohem větší zainteresovanost managementů na tržních cenách akcií. Proto manažeři, než aby firmy vyplácely dividendy, raději prostředky určovali na programy zpětných odkupů akcií. Tím tlačili ceny akcií vzhůru a zvyšovaly své odměny. Objem zpětných odkupů akcií se výrazně zvýšil.

Objem zpětného odkupu se navíc může v jednotlivých letech lišit. Jeho pokles přitom není vnímán trhem tak negativně jako pokles vyplácené dividendy. Mimochodem, letos na dividendy a zpětné odkupy akcií půjde téměř polovina zisků amerických společností.


Kdo nakupuje, a kdo naopak prodává americké akcie? Čtěte na serveru Proinvestory.cz.

Zdroj: proinvestory.cz

reklama
reklama