Bill Gross: Americké akcie nejsou drahé

| redakce

Americké akciové indexy stanovují nové rekordy a valuace již jsou vyšší než v předkrizové době. Bill Gross, zakladatel a investiční šéf fondu PIMCO, si však nemyslí, že by byly americké akcie předražené. Na trhu totiž panuje nová situace.

"Ano, vypadá to, že valuace indexu S&P 500 je vysoká, ale vše se děje díky ultra nízkým úrokům," říká Gross, který zavedl pojem "nový neutrál". Ten počítá s tím, že úroková sazba Fedu, při níž je dosaženo stabilního reálného růstu ekonomiky, je nyní dlouhodobě nižší než v minulosti.

"Na základě těchto předpokladů nejsou akcie v takové bublině, jak se může na první pohled zdát. Pokud Fed, až začne zvyšovat sazby, skončí se zvedáním úroků na 2 % místo na 4 % (což je dlouhodobý průměr), nelze považovat index Dow na 17 000 za drahý," uvedl Gross.

Index Dow uzavíral ve středu na rekordu 16 976,24 bodu, širší index S&P 500 uzavřel taktéž na rekordu 1 974,62 bodu.

Podle Grosse "nový neutrál" znamená, že budou všechna aktiva přeceněna v poměru k historickým skutečnostem. Mediánová hodnota ukazatele CAPE (cyklicky očištěný poměr ceny akcií a zisku na akcii), který měří, zda jsou akcie nadhodnocené, je dlouhodobě 17. Lze tedy říci, že pokud je CAPE více než 17, jsou akcie nadhodnocené. Podle "nového neutrálu" by se však tato hodnota upravila na 20 až 22. "To by znamenalo, že současný CAPE 25 pro index S&P 500 neindikuje nijak přehnané valuace," říká Gross.

Není jediný, kdo věří, že akcie nejsou předražené. "Nemyslíme si, že je na akciovém trhu bublina. Valuace, které vidíme, nám připadají opodstatněné," uvedl Giles Keating z Credit Suisse, který doporučuje nakupovat akcie.

"Preferujeme sice evropské a japonské akcie před americkými, ale to neznamená, že jsou americké akcie předražené," prohlásil Keating. Podle něj si lidé myslí, že akcie jsou drahé, protože jejich ceny rostly z velmi nízkých úrovní. Ve skutečnosti jsou jejich valuace průměrné.

Zdroj: CNBC

reklama
reklama