Americké akcie jsou stále mnohem "levnější" než v roce 1999. Biotechnologické a internetové společnosti obzvlášť

| redakce

O spekulativní bublině v sektorech biotechnologií a mladých technologických, zejména internetových společností, se toho v posledních měsících napsalo celkem dost. Zprávy o pokrocích s novými léky dokáží vyhnat ceny akcií některých firem o stovky procent výše (Puma Biotechnology), akvizice on-line realitních firem plní média poslední týden (Zillow kupuje firmu Trulia), Mark Zuckerberg je díky Facebooku nejrychleji bohatnoucím miliardářem. Skeptici varují, že se trh žene do nové biotechnologické a internetové bubliny.

Před "napjatými" valuacemi ve zmíněných sektorech varovala dokonce i jedna z největších holubic, které Amerika má, Janet Yellenová. Stratég Jonathan Golub z RBC Capital Markets se ale na téma podíval trochu jinak - optikou poslední (a asi největší) bubliny moderní historie.

"Podle mě jsou biotechnologie a internet jako sektory stále atraktivní," tvrdí Golub. Jako jeden z důvodů pro toto tvrzení uvádí "zajímavé valuace ve vztahu k růstovým vyhlídkám firem". Současné ekonomické prostředí prý navíc podle něj příliš nepřipomíná období na přelomu tisíciletí.

Ocenění akcií je navíc podle Goluba nyní daleko rozumnější než před vrcholem internetové bubliny. Šílenství roku 1999 se (zatím) ani zdaleka nekoná.

Současné ocenění amerických akcií (a konkrétně sektorů biotechnologií a internetu) v letech 1999 a 2014
Současné ocenění amerických akcií (a konkrétně sektorů biotechnologií a internetu) v letech 1999 a 2014

Mimochodem, Golub využívá index S&P 1500, který kombinuje indexy velkých, středních a menších firem (S&P 500, S&P MidCap 400 a S&P SmallCap 600), takže reprezentuje zhruba 90 % amerického akciového trhu.

S&P 1500
Zdroj: Google

Zdroj: RBC Capital Markets

reklama
reklama