Hrst důvodů pro nákup platiny

| Vít Jedlička

Cena paládia během posledního roku významně vzrostla. Doporučili jsme je na nákup s vypuknutím ukrajinské krize 12. března. Od té doby paládium zažilo 12% růst ceny, zatímco platina posílila jen o půl procenta. Máme za to, že platina začne svého nejbližšího příbuzného mezi vzácnými kovy v cenovém růstu dohánět.

Pro zdražení platiny mluví podle našeho názoru pokračující fundamentální nedostatek tohoto kovu posílený o fakt, že se letos na trhy kvůli pětiměsíční stávce v Jihoafrické republice nedostane 1,2 milionu uncí v hodnotě zhruba 2,25 miliardy USD.

Celková světová produkce platiny (bez sekundární produkce) a poptávka po platině (v tisících uncí)
Celková světová produkce platiny (bez sekundární produkce) a poptávka po platině (v tisících uncí)
Podíl zemí na světové těžbě platiny v roce 2013
Podíl zemí na světové těžbě platiny v roce 2013Zdroj: Johnson Matthey

Dalším příznivým faktorem je rekordní zájem investorů. Množství platiny uložené v burzovně obchodovaných fondech (ETF) narostlo od začátku roku o 14 % na 2,9 milionu uncí.

Celkové množství uncí platiny a paládia držených prostřednictvím ETF
Celkové množství uncí platiny a paládia držených prostřednictvím ETFZdroj: Bloomberg

Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že bude unce platiny v následujícím roce stát 1 600 USD. Cena platiny v posledních letech pokulhávala za dalšími drahými kovy. Od poloviny roku 2007 cena platiny vzrostla pouze o 14 %, zatímco cena paládia se zvýšila o 138 % a cena stříbra o 104 %. Za růstem cen těchto kovů stojí především rozvolněná měnová politika praktikovaná po finanční krizi. Z tohoto pohledu má právě platina největší růstový potenciál.

Vývoj cen drahých kovů
Vývoj cen drahých kovůZdroj: Bloomberg

Kov, který se používá zejména v automobilových katalyzátorech, má letos díky pozitivním informacím o vývoji tohoto sektoru velmi slušné vyhlídky. Automobilový průmysl bude totiž podle odhadů průmyslových analytiků expandovat více než jiná odvětví.

Celkové množství prodaných aut
Celkové množství prodaných autZdroj: Bloomberg

Poptávka po platině vzrostla loni o 5 % na rekordních 8,7 milionu uncí a podle odhadů společnosti Johnson Matthey vzroste letos na 8,9 milionu uncí.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena platiny obchodované na New York Mercantile Exchange může v horizontu 3 až 6 měsíců ještě značně stoupnout. V tomto časovém období očekáváme zdražení ze současných 1 488 USD za unci na 1 600 USD za unci.

Možná rizika

  • Okolo 38 % koncových nákupů platiny bylo v roce 2013 určeno pro automobilové katalyzátory. To činí trh značně závislým na jednom odvětví. Ochlazení hospodářského růst v Číně by mohlo přinést značné snížení průmyslové poptávky po platině.
  • Platině pro její vysokou cenu hrozí, že bude v katalyzátorech nahrazována levnějšími alternativami, například nanotechnologiemi.

Specifikace kontraktu

  • Futures na platinu (NYMEX, New York)
  • Měsíc dodání: říjen 2014 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)
  • Objem kontraktu: 50 trojských uncí
  • Kurz v USD za unci
  • Hodnota bodu: 1 bod = 50 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 50 USD)
  • Margin 3 125 USD/kontrakt
reklama
reklama