Současný býčí trh má překvapivého lídra, který ještě leccos předvede

| redakce

Techničtí analytici jsou přesvědčeni, že každý býčí trh je charakterizován jiným tržním vůdcem. Když se trh dostane na vrchol, starý vůdce se propadne do zapomnění a nastoupí vůdce nový. Současný lídr trhu však toho má ještě hodně před sebou a investoři by mu měli věnovat zvýšenou pozornost.

Býčí fáze trhu konce 70. let byla například vedená odvětvími, jako jsou energetika a základní materiály. Jako připomínka toho, jak je těžké pro minulého lídra dostat se znovu na vrchol, může sloužit zlato, které do této skupiny "těžkých" tržních lídrů spadalo také. Na začátku 80. let minulého století se jeho cena dostala na vrchol 850 USD za unci a zlato vstoupilo do dlouhé medvědí fáze, která trvala až do roku 2001.

Další býčí trh byl charakterizován sektorem spotřebního zboží. Nejdříve to bylo nezbytné spotřební zboží, potom se trh přeorientoval na sektor cyklického spotřebního zboží. Býčí trh 90. let 20. století byl érou TMT (technologie, média, telekomunikace). Trhu vládli "čtyři jezdci" (Intel, Cisco, Sun Microsystems a Oracle). Tato doba skončila splasknutím technologické bubliny v roce 2000.

Z toho plyne investorům důležité ponaučení: "Když býčí trend skončí, nesázejte na jeho lídra, hledejte nového."

Pro ilustraci tohoto principu se podívejte na graf relativní výkonnosti technologického sektoru, který se dostal na vrchol v roce 2000, a indexu S&P 500 za posledních 15 let. Podobně je na tom i graf akcií telekomunikačních firem. To nejsou lídři současného býčího trhu.

Technologický sektor v poměru k S&P 500
Technologický sektor v poměru k S&P 500

Hledání lídra

Jaký sektor je tedy vůdcem současného býčího trhu? Vyloučit můžeme minulé lídry. Finanční sektor, který zažíval to nejlepší před krizí v roce 2007, to není. Je na tom podobně jako technologie, jen je vývoj grafu o něco posunutý vpřed.

Finanční sektor v poměru k S&P 500
Finanční sektor v poměru k S&P 500

Býčí trh na počátku tisíciletí byl charakterizován také zotavením energetických a těžařských akcií. Přestože energetické akcie se po pádu Lehman Brothers nezřítily tak jako banky, dá se v tomto sektoru mluvit spíše o konsolidaci. Na vůdce býčího trhu energetický sektor rozhodně nemá.

Energetický sektor v poměru k S&P 500
Energetický sektor v poměru k S&P 500

Podobně je na tom i sektor základních materiálů.

Sektor základních materiálů v poměru k S&P 500
Sektor základních materiálů v poměru k S&P 500

A co zlato a zlaté akcie, které slouží jako zajištění proti inflaci? Graf relativního srovnání jasně ukazuje, že tato skupina má své nejlepší dny za sebou.

Cena zlata v poměru k S&P 500
Cena zlata v poměru k S&P 500
  • 1
  • 2
reklama
reklama