První pololetí v podílových fondech a ne úplně jednoznačný výklad stavu světové ekonomiky

| redakce

Současnou makroekonomickou situaci Česka, Evropy a světa nelze jednoduše charakterizovat jako dobrou, ale ani jako špatnou. Vysílá smíšené signály – na jedné straně poklesly příjmy českých domácností vyjádřené v euru, evropské ekonomické oživení je poměrně vlažné a americká ekonomika zažila v prvním kvartálu výrazný pokles, na straně druhé se mírně zlepšila česká zaměstnanost a některé další ukazatele (včetně stavebních zakázek). V Evropě se nejlépe daří Německu, které je hlavním tahounem české ekonomiky, a celosvětová ekonomika je v přiměřené kondici.

"Je pozoruhodné, že objem úspor českých domácností v bankách stále roste. Navzdory extrémně nízkým úrokovým sazbám vklady domácností vzrostly od začátku roku o více než 40 miliard korun. Lidé myslí na budoucnost a nevidí mnoho dobrých investičních příležitostí," upozorňuje Pavel Kohout, ekonom Partners.

Stále převládá prostředí velmi nízkých úrokových sazeb, které bude ustupovat jen zvolna. Nejbližším kandidátem na růst sazeb je Spojené království, jehož ekonomice se daří tak dobře, že by zvýšení již mohlo být namístě. "Bank of England ovšem váhá se zvýšením sazeb, aby neohrozila ekonomiku, která je velmi silně proúvěrovaná. Zhruba totéž lze říci o ECB. Česká národní banka je stále ještě zaujata myšlenkou slabé koruny, o růstu sazeb u nás nemůže být v dohledné době ani řeči," dodává ekonom.

V roce 2013 se zlatu moc nedařilo, jeho cena propadla o více než 26 %. Letos je ale situace jiná, od začátku roku vzrostla cena zlata o necelých 10 %. Kovu ovšem pomáhá slabší dolar a situace v Iráku, která hrozí návratem k občanské válce.

Akciové trhy zažívají růst díky přetlaku peněžní zásoby. "V tomto směru ještě existují jisté rezervy, neboť vlivem měnové expanze peníze přibývají rychleji než nové kvalitní podniky a investiční projekty. Zatím se burzy stále ještě nedostaly do fáze bubliny, v níž byly v roce 2007 nebo 2000," míní Kohout.

Zájem o podílové fondy roste

Nálada na finančních trzích byla v prvním pololetí optimistická, americký index S&P 500 posílil o více než 6 %. Do jisté míry je to znát i na prodejích podílových fondů. Podle statistiky Asociace pro kapitálový trh přiteklo do akciových fondů za prvních pět měsíců roku přes 700 milionů korun, což už je téměř tolik jako za celý rok 2013.

Z dluhopisových fondů naopak peníze odtékají. Rok 2013 byl pro české dluhopisy slabý, v první polovině roku se jim paradoxně opět dařilo, index přidal do konce května přes 4 %. "Výnosy státních dluhopisů klesly na nová minima, na pět let si stát může půjčit za méně než 0,75 % ročně. Dosavadní skvělá výkonnost dluhopisů tak možná bude spíše posledním škubnutím před smrtí," domnívá se Aleš Tůma, analytik z Partners. "Akciové i dluhopisové fondy ovšem blednou ve srovnání se smíšenými, do těch přiteklo podle AKAT přes 8 miliard korun. Klienti zkrátka hledají něco výnosnějšího, ale bojí se koupit si čistě akciový fond."

Zdroj: Partners

reklama
reklama