Burzovní kalendář (7. 7. - 11. 7. 2014)

| redakce

V USA bude zveřejněn zápis z jednání FOMC, v Evropě vychází německá či francouzská inflace a ve čtvrtek zasedá Bank of England. Údaje o inflaci a průmyslové výrobě odhalí i ČR.

USA

(8/7 až 11/7 Výsledková sezóna - Alcoa, Wells Fargo)

8/7 JOLT (duben: 4,45 milionu)

9/7 Počet žádostí o hypotéku

9/7 Zápis z jednání FOMC

10/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 315 tisíc nových, předchozí: 315 tisíc nových a 2,579 milionu pokračujících)

10/7 Podnikové zásoby (odhad květen: +0,6 % meziměsíčně, duben: +1,1 % meziměsíčně)

11/7 Měsíční zpráva o rozpočtu

Uplynulý týden přinesl na americké burze nové rekordy. Index Dow přitom nejenže dosáhl historického maxima, ale také poprvé v historii překonal hranici 17 000 bodů. Během čtvrtka vzrostl na nové historické maximum 17 074,65 bodu a uzavřel s týdenním ziskem 1,28 % na 17 068,26 bodu. Také širší S&P 500 během čtvrtka přepisoval historii, své intradenní maximum posunul na 1 985,59 bodu a uzavřel s týdenním ziskem 1,25 % jen mírně níže na 1 985,44 bodu. Technologický Nasdaq za týden posílil o 2 % na 4 485,92 bodu.

V novém týdnu na sebe pozornost začne poutat výsledková sezóna za 2. čtvrtletí. Ta začne neoficiálně v úterý tradičně čísly producenta hliníku Alcoa. Očekává se, že firma zvýší zisk na akcii na 0,123 USD. Mnohem více budou investoři sledovat v pátek první reportující banku Wells Fargo, která by mohla naznačit tón výsledků celého finančního sektoru. Od ní se čeká mírné zvýšení zisku na akcii na 1,007 USD. Přehled očekávaných výsledků v druhém červencovém týdnu najdete ZDE.

"Sentiment trhu by nicméně spíše mohl být ovlivněn zápisem ze zasedání FOMC, který bude uveřejněn ve středu. Očekává se, že bude odrážet výroky šéfky Fedu Janet Yellenové z tiskové konference, kde řekla, že úrokové sazby zůstanou na nule ještě po delší dobu po ukončení nákupů aktiv, které se čeká na konci letošního roku," říká Pavel Ryska z J&T Banky.

Yellenová potěšila trhy svým projevem ve středu, když prohlásila, že není potřeba měnit kurz měnové politiky, aby Fed odstranil nerovnováhy ve finančním systému. Investoři tak nemají důvod se domnívat, že by Fed začal se zvyšováním úroků nějak brzy.

Pro ty, kdo Fed považují za zásadní faktor pro další vývoj akciového i dluhopisového trhu, budou jistě zajímavá veřejná vystoupení členů Fedu. Na úterý jsou naplánované projevy Jeffreyho Lackera o ekonomickém výhledu a Narayany Kocherlakoty o ekonomice a měnové politice, ve čtvrtek se na stejná témata vyjádří Esther Georgeová. Ve stejný den pak vicepředseda Fedu Stanley Fischer promluví o reformě finančního sektoru. Na pátek jsou pak naplánována vystoupení Charlese Plossera, Charlese Evanse a Dennise Lockharta.

"Určující roli může na trzích dále hrát geopolitické napětí, a to jak z pokračujícího konfliktu v Iráku, tak na Ukrajině, kde se obnovily boje. Celkově nevidíme pro trhy příští týden výrazné impulzy a náš výhled je neutrální," dodává Ryska. Ukrajinská armáda v sobotu dobyla centrum separatistů Slavjansk. Čekají se boje o Doněck a především reakce Ruska.

Nový týden je chudý na makrodata. Zaujmout mohou otevřené pracovní pozice JOLT a tradiční čtvrteční týdenní statistika žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Po prolomení psychologické hranice indexu Dow a při hodnotách S&P 500 blízko 2 000 bodů také hrozí vybírání zisků. Medvědi již dlouho čekají na změnu trendu a poukazují na vysoké ocenění akcií. Podle Financial Times však existují minimálně tři důvody, proč by akcie měly pokračovat v růstu.

  1. Centrální banky budou ještě dlouho nafukovat bublinu. Levné peníze z nich budou stále tlačit trhy nahoru.
  2. Zisky z akcií v příštích měsících mohou být velmi nízké. Vše ostatní však vynáší ještě mnohem méně.
  3. Býci nevidí valuace jako přehnané. Přestože jsou akcie na rekordech, nejsou podle mnohých vlastně drahé. Tento názor má třeba zakladatel fondu PIMCO Bill Gross. Podle něj se situace na trhu změnila a historické údaje o valuacích akcií je potřeba přecenit.
18 znamení blížící se katastrofy na trzích 18 znamení blížící se katastrofy na trzích Druhé pololetí může být na trzích velice krušné. Náznaků, že je něco špatně, stále přibývá. ... Historie volatility v jediném grafu: Po obdobích klidu přicházejí o to prudší bouře Historie volatility v jediném grafu: Po obdobích klidu přicházejí o to prudší bouře Nízká volatilita může vypadat z laického pohledu jako pozitivní věc, jenže opak je pravdou. Podívejte ... Pět důvodů, proč vlastnit zlato Pět důvodů, proč vlastnit zlato Nenáviděné i opěvované, takové je zlato. Následujících pět argumentů, proč by žlutý kov měl být ...

5 tipů na prázdninové investice na zahraničních burzách

5 tipů na prázdninové investice na zahraničních burzách Nevíte, jaké akcie si vybrat na léto? Své tipy na zahraniční akcie představili v pořadu ...
reklama
reklama