Co musíte ráno vědět (7. července)

| redakce

Z jaké pozice vstupují do nového týdne světové burzy, kdo se stal největším těžařem ropy na světě a jaké řidiče také můžete potkat v Číně? To vše musíte ráno vědět.

1. Američané oslavili Den nezávislosti. Do nového týdne vstoupí indexy na rekordech

V pátek byly americké burzy zavřené, protože v USA slavili Den nezávislosti. Indexy Dow a S&P 500 tak budou do nového týdne vstupovat z rekordních zavíracích hodnot. Index Dow přitom ve čtvrtek nejenže dosáhl historického maxima, ale také poprvé v historii překonal hranici 17 000 bodů. Během čtvrtka vzrostl na nové historické maximum 17 074,65 bodu a uzavřel s týdenním ziskem 1,28 % na 17 068,26 bodu. Také širší S&P 500 během čtvrtka přepisoval historii, své intradenní maximum posunul na 1 985,59 bodu a uzavřel s týdenním ziskem 1,25 % jen mírně níže na 1 985,44 bodu.

A je to oficiální: Americké akcie jsou nyní "dražší" než na vrcholu poslední bubliny

Bill Gross: Americké akcie nejsou drahé

2. Evropské akcie za týden zdražily, v pátek je stáhl níže bankovní sektor

Obchodování na evropských akciových trzích bylo v pátek silně poznamenáno profit warningem, který již ve čtvrtek večer vydala rakouská bankovní skupina Erste Group Bank. Ta varovala, že kvůli problémům v Maďarsku a Rumunsku vykáže za letošní rok rekordní čistou ztrátu. Za celý týden nicméně evropské akcie uzavřely v plusu. Britský FTSE 100 v pátek posílil o 0,01 %, německý DAX ale o 0,20 % klesl a francouzský CAC 40 oslabil o 0,47 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 nakonec uzavřel se ztrátou 0,59 % na 3 270,47 bodu. Dařilo se akciím ze sektoru dopravy a cestovního ruchu, cenným papírům průmyslových firem a sektoru ropy a zemního plynu. V červených číslech naopak uzavřely akcie z realitního sektoru, finanční tituly a největší ztráty zaznamenaly cenné papíry z bankovního sektoru.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2014

18 znamení blížící se katastrofy na trzích

3. Pražská burza prudce klesla kvůli propadu Erste

Index PX v pátek klesl o 3,89 % na 958,63 bodu. Za celý uplynulý týden klesl hlavní index pražské burzy o 4,89 %. Nejobchodovanějšími a zároveň i zdaleka nejztrátovějšími cennými papíry byly v pátek akcie Erste Group Bank. Investoři jich zobchodovali za více než 330 milionů korun a převažující počet prodejců je poslal o 16,19 % níže na 538,90 Kč. Společnost již ve čtvrtek večer vydala profit warning, ve kterém uvedla, že v letošním roce čeká kvůli problémům v Maďarsku a Rumunsku rekordní čistou ztrátu v objemu až 1,6 miliardy eur. Nejvyšší procentuální ztrátu nicméně za celý týden zaznamenaly akcie uhelné společnosti NWR. Firma ve středu oznámila, že se připravuje na možný prodej svých dceřiných společností, mezi něž patří černouhelná OKD. Prodej by nastal v případě, že by se NWR do září s věřiteli nedohodla na podmínkách kapitálové restrukturalizace. Její akcie od pondělí zlevnily téměř o 54 % z 9,10 Kč na 4,20 Kč.

Investorům došla s Erste trpělivost. Akcie po nejnovějším profit warningu prudce klesají, analytici snižují doporučení

Akcie NWR ztrácejí přes 40 %, podle analytiků budou brzy za korunu

4. Očekávané události

Pondělí bude na makrodata chudé. Německo oznámí průmyslovou výrobu za květen (odhad květen meziměsíčně: 0 %, meziročně: +3,6 %, duben meziměsíčně: +0,2 %, meziročně +1,8 %). Na domácím trhu bude nejsledovanější konferenční hovor se zástupci Erste o současné situaci firmy. Vše podstatné, co se děje v celém týdnu, najdete v našem burzovním kalendáři. Očekávané výsledky amerických firem najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. USA se staly největším těžařem ropy a plynového kondenzátu

Spojené státy se v prvním čtvrtletí díky mohutným investicím do těžby z břidlicových ložisek staly největším těžařem ropy (včetně ultralehkého plynového kondenzátu), čímž předstihly Rusko i Saúdskou Arábii. Uvedla to na konci týdne Bank of America. Banka předpověděla, že letos Americe její prvenství už zůstane.

6. Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger podpořil těžbu břidlicového plynu v EU

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger vystoupil na podporu využívání břidlicových ložisek plynu v zemích Evropské unie a vyslovil se proti jeho zakazování. Pokud by Evropa dokázala překonat své výhrady vůči tomuto zdroji, mohla by z něj získávat asi deset procent své spotřeby, řekl komisař nedělníku B.Z. am Sonntag.

7. Primární úpisy akcií jsou ve světě na vzestupu

Trh s primárními úpisy akcií (IPO) je ve světě navzdory zvýšené opatrnosti investorů na vzestupu. Jejich celosvětový počet i celkový objem získaného kapitálu za prvních šest měsíců letošního roku vzrostly proti první polovině loňského roku o více než 60 %. Vyplývá to z pravidelné studie EY Global IPO Trends.

8. Noční můra Erste se stává skutečností: Maďarsko schválilo opatření, která budou banky stát 2,6 až 3,9 miliardy dolarů

Maďarský parlament v pátek schválil nová opatření týkající se finančního sektoru, která budou stát banky působící na tamním trhu 2,6 až 3,9 miliardy dolarů. Banky budou muset vrátit "nespravedlivé" poplatky a odškodnit klienty za své praktiky při stanovování poplatků a úroků u úvěrů a za způsob určování kurzů u devizových půjček. Potvrdilo se tak očekávání rakouské finanční skupiny Erste, že její aktivity v Maďarsku negativně zasáhne snaha tamní vlády přenést na banky část ztrát, které Maďarům u devizových úvěrů přineslo oslabení domácí měny.

Erste Group Bank v letošním roce čeká kvůli Maďarsku a Rumunsku rekordní ztrátu

9. Ukrajinská vláda dobyla centrum separatistů Slavjansk, čekají se boje o Doněck

V sobotu nastal na Ukrajině zlom. Tamní armáda dobyla Slavjansk, baštu proruských separatistů. Po třech měsících. Prezident Petro Porošenko dal rozkaz vztyčit nad městem ukrajinskou vlajku. Podle ministra vnitra Avakova "velká část" povstaleckých bojovníků a jejich šéf z města uprchli.

10. Lagardeová (MMF): Globální ekonomika letos a příští rok zrychlí růst

Světová ekonomika by měla ve druhém pololetí zesílit růst a příští rok dále zrychlit, i když možná mírněji, než se dosud čekalo. Řekla to v neděli šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová na finanční konferenci v jižní Francii. Podle ní nehrozí, že by Čína, která je druhou největší ekonomikou světa, zažila prudké zpomalení růstu.

Bonus

Čínský řidič bez rukou a řidičáku najezdil 160 tisíc kilometrů

Čínský řidič bez rukou - a také bez řidičského oprávnění - najezdil 160 000 kilometrů ve voze, který řídil nohama, než ho na silnici zadržela policie. Informoval o tom čínský tisk. "Během kontroly policie objevila muže v tričku s prázdnými rukávy, který držel volant levou nohou," napsal jeden z místních zpravodajských serverů. Pětačtyřicetiletý řidič s rodovým jménem Kuo upoutal pozornost policie na silnici v centrální provincie Chu-pej. "Policie mu nařídila, aby vystoupil z vozu. On pravou nohou nejprve přeřadil na neutrál, než stejnou končetinou dovedně vypnul motor a vytáhl klíčky."

Bezruký řidič
Zdroj: Isifa
reklama
reklama