5 věcí, které v blízké budoucnosti spustí revoluci v obchodování s akciemi

| redakce

Jak bude obchodování na akciových trzích vypadat za dvacet nebo třicet let? To je otázka, na kterou se konkrétní odpovědi hledají poměrně těžko. S jistotou lze říci jen to, že bude o hodně jiné než dnes. Největší význam bude mít na všechny změny jednoznačně prudký rozvoj technologií. Následujících pět scénářů je jen zlomkem toho, co by se na burzách mohlo pro další generace investorů stát denním chlebem.

1. Investiční avatar jako druhý mozek obchodníka

Množství zveřejňovaných informací v budoucnu dále poroste a dříve nebo později bude objem dostupných zpráv tak obrovský, že již investoři nebudou schopni s nimi efektivně pracovat. Z toho důvodu lze očekávat růst významu umělé inteligence, která se ve výsledku stane druhým mozkem obchodníků. Vlastního investičního avatara si bude moci každý vytvořit podle svých představ, naučí ho svému způsobu uvažování a vysvětlí mu, jakým ukazatelům dává přednost a jak se chová v krizových okamžicích.

Digitální "dvojčata" investorů budou v začátcích pracovat pouze podle explicitních zadání svých biologických tvůrců, v jistém okamžiku však lze očekávat jejich emancipaci a přechod do módu částečně samostatných obchodníků. Princip fungování investičních avatarů bude v této fázi velmi podobný tomu, co již nyní umějí některé hudební servery nabízející uživatelům na základě zadaných kritérii automaticky personalizované playlisty.

2. Nové třídy akcií podle rizika a regionu

Představte si situaci, kdy americký výrobce letadel Boeing přijde s nápadem na revoluční systém dopravy. Společnost si bude dobře uvědomovat, jak obrovský potenciál v nové technologii tkví, současně si ale bude vědoma toho, že by její případný neúspěch mohl mít velmi negativní vliv na budoucí ziskovost a finanční stabilitu celého podniku. Jak se v takové chvíli zachovat? Jedním z nejjednodušších řešení by mohlo být vydání nových akcií jiné třídy. V případě Boeingu by se tak na burze mohlo obchodovat se standardními akciemi třídy A a vedle toho s akciemi třídy R s vyšší mírou rizika. Dalším teoretickým krokem by poté mohlo být slučování rizikových akcií více firem do jednoho balíku. Investoři by si tak mohli jediným příkazem koupit například mix akcií třídy R společností Boeing, Ford a třeba ExxonMobil.

Stejně tak by firmy v budoucnu mohly na burzy uvádět samostatné balíky akcií svých jednotlivých zeměpisných divizí. V případě zmíněné automobilky Ford by tak obchodníci mohli s vidinou růstu prodejů aut v Severní Americe spekulovat na růst ceny akcií severoamerické divize společnosti, ale naopak kvůli poklesům prodejů v Evropě sázet na pokles ceny akcií evropské divize.

3. Nové způsoby vedení IPO a získávání investorů

V současnosti je primární úpis akcií (IPO) poměrně zdlouhavý a pro některé firmy i finančně nákladný proces. V blízké budoucnosti by se na tom ale mohlo mnohé změnit. Jednou z poměrně reálných možností je posílení významu audiovizuálního kontaktu mezi společností a jejími potenciálními investory. Lze si například dobře představit, že za několik let nahradí klasické textové prospekty k IPO několikaminutová videa, ve kterých firmy, jež mají zájem o vstup na burzu, investorům představí, v jakých oblastech podnikají, jak vypadají jejich produktová portfolia, co od nich lze čekat z pohledu hospodářských výsledků a jaké jsou jejich vize.

Výhody této možnosti vedení IPO by ještě více vynikly v kombinaci s investičními avatary. Reálný investor by prostřednictvím videoprospektů společností mířících na burzy získal základní představu o tom, jak na tom tyto firmy jsou a jaký potenciál se v nich skrývá, a jeho digitální investiční avatar by pro něj posléze provedl detailní analýzu klasického textového prospektu dostupného u regulátora trhu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama