BTFATH aneb Nakupuj, až zčernáš!

| Andrej Rády

Ne, BTFATH není testovací text pro titulek. To je anglická, ne úplně slušná výzva především drobným investorům, aby nakupovali akcie, ačkoli ty jsou - měřeno indexy MSCI World nebo S&P 500 - nejdražší v historii.

"Buy the fucking all time high!" Tak nějak si skeptici překládají tolik oblíbená slovní spojení jako "akcie jsou férově oceněné", "akcie jsou stále levné, časy se změnily" a další, která na investory sesílají investiční stratégové a analytici skrze média a investiční reporty. Není nad "pečlivý výběr titulů", když jsou akcie na maximech.

Ano, vždy se najdou konkrétní akcie, které překvapí růstem ceny, a třeba se vy nebo "váš" analytik nebo investiční guru strefíte a nakoupíte právě takovou akcii včas. Budiž vám to přáno, ruleta se točí, sázky se přijímají v každou denní i noční hodinu. Akcie ale nejsou levné ani náhodou.

Následující dva grafy od Goldman Sachs to ilustrují lépe než tisíc slov. Jsou celkem vypovídající, protože ceny a ocenění akcií vztahují k maximům, respektive dlouholetým průměrům.

Velkých evropských firem, jejichž akcie by svým oceněním spadaly do spodní čtvrtiny průměru za uplynulých deset let, je jako šafránu.

Stoxx 600 - minimum levných akcií

V USA je více než polovina akcií velkých firem, které jsou zahrnuty v indexu S&P 500, do 10 % od svých historických maxim. V Evropě a Británii je to necelá třetina.

Akcie v jednotlivých indexech podle rozdílu ceny od historického maxima

Nevzdávejte to, na akciích se podle všeho stále dá vydělat. Je tu vždy možnost spekulace na pokles, případně delší investiční horizont. Ať to totiž přijde letos, příští rok, nebo třeba za pět let, na burzách bude pořádně hřmít a ceny poletí dolů. Zatím vždy v historii pak ale akcie opět zdražily a jejich ceny překonaly předchozí vrcholy. Kdo počkal, případně správně prodával a později nakupoval "ve slevě", může dnes chytře mluvit v televizi nebo psát populární blog. Třeba to příště budete vy, chce to ale pevné nervy a disciplínu.

Zdroj: Goldman Sachs, Zero Hedge, MarketWatch, The Reformed Broker

reklama
reklama