Toto je jedna z aktuálně nejlevnějších investic. Uklidní i vaše portfolio?

| redakce

Hlavní investiční stratég společnosti BlackRock Russ Koesterich na přelomu pololetí nabízí zajímavý tip, jak ochránit investiční portfolio před nenadálým růstem volatility.

Volatilita amerických akcií (index S&P 500), kterou měří stále populárnější index VIX, je v současnosti mimořádně nízká. Podobná je situace například i v případě některých důležitých měnových párů.

Hotovost prakticky nic nevynáší, reálné sazby jsou mnohde záporné, což platí jak o bankovních vkladech, tak o státních dluhopisech. Investoři byli podpůrnými opatřeními předních světových centrálních bank vehnáni do náruče akciovému trhu a trhu s dluhopisy s vysokými výnosy (firemní, rizikovější cenné papíry). Se střídavými úspěchy se pouštěli do sázek na mladé ekonomiky, nezřídka vyzkoušeli také investice na okrajových trzích (frontier markets). Ceny většiny aktiv díky tomu narostly a zůstalo jen minimum opravdu výhodných nákupů.

Nadbytek likvidity

Jeden by se ale našel. "Volatilita se v posledních letech stala investicí jako cokoli jiného," upozorňuje Koesterich. "Lze na ni mimo jiné sázet skrze fondy a indexy."

Proč americké akcie, ale i další třídy investic tak málo kolísají? Proč je na trhu takový "klid", jakkoli pro někoho jen zdánlivý, uvážíme-li například geopolitická rizika (Ukrajina, Irák, Čína a další), která mohou rychle rozdmýchat oheň na komoditních a zprostředkovaně dalších trzích?

Koesterich nachází odpověď na tuto otázku v kreditním cyklu. "Uvolněné měnové podmínky (dostupná a levná likvidita) snižují volatilitu na trhu," vysvětluje stratég. "Reálné sazby jsou záporné, ty centrálních bank jsou na minimech a firmy mají hodně hotovosti. Nízká volatilita by tak asi nikoho nepřekvapila, ale její současná úroveň je i tak neopodstatněná," dodává s přihlédnutím k existujícím rizikům.

Index VIX by se podle Koesteriche měl pohybovat někde kolem 14 až 16 bodů, na začátku července se držel mezi 10 a 11. "Ve světě, kde investoři jen složitě hledají atraktivně oceněné nákupní příležitosti, se volatilita zdá být relativně levnou možností. Kolísavost bude držena zkrátka díky nízkým sazbám, ale potřebovala by opravdu velkou porci štěstí, aby se udržela na současných extrémně nízkých úrovních. Ti, kdo se se bojí růstu volatility a jejího dopadu na svá portfolia, by proto měli zvážit sázku na samotnou volatilitu," uzavírá stratég z BlackRock.

VIX - index volatility amerických akcií
VIX - index volatility amerických akcií

Zdroj: BlackRock

reklama
reklama