Výhled sazeb: Když mluví Goldman Sachs, vyplatí se (občas) naslouchat

| redakce

Vzhledem k tomu, že v pátek byl v USA svátek a Wall Street byla zavřená, lze na globálních trzích cítit dozvuky ve čtvrtek zveřejněných úžasných statistik z amerického trhu práce ještě v pondělí. Sekundárním efektem vynikajících červnových dat je totiž také přehodnocení očekávání v otázce budoucí politiky americké centrální banky, a to i ze strany některých velkých hráčů. Například Goldman Sachs.

Proč bychom se měli zajímat o to, jak reviduje svá očekávání ohledně vývoje úrokových sazeb tato americká investiční banka? Jednoduše proto, že to má na trh vliv.

Zaprvé, v prognózování vývoje amerických úroků je tato banka opravdu dobrá. Když "Goldmani" před čtyřmi roky předpovídali, že oficiální úrokové sazby zůstanou do konce roku 2014 na nule, leckdo si klepal na čelo. Dnes se tomu nikdo nediví. Druhým důvodem jsou speciální vazby této investiční banky na americkou administrativu, respektive na samotný Fed.

Aniž bychom chtěli živit nějaké konspirační teorie, je potřeba brát v úvahu například to, že Goldman Sachs jsou jedním z dvaadvaceti takzvaných primárních dealerů, kteří přímo obchodují s americkou centrální bankou a s ministerstvem financí.

Dále by se nemělo podceňovat ani to, že jedna z klíčových figur určujících měnovou politiku americké centrální banky, šéf newyorského Fedu William Dudley, vzešel z lůna Goldman Sachs. Býval hlavním ekonomem zodpovědným za prognózy americké ekonomiky v této investiční bance.

A jak to tedy Goldman Sachs s růstem amerických oficiálních sazeb vidí po poklesu míry nezaměstnanosti na úroveň 6,1 %? Podle banky Fed s ohledem na sílící oživení zvýší úroky ne až v roce 2016, ale už ve třetím kvartálu 2015. Dodejme, že s tímto názorem se lze zcela v klidu ztotožnit.

Dolaroví býci mají pochopitelně po vynikajících červnových statistikách z amerického trhu práce navrch, přestože se v pátek na amerických trzích neobchodovalo. Depreciační tlak na euro pochopitelně pramení z dále se rozevírajícího úrokového diferenciálu. Na začátku týdne bude trh postrádat významnější události, a tak mohou mít stále vliv dozvuky čtvrtečních payrolls. Taková atmosféra by měla dále přát dolaru.

Zdroj: ČSOB

reklama
reklama